Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Aktywna bariera IR -modyfikacja

Piotrek1970 25 Mar 2016 18:47 6930 9
 • Aktywna bariera IR -modyfikacja
  Dzień Dobry Wieczór, ostatnio zostałem poproszony o pomoc w pewnej instalacji, a mianowicie -system sygnalizacji wejścia na posesję. Niby nic trudnego, 5 min. i aktywne czujki IR + oczekiwanie na przesyłkę, instalacja u klienta, sprawdzenie i finał -działa. Każde wejście/ wyjście z posesji sygnalizowane poprawnie. Przyszedł czas odbioru przez zleceniodawcę (kolegi kolega), facet jako sportowiec bierze rozbieg i... czujka nawet nie zareagowała. Nasze zadowolenie natychmiast przerodziło się w zwątpienie czy nie utopiliśmy cudzych pieniędzy. Z powrotem Internet, dokumentacja producenta a tam informacja "czas reakcji: 15ms" -jak? Zaplanowaliśmy testy na najbliższą sobotę i tak też się stało. Odwzorowaliśmy warunki i dalej do testów. Po kilku minutach osiągnęliśmy zamierzony cel, teraz zostało tylko zmusić urządzenie do pracy na moich warunkach. Tak oto powstał układ, który dziś prezentuję. Całość składa się ze stabilizatora 78L05 w obudowie SO-8 oraz ATtiny13A z bardzo ale to bardzo prostym programem, którego zadaniem jest odczytać stan czujki i włączyć na określony czas przekaźnik znajdujący się płytce. Układ odbiornika zrobiony jest na wzm. op. LM324, z jednego z czterech wzmacniaczy sterowany jest "tiny", poziom sygnału jest dopasowany do prawidłowej pracy mikrokontrolera -inwerter /OpenColector , następnie po odebraniu nawet bardzo krótkiego impulsu, "tiny" włącza tranzystor sterujący pracą przekaźnika i trzyma go przez 1s. Śmiem twierdzić, że teraz można nawet pokusić się o foto-finisz ;-) Na jednym ze zdjęć na PCB zaznaczone jest miejsce gdzie został usunięty opornik 10k.
  Jutro wybieram się na montaż, mam nadzieję, że tym razem -Bedzie Pan zadowolony...
  Poniżej kilka zdjęć:
  Aktywna bariera IR -modyfikacja Aktywna bariera IR -modyfikacja Aktywna bariera IR -modyfikacja Aktywna bariera IR -modyfikacja

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  Piotrek1970
  Poziom 17  
  Offline 
  Piotrek1970 napisał 207 postów o ocenie 103, pomógł 10 razy. Jest z nami od 2004 roku.
 • Relpol przekaźniki
 • #2
  Freddy
  Poziom 43  
  Piotrek1970 napisał:
  facet jako sportowiec bierze rozbieg i... czujka nawet nie zareagowała
  ... a teraz przeleci duża mucha i będzie alarm :)
  Całkowicie bezsensowna i "szkodliwa" modyfikacja.
  Ten czas 15ms jest konieczny, aby uniknąć fałszywych alarmów.
 • Relpol przekaźniki
 • #3
  Piotrek1970
  Poziom 17  
  No patrz, nie brałem tego pod uwagę : -( Rozumiem, że wiesz o czym mówisz i masz duże doświadczenie praktyczne w tej dziedzinie.
  Postaraj się wysterować przekaźnik sygnałem 15ms i dołącz do tego jakikolwiek sygnalizator, który powiadomi Cię o naruszeniu strefy -dla ułatwienia dodam, że przekaźnik włączony był tylko przez czas kiedy wiązka jest "przerwana". Bardziej obawiam się opadów śniegu czy rzęsistego deszczu, ale dopóki nie zamontuje i nie zostawię na pastwę aury to się nie dowiem. Modyfikacja miała podtrzymać pracę przekaźnika tak aby możliwa była sygnalizacja.
 • #4
  byrrt
  Poziom 21  
  Mam taką barierę i wiem jak ona działa - a działa tragicznie. Czasem nie łapie normalnego przejścia bo gdzieś po bokach łapie jakieś odbicia - absurd. Trudno się dziwić jak komplet kosztuje z 40zł.. Polecam kupienie po prostu porządnej fotobariery czy to faac czy nice czy innej dobrej firmy i zapomnimy o problemie :) Nie sądzę aby kolega był w stanie tak szybko przebiec że zasłonił barierę na czas mniejszy jak 15ms :D
 • #5
  Piotrek1970
  Poziom 17  
  Problem polega na tym, żeby ustawić wiązkę nadawczą tak aby część odbiorcza cały czas odbierała sygnał, wiązka IR jest dość szeroka. 15ms to tylko czas jaki określił producent i nie mam zamiaru biegać aby sprawdzić czy się tak rozpędzę :-) Kwestią było właśnie to, że nawet jakby czujka wykryła tak krótki impuls i nawet przekaźnik zdążyłby zadziałać, to dla szybko poruszającego się roweru sygnalizacja byłaby zbyt krótka i mogłaby "umknąć" uwadze, teraz czas jest "sztucznie" przedłużony do stałej wartości. Zdarzają się też sytuacje kiedy w bramie staje samochód i wtedy sygnalizacja wyłaby jak wściekła cały czas, teraz informacja jest wysłana tylko raz i do puki przeszkoda nie zniknie kolejne powiadomienie nie nastąpi.
 • #6
  mkpl
  Poziom 37  
  15ms prawdopodobnie wzięło się z czasu reakcji przekaźnika, które typowo potrzebują 10ms na reakcję. Myślę, że modyfikacja układu w taki sposób by po wykryciu impulsu trwającego 15ms i podtrzymanie przekaźnika przez 1s była by jak najbardziej uzasadniona w tym miejscu.

  Przy czym śmiem wątpić czy układ w oryginale miał zafiksowane 15ms w układzie. Prawdopodobnie reaguje natychmiast tylko tą zwłokę wprowadza przekaźnik.
 • #7
  janekm20
  Poziom 2  
  Witam. Zastanawiam się, czy nie lepiej zastosować czujnik ruchu?
 • #8
  konradxdx
  Poziom 9  
  Czujnik ruchu nie wykryje poszczególnych obiektów tylko włączy się raz i będzie wyć.
 • #9
  Piotrek1970
  Poziom 17  
  Widzę, że zaczęła się dyskusja, to miło. Kol. mkpl jest to bardzo prosta konstrukcja nadajnik to NE555 modulujący IR LED, odbiornik to komparator zbudowany na LM324 do którego podłączona jest fotodioda a opóźnienie faktycznie wprowadza układ wykonawczy czyli przekaźnik. Faktem jest też, że czasami widać mignięcie LED sygnalizującej przerwanie wiązki natomiast przekaźnik ani drgnie -to było powodem "podtrzymania" pracy przekaźnika w sytuacji gdy wiązka jest przerwana przez szybko poruszający się obiekt, np.: wjazd rowerem. W programie wykorzystałem układ przerwań od zmiany stanu PINBx [PCINT0], włączający Timer0 i obsługuję przerwanie od tego zdarzenia. Dzięki temu, w programie nie występują żadne _delay_ms() czy inne tego typu przerwy w pracy mikrokontrolera.
 • #10
  janekm20
  Poziom 2  
  Dam przykład - lampa z czujnikiem ruchu ma regulację czułości(dzień, noc, czas). Lampę idzie ustawić na krótki czas - mrugnięcie. Zakres widzenia czujki można ograniczyć zasłaniając pole widzenia na prawo i lewo. Mam wrażenie, że ta czujka ma jeszcze zliczać.