Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przejściówka USB -> PS/2 - nie działa.

25 Mar 2016 11:59 681 2
  • Poziom 7  
    Siema, problem tak (zapewne) banalny że zakładam temat w tym dziale.

Mam klawiaturę na USB, niestety nie mogę się dostać za jej pomocą do BIOS-u starszej płyty głównej (chipset KT400), ponieważ domyślnie w BIOS-ie opcja "USB Legacy Support" jest ustawiona na Disabled. Mam przelotkę z USB na PS/2 (zieloną), ale ona nie działa. Nie działa nawet w Windowsie, mysz nawet nie świeci (choć po podłączeniu uciętego kabla USB podaje napięcie 5V, sprawdziłem multimetrem). Sprawa jest o tyle dziwna, że wyszukując w google "PS/2 pinout" wszystko wskazuje na to że zarówno mysz jak i klawiatura mają identycznie "pinouty", więc od strony sprzętowej powinno to śmigać. Dodam, że sprawdziłem na kilku identycznych przelotkach, wątpię aby wszystkie nagle były uwalone (choć jest taka możliwość, wiadomo).

Edit: problem z całkowitym nie-działaniem przelotki wynikł w trakcie pisania tego posta, zakładając go chodziło mi o to, dlaczego przelotka na myszkę nie działa na klawiaturę (w domu mam taką przelotkę i jest sprawna, tzn mysz działa, klawiatura już nie, mimo takiego samego pinouta) i nie mogę wejść do BIOS-u co mnie dość boli psychicznie.

Mowa o takiej przejściówce jak na obrazku poniżej. Przejściówka USB -> PS/2 - nie działa.

Sprzętowo jedno od drugiego chyba niczym się to nie różni, prawda ? Na logikę - skoro pinouty są identyczne to nie może się różnić. Na praktykę - chyba się różni skoro mysz chodzi a klawa nie..
  • Computer Controls
  • Poziom 35  
    Nie ma w tym nic dziwnego. To przelotki, nie konwertery... Nie zapewniają "tłumaczenia" sygnałów między interfejsami, a jedynie łączą elektrycznie złącza.

Interfejs USB różni się kompletnie od PS/2. Aby móc używać myszki/klawiatury z taką przelotką, musi to być sprzęt dostosowany do tego celu - posiadający elektrownię zdolną pracować z oboma interfejsami. Podłączając zwykłe urządzenie USB, nieprzystosowane do takiej pracy nie ma ono prawa zadziałać - podłączasz je na siłę do interfejsu innego, niż jest przeznaczone.

Słowem, mysz która miała w zestawie przelotkę jest dostosowana do pracy w trybie PS/2, a klawiatura którą masz już nie. Mysz też nie każda zadziała, jedynie sprzęty (obecnie coraz rzadsze) projektowane w sposób wstecznie kompatybilny. Generalnie, jeżeli w zestawie nie ma takiej przelotki, nie należy spodziewać się że urządzenie z nią zadziała.

QuadDamage napisał:
    Sprzętowo jedno od drugiego chyba niczym się to nie różni, prawda ? Na logikę - skoro pinouty są identyczne to nie może się różnić. Na praktykę - chyba się różni skoro mysz chodzi a klawa nie..

Pinout pinoutem, różni się elektronika na końcu przewodu... ;)
  • Computer Controls
  • Poziom 7  
    DVDM14 napisał:
    QuadDamage napisał:

Pinout pinoutem, różni się elektronika na końcu przewodu... ;)

I tyle w temacie.. w sumie można go ciągnąć jeszcze dłuuugo, ale mam ważniejsze sprawy na głowie chwilowo, także dziękuję za pomoc i zamykam :)