Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer. problem

24 Cze 2005 01:09 2358 14
  • Poziom 10  
    Witam.

Mam taki mały problem.

Mam 2 suby własnej roboty. Obydwa identyczne.
    Są to suby typu BAND-BASS ( czyli jedna komora zamknięta, a druga wentylowana)

Komora zamknięta ma pojemnośc ok 12L, na tomiast komora wentylowana pojemnośc ok 16L.
    Wielkośc otworu w kolumnie wentylowanej to 7,5x8cm długośc 10 cm plus grubość ścianek 2cm całej skrzyni.

Całe wooferu wykonałem z płyty wiórowej o grubości 2cm ( jednym słowem z regału :D :D )

Zwrotnice mam przy odcięciu 100 Hz przeznaczone do mocy 200W ( Typowe Zwrotnice subwooferowe)

Głośniki.:
    1: Tesla ARN 165-05/4 4ohm LINK: http://www.empire.com.pl/TVM-ACOUSTICS/niskotonowy/arn-165-05-4.htm
    2: Westra SW-180-1378/8 8ohm (wyglad koszyka i magnesu jest identyczny jak przy tesli tylko ze ten mam dodakowo kołnierz od strony membramy widać to na zdjęciu)
    LINK ( mało info). http://www.hellsound.de/html/hellsound/chassis-westra.htm

Wzmak: Diora AWS 504 MOC: 50W przy 8 Ohm

Głosniki mam zamontowane w ten sposób:
    magnes głosnika jest od strony komory wentylowanej w obu subach.

Coprawda włozylem wygłuszenie w komorze zamkniętej z gabki o grubości 2,5cm. Ale niewiem czy dobrze.

Problem polega na tym ze jak wezme na 30% i więcej mojego wzmaka to słychać jest przeciskanie się powietrza przez tą dziurę.

Przy subach firmowych tego efektu zbytnio niema. I na dodatek jest lepszy bass.

Chodzi mi oto zeby się pozbyć tego świstania powietrza, i w miare mozliwości zwiększyc moc basu.

A moze gabke niepotrzebnie wkładałem albo w złym miejscu ja włozylem?? Ja niewiem

Powiedzcie mi gdzie lezy mój bląd.

Na wszellki wypadek podaje wymiary zewnętrz/ wewnątrz subów
    40cm / 34cm wysokości
    31cm / 27 szerokości
    34 cm / 30 długości

półka na głosnik jest na wysokości 15 cm licząc od wewnętrzych wymiarów.

gGłosnik niejest centralnie na środku półki.
    jest blizej ścinaki na przeciw scianki z otworem.

Mam nadzieję ze w miare dobrze wyjasniłe. Co i jak mam.

Licze na pomoc.

Mogę te suby jeszcze przerobić ale ważne jest to zeby to cos dało.
    Pozdrawiam

jak wyglądaja woofery:
    Subwoofer. problem
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.

• Poziom 31  
    czyli jak rozumiem zrobiłeś bas reflex prostokatny i to jest dosc duży bład bo taki br bardzo cięzko dobrze policzyć i zrobić takie coś robi się dosc żadko lepiej było zrobić okrągłą rue BR i średnicy około 9-10 CM i by było dobrze długości około 15 CM
  • Poziom 10  
    HMM.
    OPgólnie z tego co wiem to niebyło wazne czy okragły czy nie kwardratoy czy prosttokątny.
    Powierzcznnia się liczyła. Do tego głosnika nie mgło być wiecej niż 64cm kwadratowe.

Dowiadywalem się jakiegos gościa który się subami zajmował. Ale zamknał interes, numer tel zminił i niemam znim konteku. Pozdoroo

Pozdrooo
  • Poziom 12  
    Witam!
    wg mnie problem leży w tunelu b-r. Kup i wstaw tunel, albo nawet rure PCV o odpowiednich rozmiarach (najpierw dokładnie policz), ja tak zrobiłem.
    Mam suba band-pass na GDN 20/60/3 obudowa zamknięta 27l otwarta 20l, strojona bodajże na 63Hz (dokładnie nie pamiętam). Subik napędzam stuningowaną unitrą WS 442 (była o tym mowa na tym forum) i śmiga świetnie. Bass jest stosunkowo szybki i precyzyjny, jest lekkie podbarwienie w okolicach 40Hz. Tunel to rura b-r o średnicy 10,5cm i słchać ją dopiero przy pełnej mocy wzmacnaicza i odgłos tunelu staje się głośniejszy (w sposób niemalże lawinowy) gdy wzmacniacz się przesterowuje. Przede wszystkim zamontuj porządny tunel. Jeśli to nie pomoże to będziemy szukać dalej.
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    HMM.

