Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Selektor wejść z arduino i enkoderem.

LORD90 26 Mar 2016 11:56 744 3
  • #1 26 Mar 2016 11:56
    LORD90
    Poziom 20  

Witam,

Zamierzam zbudować selektor wejść do wzmacniacza sterowany enkoderem.
    W tym celu zamierzam użyć mikrokontrolera ATmega328 zaprogramowanego przez moduł Arduino.
    Generalnie zasada działania miałaby być taka,że przekręcając gałką enkodera, wysyłam sygnał do mikrokontrolera, a ten w zależności od kierunku obrotu podaje napięcie na jedno z wyjść , które z kolei włącza tranzystor sterujący przekaźnikiem.

Przeszukałem internet, i dotychczas nie znalazłem nic podobnego, a sam nie mam pomysłu jak napisać ten program.

Czy ktoś mógłby zasugerować jak to zrobić, ewentualnie podesłać jakiś link jeśli gdzieś spotkał się z takim rozwiązaniem.

W ramach motywacji dla osób pomocnych mogę zaoferować po 100 punktów :P

0 3
  • #2 26 Mar 2016 12:31
    anders11
    Poziom 28  

Do każdej błachostki pakujesz mikrokontroler?
    Można coś takiego zrobić na sterowniku linijki diodowej LM7914,
    sterowanym z potencjometru.
    Na wyjściach dajesz tranzystory PNP , jako klucze sterujące przekażnikami
    Na tym układzie możesz przełączać między kilkunastoma nawet wejściami wzmacniacza

0
  • #3 26 Mar 2016 13:21
    mirkoss
    Poziom 10  

Witam,

Być może zainteresuje Cię kolego układ TDA7318 - kiedyś przerabiałem i pamiętam że do takiego zastosowania też kompletnie zwykłych przekaźników się nie daje (jeśli chodzi o High End). Chodzi o brak efektu samooczyszczania się styków przekaźnika przy zbyt niskich poziomach sygnału - zakładam że chcesz przełączać sygnały o poziomie liniowym.

0
  • #4 26 Mar 2016 16:06
    LORD90
    Poziom 20  

Tak, ale mam przekaźniki telefoniczne. Do małych sygnałów.

0