Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Automatyczny przełącznik zasilania

Marcino DJ 29 Mar 2016 07:56 4218 81
    Zbigniew 400
    Poziom 38  
    Marcino DJ napisał:
    No ok ale które waszym zdaniem jest lepszym rozwiązaniem?? Zasilacz musi mieć 12v i nie ma opcji żeby był większy bo by komputer mi zjarał.

A jest możliwość w prosty sposób zrobienia tego UPS ?? Co potrzebował bym??

Dodano po 5 [minuty]:

Kolega chyba nie potrafi czytać. Stosujesz zasilacz 12V i akumulator, w jakim stanie ? Naładowany 14,2V czy rozładowany ? Jeżeli zastosujemy zasilacz 12V i akumulator zasilający
    układ przez diodę krzemową to akumulator zasili układ do napięcia 12,7V, potem do akcji wejdzie zasilacz.
    Może tak należało by najpierw podać prawdziwe warunki zasilania.
    Jakie napięcie podaje urządzenie fabryczne/ups/ ?
  • flexghzflexghz
    Peter134
    Poziom 18  
    Tak pod zaciski podłączasz zasilacz i tą diodę tak jak na rysunku.
    Marcino DJ
    Poziom 9  
    Zbigniew 400 napisał:
    Marcino DJ napisał:
    No ok ale które waszym zdaniem jest lepszym rozwiązaniem?? Zasilacz musi mieć 12v i nie ma opcji żeby był większy bo by komputer mi zjarał.

A jest możliwość w prosty sposób zrobienia tego UPS ?? Co potrzebował bym??

Dodano po 5 [minuty]:

Kolega chyba nie potrafi czytać. Stosujesz zasilacz 12V i akumulator, w jakim stanie ? Naładowany 14,2V czy rozładowany ? Jeżeli zastosujemy zasilacz 12V i akumulator zasilający
    układ przez diodę krzemową to akumulator zasili układ do napięcia 12,7V, potem do akcji wejdzie zasilacz.
    Może tak należało by najpierw podać prawdziwe warunki zasilania.
    Jakie napięcie podaje urządzenie fabryczne/ups/ ?

Kolega potrafi czytać i to bardzo dobrze :idea: ale nie będę już kombinował z tą diodą krzemową bo kupiłem już przekaźnik. Dziękuje serdecznie kolego za podpowiedz ale już z tej opcji nie skorzystam bynajmniej teraz.

Dodano po 3 [minuty]:

Peter134 napisał:
    Tak pod zaciski podłączasz zasilacz i tą diodę tak jak na rysunku.

Przekaznik kupiony już tylko teraz mam dylemat bo inne oznaczenia kolego podałeś na schemacie a inne oznaczenia są na przekazniku. Czyli jest napisane 85 , 86 , 87 , 87 i 30 i teraz nie wiem co z czym :?: :cry:

Dodano po 2 [minuty]:

Może podaj mi kolego na priv do siebie nr tel to zadzwonię i mi wytłumaczysz dokładniej :)
    Marcino DJ
    Poziom 9  
    MietekFighter napisał:
    Automatyczny przełącznik zasilania

O własnie o coś takiego mi chodziło to już kumam chociaż jestem laikiem w tym temacie. Dzięki Ci kolego MistekFighter!!! :D

Dodano po 2 [minuty]:

Pełen profesjonalizm jak na moje oko jeszcze raz dzięki :)

Dodano po 4 [minuty]:

zaraz zaczynam działać i opiszę jakie efekty są z tej mojej pracy dzięki waszej pomocy koledzy :)
  • flexghzflexghz
    MietekFighter
    Poziom 20  
    Pamiętaj o tym aby nie pomylić 87 z 87a i podłączyć jak na schemacie.
    Marcino DJ
    Poziom 9  
    szczerze to myslałem że one są zmostkowane ze sobą bo tu na tym nie ma litery a tylko jest 87 , 87 a ijeszcze jedno jaką tą diodę zastosować???
    Marcino DJ
    Poziom 9  
    Patrząc po rysunkach w google to "a" jest w środku :) tak? czy się mylę ??Na przekazniku pisze ze to odpowiednik 541

Dodano po 1 [minuty]:

Peter134 napisał:
    Prostowniczą np. 1N4007.

heheh jak nawet nie wiem jak ona wygląda :D a już wszystko polutowane tylko tego mi brakuje :(

Dodano po 49 [sekundy]:

a i jakie ona ma za zadanie spełniać kolego??

Dodano po 5 [minuty]:

Już wiem jak ma wyglądać i znalazłem taką CT IN5406 może być??
    kot mirmur
    Poziom 33  
    No właśnie zjarało się-dlatego że >napięcie akumulatora mieści się w przedziale 12,8-14,4 Volta[zależy od napięcia doładowującego,prąd też jest ważny] .W Twoim przypadku trzeba użyć zasilacza regulowanego tak aby uzyskać najlepiej 13,8V[prąd zależnie od pojemności aku. i mocy zasilanego urządzenia] i ewent. jeśli to urządzenie wymaga tylko 12V max. to po akumulatorze wstawić stabilizator napięcia który je obetnie z 13,8 V do 12 lub niżej .
    Marcino DJ
    Poziom 9  
    Wszystko jest podłączone niby tak jak powinno być ale teraz przy podłączonym zasilaczu jak chce założyć klemę na akumulator to bardzo iskrzy :( nawet jak wyłącze zasilacz to iskrzy przy podłączeniu akumulatora i jaki jest tu błąd?? czy zamienić te przewody 87 i 87 ze sobą?? Czy ta dioda jest dobra?? Bo nikt mi nie odpisał :( Pomocy!!!!
    Marcino DJ
    Poziom 9  
    Rezystor240 napisał:
    Podłącz bez diody.
    Jeśli nie iskrzy podłącz diode odwrotnie jak poprzednio.