Mam rozumieć ze musze zniow przerabiać w tych subach rure.

A wydłużenie tej rury da coś??
    Może to łaśnie tego wina jest, ze jest ona za ktrótka.

Postaram się cos wykombinować.

Powiedzcie mi czy kontrukcyjnie te suby są dobrze zrobione. Czy dobrze są te pojemności komór i czy dobrze włozylem wygłuszcz i czy dobrze głośnik zamontowany jest.

Pozdrooo
  • Poziom 12  
    Witam!
    Band-passy tego typu robi się zazwyczaj w ten sposób, że głośnik jest zwrócony magnesem w stronę komory zamkniętej, nie słychać wtedy odgłosów pracy zawieszenia (świsty), gdy głośnik pracuje przy dużych amplitudach. Obudowe zamknięte tłumi się mocno - wypełniasz je w całośni gąbką (nie tylko na ścianach), zmniejsza to nieco efektywnośc, ale maleje wówczas dobroć głośnika, przez co obniża się dolna częstotliwość graniczna.Jeśli chodzi o objętości komór to musisz je dobrać wg potrzeb, tzn. czy zależy Ci na płaskiej charakterystyce przenoszenia czy raczej na efektywności. Mam nadzieję, że projektowałeś te suby przy pomocy jakiegoś programu do symulacji, np WinISD. jeśli robiłes je "w ciemno" to najprawdopodobniej zepsułeś robote. ściągnij ten program (znajdziesz go przy pomocy google albo Elektrody). przeczytaj help, wpisz parametry głośników, przeczytaj na forum posty na temat budowania subwooferów i wtedy przerób suby, ewentualnie zrób nowe konstrukcje. Band-passy są bardzo wrażliwe na wszelkie niedociągnięcia konstrukcyjne (złe strojenie itd.) Wydłużenie rury obniży częstotliwość strojenia komory wentylowanej.
    Pozdrawiam!
  • Poziom 31  
    Ehh subik dobry...Band Pass nie jest mi obcy i z praktyki wiem że masz za małej średnicy i za krótki wylot! stroisz go wysoko i on ci "tłucze" a na głębszym typowym bassie masz świsty.Najpierw zwiększ długość tunelu bass reflex a jak to nic nie da to pozostaje wymiana na większej średnicy.
  • Poziom 10  
    Dziś przerobilem jednego syba i wydłuzylem rure.
    Ale efekt był jeszcze gorszy niż był. Dzwięk świstania był jeszcze gorszy niz był z krótszą rurą.
    Ehh. Chyba coś schrzanilem tylko niewiem co.

Z 10 cm zrobilem 17cm wiec wydłuzylem go o 7cm

Jak wydłuzylem to magnes głośnika był pod rurą. Niewiem czy to dobrze czy źle.
    I magnes głośnika jest oddalony od rury jakies 2cm.

Oto jak to wygląda bez wydłuzenia: (linia przerywana to po wydłuzeniu rury)
    Subwoofer. problem

Jak mam wymienic rure na inną to powiedzecie mi jaka ma być jego średnica i długość. Albo jakie ma być jego pole tzn tej dziury.

I na jakiej wysokości zamontować tą rure.
  • Poziom 15  
    Generalnie kiepsko wyglada głośnik Tesli w tej obudowie (firmowe są robione na 20 centymetrowych głosnikach).
    Dołączam wykres SPL na którym na niebiesko jest twój subik, na żółto ten sam ale z wydłużonym do 17 cm br-em, a na czerwono komora zamknięta powiększona do 20 litrów b-r śred.8cm dł.13cm (równiejsze odtwarzanie tonów bez podbić). Drugi wykres to Group Delay (im niżej tym lepiej)
  • Poziom 10  
    @JendrekMak źle wpisales parametry obudowy domojego suba.

Umnie komora wentylowana jest wieksza od zamkniętej.
    Komora zamknięta ok 12L
    Komora wentylowana ok 16L

Pozdroo.

