Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

strojenie cb

23 Cze 2005 23:36 24150 20
  • Poziom 10  
    ile kosztuje i gdzie zrobic w wawie?? strasznie mi szumi alan 100 nie wiem moze to wina strojenia nie mam pojecia pomozcie!!!
  • Poziom 18  
    Moze nie masz radio ... tylko generator "bialego szumu" ? ;-)
    Nie sadze by Twoje problemy byly spowodowane tylko niedostrojeniem anteny ... raczej poszukaj zrodla zaklocen w okolicy . Odepnij anene od radio , podlacz kilka metrow zwaklego "drutu" wywieszonego za okno do wejscia antenowego i wlacz radio - jesli nadal szumi jak szalone to nie szukaj bledu w antenie . W Wa-wie jest sporo zrodel szumu emitowanych droga "radiowa" .

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Sprawdź odbiór w innym miejscu u kolegi czy jakiś kilometr dalej.

Mam radyjko w mobilku i jak jeżdżę to po trasie jest kilkanaście miejsc gdzie szumu zawsze są na poziomie 9s i nic się nie da odebrać sam się zastanawiałem dlaczego tak jest linie energetyczne czy transformatory ???
  • Poziom 20  
    Jedno i drugie. A może gdzieś w pobliżu masz duże skupisko komputerów. Te to potrafią szumieć. Brrr......
  • Poziom 10  
    mam je wlasnie w samochodzie i zasieg jest kiepski bo jakies 300 metrow dzis bylem na trasie i tez cienko bylo antena jest naprawde dluga bo cos okolo 1.5 metra i chyba powinno byc lepiej??
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Lepiej użyj SWR`ka patrz (jak zestroić antene) bo spalisz radio. Sprawdź czy już nie spaliłeś końcówki mocy i zobacz połączenia kablowe są polutowane a antenka musi mieć dobrą masę na samochodzie no chyba że to magnes.
  • Poziom 18  
    Ahaaa... wiec teraz juz jestesmy blizej tej odpowiedzi , o ktora pytasz .
    Jesli masz zasieg 300m (???) to cos jest zdecydowanie "nie tak" . Musialbys wsrod kolegow popytac czy ktos ma tzw. SWR metr i przy jego pomocy sprobowac zestroic antenke . Mozesz popytac w sklepach , ktore maja w asortymencie CB radio i anteny czy nie moga Ci tego zrobic . Choc zastanawiam sie nad tym zasiegiem 300m ... bo nawet przy "zle" zestrojonej antenie powinno byc sporo wiecej . NIe masz jakiegos bledu w instalacji antenowej ? Kabel nie przylutowany ? Koncowka zle dokrecona ? Masa ? ( Antena powinna miec dobry kontakt z masa pojazdu ) .
    Jakie to radio ? Nie jest przelaczone na tzw. "5" ( piatki ) .
  • Poziom 10  
    tak oli jest to magnes nawet guma szmata badz inna obudowa magnesu zdjeta takze przylega do dachu. wydaje mi sie ze kable nie sa polutowane jest to alan 100 plus a jak go sie przelacza na "5"?? nie amm pojecia zielonego co jest nie tak fakt tez ze za bardzo sie na tym nie zanam..

Dodano po 2 [minuty]:

aa i zapomnial bym strojenie w radomiu kosztuje 15 zlociszy jak by ktos chcial wiedziec..
  • Poziom 18  
    Cytat:
    wydaje mi się ze kable nie sa polutowane

No to polutuj ale może to już być musztarda po obiedzie :(
  • Poziom 10  
    jak to polutuj?? gdzie mam je polutowac??
  • Poziom 18  
    Wyjmij wtyk i zobacz czy na czubku jest lut jak nie ma to odkręć jak sróbkę tą wtyczkę a przy antenie zobacz czy się kabelki nie zwarły.
  • Poziom 10  
    no kabelki sie nie zwarly a lutowane nie bylo a musi byc??
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    No nie przesadzaj widzałem ja w sklepie zarabiali kabeli bez zaciskania i lutowania to myślałem że ich tam ale co mi tam nie mi to robili.
  • Poziom 10  
    czyli polutowac je tak?? i powinno wystraczyc?? oki dziekim z pomoc jak to nie pomoze to juz jade do goscia i niech mi to robi dzieki za pomoc pozdrawiam ;)
  • Poziom 18  
    Lepiej nie nadawaj bez zestrojenia dobra rada. I poczytaj trochę więcej to forum ... lutuje się tylko gorącą żyłę a oplot zawijasz i nakręcasz wtyk.
  • Poziom 21  
    saper3791 napisał:
    Musialbys wsrod kolegow popytac czy ktos ma tzw. SWR metr i przy jego pomocy sprbowac zestroic antenke.

