Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat instalacji w mieszkaniu

27 Mar 2016 14:43 1383 19
  • Poziom 6  
    Witam,

W mieszkaniu obecnie jest instalacja 3 fazowa TN-C na przewodach grubości struny od gitary, pełno puszek i bezpieczniki topikowe na kawałku płyty meblowej...
    Do administracji poszło już pismo odnośnie wymiany przewodu między licznikiem a zabezpieczeniem przedlicznikowym na 5x4mm minimum.

Spłodziłem taki o to schemat instalacji w skrzyni rozdzielczej ale nie jestem w zasadzie pewny za rozmieszczenie wyłączników nadprądowych do oświetlenia. Czy to jest poprawna praktyka? Czy powinienem jednak zainwestować w jeszcze jedną różnicówkę? Na schemacie jest mały błąd ponieważ całe oświetlenie chciałem puścić na jednej fazie, a jest narysowane obciążenie równomierne.

Cała instalacja będzie na Hagerze. Różnicówki będą 25A. Schemat robiony na programie Legranda, a tam nie było takich RDC :)
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Moderator sekcji Technicznej
    Czy jesteś elektrykiem?
  • Poziom 6  
    A co czyni mnie elektrykiem? Doświadczenie, wiedza teoretyczna czy SEP? Na tym forum zawsze czegoś brakuje do uzyskania prostej informacji.
  • Specjalista elektryk
    Myślę, że elektrykiem czyni Cię to wszystko, co wymieniłeś, plus szkoła.
  • Moderator sekcji Technicznej
    Sevenek90 napisał:
    A co czyni mnie elektrykiem? Doświadczenie, wiedza teoretyczna czy SEP? Na tym forum zawsze czegoś brakuje do uzyskania prostej informacji.

To tylko Tobie sie wydaje, że ta informacja ma być prosta. Dla mnie prosta nie jest, a uczyłem się tego pięć lat w technikum i pięć lat na studiach.
    Projektowanie instalacji zaczyna się od technicznych warunków zasilania, a nie od rozdzielnicy.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 6  
    W takim razie w połowie jestem elektrykiem.

Dodano po 2 [minuty]:

Dlatego napisałem ze zasilanie doprowadzone do mieszkania będzie nowe 5x4mm i przerobione na instalację TN-C-S.
  • Specjalista elektryk
    Skoro w połowie jesteś elektrykiem, to już wiesz, że obwód Q13 jest źle, prawda ?
  • Poziom 6  
    Chodzi o to, że oświetlenie łazienki nie jest pod roznicówką?
  • Specjalista elektryk
    No przecież elektryk powinien wiedzieć, i znać PN-HD 60364-7-701
  • Poziom 6  
    Zgadza się, ten obwód poprawię. W zasadzie pierwsza wersja schematu była tak zrobiona, że każdy obwód oświetlenia był pod roznicówką. Czy jest jeszcze coś do czego można by się doczepić w tym schemacie?
  • Specjalista elektryk
    Jest.
    Gniazda kuchni na jednej fazie, a przecież tutaj są umieszczane najbardziej "prądożerne" odbiorniki.
  • Poziom 6  
    A co w przypadku kiedy ktoś ma tylko jedną fazę. Ale zgadza się można by obciążenie rozłożyć po równo na każdą fazę.
  • Specjalista elektryk
    Ja mam jedną fazę. I zmywarkę, piekarnik, czajnik i kuchenka mikrofalowa.
    I 17 gniazd w kuchni i obciążenie równomierne, świąteczne :D
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    elpapiotr napisał:
    PN-HD 60364-7-701
    PN HD czy IEC? :D

Z TT zrobisz TN-C-S? Podziwiam!
    Ja tam się nie znam ale co z obwodem 3F do kuchni? Co FR300, obok 3P, czyli może jednak FR303? Jakiś rozdział tego przypuszczalnego TN-C? Gdzie on? Co się dzieje z PE? Zmywarki nie będzie? Czajnika, mikrofalówki i ekspresu do kawy też nie? Czy piec vide kocioł ma oryginalną wtyczkę czy też jest przyłączany na stałe? Jaka jest idea równomiernego obciążania faz?
    elpapiotr napisał:
    Oj, kolego pol102, czytaj jeszcze raz wątek.

Spojrzałem w ten pseudokument projektowy i zapłakałem. Jeśli potrafi się czegoś dobrze narysować, to jak to wykonać w rzeczywistości? Swoje przemyślenia dorzuciłem niezależnie od Ciebie, co by nie wyszło, że zostałbyś w napływie trolli i miłośników elektrovoodoo, na lodzie :)
  • Specjalista elektryk
    Przecież pisał o strunach i gitarze, tak więc nie ma co płakać, przy takiej muzyce.
  • Poziom 6  
    pol102 napisał:
    elpapiotr napisał:
    Oj, kolego pol102, czytaj jeszcze raz wątek.

Spojrzałem w ten pseudokument projektowy i zapłakałem. Jeśli potrafi się czegoś dobrze narysować, to jak to wykonać w rzeczywistości? Swoje przemyślenia dorzuciłem niezależnie od Ciebie, co by nie wyszło, że zostałbyś w napływie trolli i miłośników elektrovoodoo, na lodzie :)

Gościu, obawiasz się utraty pracy przez miłośników jak to nazwales elektrovoodoo, czy jaki jest Twój problem. Nic merytorycznego nie wniosles, a swoje przesmiewcze teksty zostaw dla siebie.
    Napisałem wyraźnie ze instalacja na chwile obecna w mieszkaniu to TN-C, czytanie ze zrozumieniem to nie Twoja mocna stroba, ale czego można się po takich osobach spodziewać.
    Polecam najpierw nauczyć się pisać poprawnie w języku ojczystym. Jesteś takim ignorantem, że będziesz mi wmawiać, że masz TN-C, w opisie masz TT, a w rzeczywistości masz instalację bezklasową. Jakieś obliczenia na poparcie swojego pseudoschematu posiadasz? Co z warunkiem SWZ? Czy w ogóle wiesz jaka jest IPZ i jej charakter?