Pozatym mam głośnik z magnesem w komorze wentylowanej.

POzdrooo
  • Poziom 15  
    Żółty i niebieski wykres jest dla wentylowanej 16 litrów i zamkniętej 10 litrów, czerewony wykres jest dla wentylowanej 16 litrów i zamknietej 21 litrów.
  • Poziom 15  
    Jeszcze raz od początku: masz po prostu złe proporcje i teraz każda kombinacja będzie tylko kompromisem. Po prostu zbuduj skrzynkę od nowa. Ten głośnik według wskazań WINISD najbardziej się nadaje do BR-u lub BP 6-tego rzędu a ty chcesz 4-tego rzędu. Więc nie dziw się że coś nie wychodzi. Jeszcze raz dołączam wykres gdzie niebieski kolor to twój obecny układ, żołty to twój układ ale z innymi objętościami skrzynek, a czerwony to BandPass 6-tego rzędu (który notabene wygląda najkorzystniej). Ktoś mądrzejszy ode mnie wypowiadał sie na forum że korzystniej jest podbić wyższe częstotliwości suba a te najniższe można podbić odpowiednim ustawieniem (np. w rogu pokoju) a w twoim subie jest odwrotnie (patzr niebieski wykres). Poza tym dokładnie uszczelnij komory to też ma duży wpływ na całośc.
  • Poziom 10  
    Co do uszczelnienia komur to są uszczelnione prawidłowo. Jest to zrobione extra.

A powiedzcie mi jaka powinna być objętość i jaka średnica rury jakym chciał zrobić zamiar band-pass zrobić bass-reflex.
    Chodzi mi oto ze wywaliłbym tą półkę w środku suba i zrobił zwykły B-R. Chciałbym wiedzieć jaka ma być objętość całej komory i jaka średnica rury wraz z jej długością.
    Ja niepotrafię sie posługiwać tym programem WinISD wiec proszę o pomoc was.

Z tego co widzialem przy firmowych subach w sklepach to własnie B-R jest stosowany a nie B-P.

HMM.
    A moze wymiana głosników na mniejsze by coś zmnieniło??

A zapomialem dodać. Kiedyś miałem w tym subie rure o średnicy 10cm i długośc coś ok15cm
    ale tak mi świstało powietrze ze to zmniejszyłem do tego co mam teraz.

POzdroo

Jak macie jakis pomysł co mógłbym zrobić z tą obudową bez rozwalania jej i robienia nowej.
    Moge ja przerobić od środka jak coś. I coś zrobić z tą dziórą.
  • Poziom 15  
    A moze na razie zaokraglij konce tunelu,przy kwadracie bedzie to troche klopotliwe ale mozliwe,chociarz sfazowac brzegi i zobaczycz czy ci zmaleje swistanie,na prube mozna takze koncowki tunelu chocby z plasteliny zrobic i zobaczyc efekty,podrawiam i milego lepienia:))
  • Poziom 10  
    No więc tak:

Zrobilem tak jak napisał @pstryk tzn ze zaokrąglilem rure plasteliną. Efekt był juz niezły.
    Ale wolę przerobić te suby.

1)
    Mam zamiar zastosować następujące wielkości komór:
    zamknięta:23,32 L
    wentylowana: 14,14 L

Tylko teraz mam dylamata jakiej średnicy rure zastosować. Mam zamiar zastosować 2 rury będize lepiej to wyglądało niz z jedną.
    Oto wykresy z WinISD:
    Subwoofer. problem

Subwoofer. problem

I czy jak zastosuje takie wielkości komór to są one tylko do tego głośnika jaki mam zamiar tam wstawić czy do każdego głośnia o średnicy 16,0 cm będzie to pasowało.

2)
    Program WinIsd sam wylicza jaka ma być długośc rury. Czy ta długośc co jest tam podawana to jest to długość patrząc w środku komory ( to co wystaje w środku) czy to jest całkowita długość licząc od momentu jak się ta owa rura zaczyna i kończąc na tym jak się ona kończy??

3)
    No i jak mam rozumieć długośc rury jakbym chciał wstawić 2 rury lub więcej. Np: jak jedna rura to ma być 15 cm a jak 2 to np 40 cm.
    Czy jest to długośc w sumie dla tych 2 rur czy dla każdej z osobna??

czekam na odp.