Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz audio DIY z wysokim napięciem zasilania (+- 90V)

Maciek_C 26 Mar 2016 23:15 765 3
  • #1 26 Mar 2016 23:15
    Maciek_C
    Poziom 12  

Witam kolegów,
    nie do końca wiem, czy jest to dobry dział ale wydawał mi się najtrafniejszy.
    Zwracam się do was z pytaniem:
    Czy znacie może konstrukcje wzmacniaczy audio DIY o wysokiej klasy dźwięku, które wykorzystują tak wysokie napięcia zasilania?
    Posiadam trafo od wzmacniacza Crown XLS (chyba) 802 o napięciu wyjściowym skutecznym 2x66V i mocy 850VA i chciałbym je jakoś spożytkować (zalega w szafie). Myślałem o wykonaniu wzmacniacza DIY (jako, że lubię tematykę audio i lubię tworzyć różne konstrukcje) ale napięcie wyjściowe transformatora jest wyższe niż w większości wzmacniaczy używanych w domowym audio. Jedyny układ domowego wzmacniacza audio jaki znalazłem o (względnie) wysokim napięciu zasilania to wzmacniacz klasy A o nazwie "Aleph v1.2", ale tam napięcie zasilania jest równe +-60V DC, więc trochę przymało jak na te trafo.
    Jeśli znacie jakieś jeszcze konstrukcje, które zapewnią nieprzeciętną jakość dźwięku o takim napięciu zasilania to chętnie je poznam (chyba, że któryś z kolegów ma inny pomysł na użycie tego trafa). Nie jestem wodzirejem i nie nagłaśniam imprez, więc budowa wzmacniacza estradowego raczej odpada.
    Pozdrawiam,
    Maciek

0 3
  • #3 27 Mar 2016 09:05
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Wysokie napiecie zasilania jest ściśle związane jest z dużą mocą i takiej konstrukcji musisz szukać, tak wysokie napiecie umozliwia zbudowanie wzmacniacza 300-400W (dla 8Ω) i jeśli to bedzie klasa B/AB taka będzie dostępna moc, (w klasie A mniejsza bo tam jest mniejsza sprawność), oczywiście zakładając że nie potrzebujesz aż tyle, możesz zaoszczędzić na radiatorach (i dać zabezpieczenie termiczne jakby ktoś chciał poszaleć) ale nadal bedzie to konstrukcja wymagająca tranzystorów na wysokie napięcie z szerszym obszarem bezpiecznej pracy - tak samo jak każdy inny wzmacniacz 400W.

0
  • #4 27 Mar 2016 16:12
    Maciek_C
    Poziom 12  

Kolego marcin55246 dziękuję za link - widzę, że przede mną sporo czytania bo to dość obszerny temat.
    Kolego jarek_lnx dziękuję za informację. Jestem w pełni świadomy możliwości mocowych wzmacniacza wykonanego na tym trafie bo jest ono właśnie od wzmacniacza estradowego. Nie zależy mi na mocy wyjściowej (altusów nim napędzać nie będę :) ) tylko na jakości dźwięku (stąd sugestia o klasie A). Spodziewam się jednak, że takich konstrukcji nie będzie dużo (choćby dlatego, że takie napięcie nie jest potrzebne w domowym audio).
    Zapoznam się z linkiem kolegi Marcina ale jeśli ktoś z forumowiczów zna inne konstrukcje to będę wdzięczny za informacje.
    Korzystając z sytuacji chciałbym życzyć wszystkim zdrowych i wesołych Świąt oraz mokrego Dyngusa :)

0