Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

"ploter z tablicą" moje ostatnie skonczone wypocin

kura999 24 Cze 2005 02:34 12582 14
  • chcialem sie pochwalic moim ostatnim ukonczonym wynalazkiem, urzadzenie to polączone z komputerem rysuje na tablicy (895x895mm powierzchni roboczej) to co my stworzymy w napisanym przezemnie edytorze :) narysowane elementy mozemy natychmiast zmazac (uzyty zostal pisak do bialych tablic) ramiona poruszane sa silnikami krokowymi a sam docisk flamastra samochodowym silownikiem centralnego zamka, ramie urzadzenia "jezdzi" na lozyskach po ksztaltownikach aluminiowych,
    cala dlugosc tablicy pisak moze pokonac w czasie 10,5s rozdzielczosc 529x529pix co daje 1,7mm2 piksel wystarczajaco do celow szkolnych (rysowanie schematów, pisanie tekstu)
    jakby ktos byl zainteresowane moge wrzucic moj programik na forum

co sadzicie o mojej pracy?

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    kura999
    Poziom 12  
    kura999 napisał 69 postów o ocenie 9, pomógł 1 razy. Jest z nami od 2003 roku.
    Filon007
    Poziom 11  
    Super. Podoba mi się. Jakby to wzmocnić i zainstalować frezarkę lub wiertarkę to można by coś grawerować lub wiercić otworki w płytkach drukowanych. Pomyśl nad tym.

Pozdrawiam
    Marcin_126
    Poziom 16  
    Urządzenie bajera
    Mam jednak pytanko jak się zachowuje ramie poruszając się na boki i gdy pisak jest na samym dole?
    Nie ma jakichś niedokładności w rysowaniu w porównaniu do górnego położenia?
    kura999
    Poziom 12  
    teraz wlasnie zajmuje sie solidna frezarka :) ale w warunkach domowych bez jakis specjalistycznych narzedzi nie jast to latwe... mam skonczone praktycznie 2 osie y i z calos napedzana bedzie silnikami od wycieraczek :) bo bedzie to konstrukcja mocno niestandardowa ;) sama brama wazy juz okolo 15kg (calosc stalowa)

najwieksze niedokladnosci sa na srodku dlatego ze cala ta prowadnica nie jest zbyt sztywna... ale niedokladnosci te wynikaja glownie ze skrecania sie prowadnicy, sam pisak nie ma za duzych oporow jezdnych wiec nie ma zbyt duzego problemu troszke gorzej jak na samym dole jedzie raz w jedna a drugi raz w druga strone wtedy bezwladnosc czasami troche daje sie we znaki ale nie jest to jakas ogromna odchylka, cale ramie sklada sie z prowadnicy po ktorej jezdzi wozek i dodatkowo usztywniajacej rury o przekroju kwadratu 15x15mm
    Poziom 35  
    hmm moja najwieksza maszyna 100x80x15cm wazyla 20kg :o uwazam ze cos jest nie tak z koro twoja wazy az 15 ! ja korzystalem z profili aluminiowych i rurek o duzym przekroju , dla stabilnosci i dokladnosci napedem byly gwinty a wszysko poruszalo sie na tulejach slizgowych zeby zminimalizowac uchyb
    http://awatar100.webpark.pl/imag0006.jpg
    http://awatar100.webpark.pl/imag0016.jpg
    wueska
    Poziom 16  
    mam takie pytanie co można zrobić na tych frezarkach ?? one służą tylko do drewna ??
    Poziom 35  
    wueska napisał:
    mam takie pytanie co można zrobić na tych frezarkach ?? one służą tylko do drewna ??

nie mogoa obrabiac wszysko , od drewna , przez plastik plexi gips do mealu wszysko zalzey od konstrukcji, taka maszynka moze tez sluzyc za skaner obiektow :) np plaskozesbe mozna se zeskanwoac i powielac do woli
    albo frezowac pcb/grawerowac itd
    plik4
    Poziom 26  
    jak mozesz to wrzoc ten program. Aha ja bym tez tai ploter chcial skleic tylko troche bardziej wytrzymaly. TZn. Jak potrzeba to zeby rysowal a jak nie to zeby wycinal w drewnie.

Aha i co myslicie aby zamiast tych paskow zastosowac przekłądnei slimakowe ??
    Poziom 35  
    plik4 napisał:
    jak mozesz to wrzoc ten program. Aha ja bym tez tai ploter chcial skleic tylko troche bardziej wytrzymaly. TZn. Jak potrzeba to zeby rysowal a jak nie to zeby wycinal w drewnie.

Aha i co myslicie aby zamiast tych paskow zastosowac przekłądnei slimakowe ??

silmakowe ? chyba naped na gwincie bedzie lepszy od paskow ale wolniejszy, i tez zalezy jakie wymiary ma miec maszyna jak ma byc niewielka a masz paski to wolal bym pozostac przy paskach
    plik4
    Poziom 26  
    tak tak napisalem slimakowe bo niewiedzilaem jak to sie nazywa myslalem o dlugiej gwintowanej osi silnika na ktorej byla by taka jakby nakretka ktora byla by poruszana kreceniem sie tej osi. Moglo by to byc dokladne i napewno duzo wytrzymalsze. A maszynke chcialem zrobic taka aby mogla obrabiac plyty o wielkosci ok 1x1m. WIEc spora!!
    kura999
    Poziom 12  
    bardzo ladna konstrukcja :) nie dysponuje niestety zbyt duzym parkiem maszynowym ograniczam sie praktycznie do wiertarki i szlifierki katowej :P spawam u kolegi :) moja konstrukcja frezarki jest bardzo tania :) wiekszosc robie na zlomie ktory znalazlem w piwnicy, zamiast prowadnic zastosowalem 2 sruby na os (20mm) duzo waza tez solidne zeliwne oprawy i lozyska samonastawne os Z zbudowana jest na dzwigarze budowlanym ;) tzn na fragmencie, dlatego stosuje silniki pradu stalego z przekladniami wszystko ma dosc duze opory ale to co mam jest bardzo solidne i sztywne :) ale wszystko jest na etapie poprawek i pewnie jeszcze duzo zmienie...
    zalaczam moj program do plotera
    sphinx66
    Poziom 1  
    super pomysł. Byłbym wdzięczny za dokumentację samego plotera, zrobiłbym podobny z uczniami na kółku w LO.
    Demon_22
    Poziom 8  
    Genialne! Jak szybko to rysuje?