Reflektometr nie jest urządzeniem do strojenia anten. Reflektometr służy do kontroli stopnia dopasowania anteny do kabla a nie do strojenia.
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Wiec zdradz specjalisto jakie to metody obliczania na kalkulatorku lampowym mozna zastosowac by pomoc koledze . Jakim urzadzeniem stroic antene ? Bo przeciez mozna stosowac generator na odpowiednia czestotliwos i obserwowac amplitude na oscyloskope podlaczonym do odbiornika sprzezonego z antena ... tylko kogo z kolegow stac na taki "cyrk" . Albo umowcie sie na 15 minut i pomoz mu osobiscie ... przynajmniej teoretycznie bo to Twoja - kolego Zytni dobra strona .
    Moze oswiecisz nas WSZYSTKICH ( prosze o to ) czym sie rozni "SWR- metr" ( nie mylic z S-metrem) , miernik wspolczynnika fali stojacej / odbitej . I prosze o wytlumaczenie dlaczego w profesjonalnych urzadzeniach sa prawie te same "wnetrznosci" co w SWR-metrach za 50 groszy spelniajace te same funkcje rozniace sie dokladnoscia . Ale najbardziej zastanawia mnie fakt , ze jednak na REFLEKTOMETRZE zwanym tez SWR-metrem ( jego wskazniku wychylowym lub cyfrowym ) mozna odczytac ile energii zostaje wypromieniowane z anteny a ile zostaje jako "pasorzyt" i nie zostaje wyemitowana w "eter" . Czy z tego wskazania nie mozna odczytac faktora dopasowania anteny ? Teoretycznie jest to niemozliwe - tak kolega twierdzi . Ale zauwazylem , ze wskazania zmieniaja sie gdy promiennik anteny wydluza sie czy skraca ... a wiec mozna odczytac faktor dopasowania anteny (???) z tego "urzadzenia" czy wszyscy urzytkownicy CB radio i krotkofalowcy + ultrakrotkofalowcy od lat sie myla ?

P.S. - W mojej wypowiedzi sa ukryte bledy ortograficzne , ktore kolega Zytni bardzo lubi wytykac robiac bledy innej natury .

Dodano po 1 [godziny] 42 [minuty]:

Żytni napisał:
    saper3791 napisał:
    Musialbys wsrod kolegow popytac czy ktos ma tzw. SWR metr i przy jego pomocy sprbowac zestroic antenke.

Reflektometr nie jest urządzeniem do strojenia anten. Reflektometr służy do kontroli stopnia dopasowania anteny do kabla a nie do strojenia.

...nie chce podwazac wypowiedzi kolegi SP5WCX i jej zgodnosci z prawda .
    Re: Jaką ma mieć długość przewód do SWR 'a ?

--------------------------------------------------------------------------------

W wolnej chwili zamieszczę skan fragmentu z instrukcji profesjonalnego reflektometru E-620 prod. Eureka - Warszawa. Rozwieje on wszelkie wątpliwości w tym temacie.
    W latach 80-tych, gdy powstawał ten przyrząd, Eureka zatrudniała najlepszych polskich specjalistów od metrologii radiotechnicznej, których nie można posądzić o brak wiedzy.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic294197-0-asc-30.html
  • Poziom 10  
    w poniedzialek ruszam z tym siuwaxem do koesia ktory mi to polutuje nie bede sie z tym bebral bo za duzo mnie to kosztowalo zeby teraz zepsuc.. dzieki za komentarze i pomoc pzdr
  • Poziom 11  
    Tak apropo to :

REFLEKTOMETRZE zwanym tez SWR-metrem ( jego wskazniku wychylowym lub cyfrowym ) mozna odczytac ile energii zostaje wypromieniowane z anteny a ile zostaje jako "pasorzyt" i nie zostaje wyemitowana w "eter"

Reflektometr nie okresla ile antena wypromieniowuje do tego słuza inne urządzonka he he

Pozdrawiam

Dodano po 2 [minuty]:

A przewód do miernika ma byc tyci lub 1\2 fali
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Chyba problem został rozwiązany po pół roku...
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Cytat:
    Reflektometr nie jest urządzeniem do strojenia anten..... quote]
    Żytni ma rację!!!

Reflektometrem można stwierdzić na 100% jaką impedancję "widzi" nadajnik, reszta jest prawdopodobna.
    Żeby samym reflektometrem dostroić antenę to należałoby go wpiąć w podstawę anteny (zero kabla pomiędzy anteną a reflektometrem) co w warunkach "serwisów CB" jest nierealne.
    Jedność wskazania SWR nie gwarantuje max. mocy wypromieniowanej,

powodzenia!

Dodano po 3 [minuty]:

Cytat:
    Reflektometr nie jest urządzeniem do strojenia anten..... quote]
    Żytni ma rację!!!

Reflektometrem można stwierdzić na 100% jaką impedancję "widzi" nadajnik, reszta jest prawdopodobna.
    Żeby samym reflektometrem dostroić antenę to należałoby go wpiąć w podstawę anteny (zero kabla pomiędzy anteną a reflektometrem) co w warunkach "serwisów CB" jest nierealne.
    Jedność wskazania SWR nie gwarantuje max. mocy wypromieniowanej,

powodzenia!