kolego podaj mi do siebie nr tel na priv bo inaczej się nie dogadamy i będziemy pisać w nieskończoność
    Peter134
    Poziom 18  
    Nie podłączaj bez diody bo przy wyłączeniu zasilania cewki może powstać przepięcie, a dioda temu zapobiega.
    MietekFighter
    Poziom 20  
    Jeżeli iskrzy i przy odłączonym zasilaczu i przy podłączonym to znaczy, że problem nie leży w stykach 87 tylko gdzieś indziej.

Najlepiej zrób zdjęcia podłączenia razem ze stykami przekaźnika.
    Marcino DJ
    Poziom 9  
    Peter134 napisał:
    Nie podłączaj bez diody bo przy wyłączeniu zasilania cewki może powstać przepięcie, a dioda temu zapobiega.

Pytanie... Czy może być dioda CT IN5406??? bo nikt mi na to pytanie nie odpowiedział jesli może być to w jakim kierunku pasek srebrny namalowany na diodzie ma być wlutowany?? w kierunku plusa czy minusa??
    Peter134
    Poziom 18  
    To nie IN4506 tylko 1N4506, może być. Pasek ma być w kierunku plusa.
    Marcino DJ
    Poziom 9  
    Jeszcze mam pytanie jak sprawdzić te bieguny 87 i 87a który jest który??

Dodano po 1 [minuty]:

bo sądze że cały problem tkwi w tym a i jeszcze jedno jak próbuję założyć klemy na akumulator to chce mi słupek upalić czyli coś nie tak prawda??
    Peter134
    Poziom 18  
    Jeśli posiadasz multimetr to najlepiej nim, mierząc ciągłość obwodu lub opór przy odłączonym zasilaniu cewki powinna być ciągłość miedzy 87a i 30.
    Marcino DJ
    Poziom 9  
    mam kolego ale co jeszcze zauważyłem że zmostkowane są 87 i 87

Dodano po 2 [minuty]:

tu nie ma wcale ciągłości :(

Dodano po 4 [minuty]:

TAK WYGLĄDA OZNACZENIE

Dodano po 5 [minuty]:

sądze że trzeba coś zmienić ale co??? Jak teraz to podłączyc??
    Zbigniew 400
    Poziom 38  
    Bo to jest przekażnik tylko załączający, ma być przełączający. Układ z diodą tani i prosty. Sam
    sobie skomplikowałeś problem.
    MietekFighter
    Poziom 20  
    Co nie znaczy, że nie da się na nim zrealizować założonego układu.

Ale na pewno byłby lepszy przekaźnik ze stykiem przełączającym.
    Moderowany przez trymer01:

Regulamin, pkt 3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

Zbigniew 400
    Poziom 38  
    Jaka jest logika działania tego układu ?
    MietekFighter
    Poziom 20  
    Co tutaj trzeba wyjaśniać?
    Zbigniew 400
    Poziom 38  
    Jaka jest logika działania tego układu ?

Dodano po 4 [minuty]:

Po co przekażnik, jeżeli w trakcie pracy zasilacza podłączony jest do niego akumulator, po wyłączeniu zasilacza zasilanie z akumulatora. Wyjaśnij cel stosowania przekażnika.
    MietekFighter
    Poziom 20  
    W trakcie pracy zasilacza styk 87a jest przełączany na styk 87 i akumulator jest odłączony od zasilania urządzenia. Czy to jasne ?
    Marcino DJ
    Poziom 9  
    Zbigniew 400 napisał:
    Bo to jest przekażnik tylko załączający, ma być przełączający. Układ z diodą tani i prosty. Sam
    sobie skomplikowałeś problem.

Panie Zbigniewie, Pewnie był by poostrzy układ z diodą ale do sklepu elektronicznego to mam niecałe 45 km a do sklepu z częściami motorowymi lub elektrycznymi mam 0,5 km a więc jaki to ma sens jechać tyle za diodą??
    Myslę że to jest bez sensu gonić tyle...
    Zbigniew 400
    Poziom 38  
    Wyślę Ci w kopercie za 2,5 zł.

Dodano po 43 [sekundy]:

Dalej proszę o parametry zasilania urządzenia.

Dodano po 4 [minuty]:

MietekFighter napisał:
    Co tutaj trzeba wyjaśniać?

Dodano po 4 [minuty]:

Przekażnik tylko załączający a schemat czego dotyczy ?
    MietekFighter
    Poziom 20  
    Przekaźnik przełącza zasilanie na akumulator w razie zaniku zasilania z zasilacza.
    W momencie załączenia przekaźnika, styk łączący akumulator z zasilanym urządzeniem jest rozwierany a funkcję zasilania urządzenia przejmuje zasilacz.
    Czego kolega nie rozumie ? Może trzeba cofnąć się do szkoły ?
    Moderowany przez trymer01:

A może to kolega gdzieś powinien wrócić? - i nie mam na myśli tylko lekcji dobrego wychowania.
    Regulamin, pkt 3.1.11, 3.1.8.