Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pierwszy projekt - sterownik wytrawiarki

DominCr14 26 Mar 2016 19:37 576 9
  • #1 26 Mar 2016 19:37
    DominCr14
    Poziom 7  

Witam!
    Jestem studentem informatyki ale jakiś czas temu zacząłem interesować się elektroniką. Pobawiłem się już trochę prostymi układami i programowaniem przez arduino. Postanowiłem w końcu zrobić coś kompletnego - sterownik do wytrawiarki płytek PCB, czyli coś bardzo pospolitego. Wykonałem układ na płytce stykowej z wyjątkiem części z triakami i optotriakami oraz schemat w Eagle. Jako że to jest mój pierwszy projekt to mogłem popełnić jakieś błędy a może coś można było zrobić lepiej. Więc prosiłbym o rzucenie okiem na schemat i ewentualne sugestie. Chciałbym również zapytać po co są rezystory między triakiem i optotriakiem. Część tego schematu przerysowałem żywcem z innego znalezionego w internecie. Z góry dziękuje za pomoc.

• Pomocny post
    #2 26 Mar 2016 20:00
    anders11
    Poziom 28  

Zapomniałeś o filtracji napięć zasilających mikrokontroler , powinien tam znajdować się kondensator elektrolit. oraz ceramiczny 100nF ,oba jak najbliżej nóżek zasilania procka.
    Pin reset podciągnij do plusa zasilania procka przez rezystor ok 10 k

DominCr14 napisał:
    po co są rezystory między triakiem i optotriakiem.

Ograniczają prąd płynący przez optotriaka i podawany na bramkę triaka
    Bez nich elementy te uległyby zniszczeniu

• #3 26 Mar 2016 22:05
    DominCr14
    Poziom 7  

Poprawiłem schemat teraz wygląda to tak. Jeśli to wszystko to biorę się za PCB.

• Pomocny post
    #4 26 Mar 2016 23:34
    cr08
    Poziom 9  

Przyciski możesz podłączyć do masy i wykorzystując wewnętrzne podciąganie do Vcc możesz zrezygnować z tych rezystorów = mniej elementów na płytce.

• #5 27 Mar 2016 14:10
    DominCr14
    Poziom 7  

Nie miałem pojęcia o tym podciąganiu, sprawdziłem na płytce i działa. Poprawiłem też na schemacie.

• #7 05 Kwi 2016 22:39
    DominCr14
    Poziom 7  

Dawno nie pisałem bo trochę byłem zajęty różnymi sprawami ale ciągle coś dłubałem. Poprawiłem parę rzeczy. Ponadto dodałem diody przed optotriakiem które będą sygnalizować działanie urządzeń. Zaprojektowałem też płytkę PCB. Proszę o opinie.

• #8 06 Kwi 2016 07:03
    anders11
    Poziom 28  

Tych sześciu zworek między mikrokontrolerem a wyświetlaczem można , a nawet należy uniknąć bo przechodzą nad otworem do mocowania wyświetlacza
    Lepiej załóż dwie zwory na ścieżach prowadzących do potencjometru kontrastu a zyskasz miejsce na poprowadzenie ścieżek zamiast tych sześciu zworek
    Zlikwiduj polygon w części wysokonapięciowej

• #9 06 Kwi 2016 18:37
    DominCr14
    Poziom 7  

Poprawiłem na szybko. Ścieżki do wyświetlacza dałem bez zworek, omijając otwór na montaż. Usunąłem polygon masy z sekcji wysokiego napięcia. Zmieniłem piny przycisków żeby zrobić więcej miejsca. Musiałem oddalić trochę kondensatory filtrujące od mikrokontrolera. Powinno być dobrze teraz.

• #10 06 Kwi 2016 22:32
    anders11
    Poziom 28  

DominCr14 napisał:
    Powinno być dobrze teraz

Miast myśleć "teraz jest dobrze" , pomyśl "co zrobić by było lepiej"
    Zasadą jest że wylany polygon jest ze sobą połączony ,wszystkie niepołączone placki
    połącz zworkami z resztą , bardzo małe powierzchnie można zlikwidować
    Prześledż ścieżkę zasilania+5V.
    Cały układ można podzielić na człony które pomimo wspólnego zasilania powinny posiadać
    osobne filtracje tej szyny, zwłaszcza procesor jeśłi używamy części analogowej
    Osobno filtruj zasilanie na wyświetlacz ,osobno mikroprocka i osobno resztę układu

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME