Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Baofeng uv5r - Praca w sieci hamradio

Crazyfrogs 26 Mar 2016 20:32 3048 2
  • #1 26 Mar 2016 20:32
    Crazyfrogs
    Poziom 1  

Witam razem z kolegą postanowiliśmy kupic sobie radyjka do asg jako pmr. Od pewnego czasu mam zamiar bawić sie w krótkofalarstwo lecz nie wiem czy mi się spodoba znalazłem informacje że hamradio sprzedaje licencje na użytkowanie w swoim paśmie. Moje pytanie brzmi czy dam radę połączyć się z kolegą który mieszka 20 km dalej w lini prostej czy będziemy musieli zbudować anteny. Pytanie może dla kogoś głupie ale nie znalazłem odpowiedzi .

0 2
  • #2 26 Mar 2016 21:09
    NIXIE_123
    Poziom 28  

Ciężko powiedzieć. Mój baofeng uv-5r odbiera krótkofalowca (który nadaje na mocniejszym radiu) z odległości 16km w budynku bez najmniejszego problemu. Nie wiem jak z nadawaniem, bo nie testowałem. W terenie otwartym raczej tak

0
  • #3 29 Mar 2016 00:08
    2N3866
    Poziom 29  

Za mało podajesz informacji, żeby wnioskować. Zasięg transmisji radiowej na UKF w normalnych warunkach ograniczony jest do promienia horyzontu. Wysokość umieszczenia anteny ma wpływ (ze względu na krzywiznę ziemi) na zasięg komunikacji. Dla dwóch radiotelefonów umieszczonych na wysokości 1,5 m teoretyczny zasięg geometryczny wynosi minimalnie ponad 10 km. Ale to w warunkach gładkiej powierzchni ziemi, braku przeszkód terenowych itd., czyli na morzu. Na lądzie będzie wyraźnie mniej.

Ale jeżeli jedna z anten będzie na wysokości 10. piętra (30 m), to zasięg wzrośnie do 28 km. Ja, stojąc u siebie na trawniku przed budynkiem, rozmawiam z ręki przez przemiennik położony ok. 100 km dalej. Tylko że różnica wysokości wynosi prawie 600 m!

Wzór "geometryczny" dla idealnych warunków to 4,167 (dla wyniku w km) bądź 2,25 (dla wyniku w milach morskich) razy suma pierwiastków wysokości umieszczenia obu anten.

Możesz wyliczyć, że jeśli ktoś podaje dla radiotelefonu PMR zasięg 12 km (są tacy wytwórcy), to chyba przy założeniu, że rozmawiają ze sobą dwie osoby stojące w łodziach na otwartym morzu na poziomie lustra wody i mające około 210 cm wzrostu ;).

Dla typowych mocy (jeden do kilku watów) i typowych czułości radiotelefonów noszonych przy kilkudziesięciu kilometrach nie trzeba sprawdzać bilansu mocy łącza radiowego, wystarczy tylko kryterium geometryczne. Wynika to z tzw. wzoru Wwiedeńskiego - kiedyś go analizowałem, ale już nie pamiętam, przy jakiej odległości trzeba zacząć być czujnym ze względu na moc.

0