Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ubuntu - Bootowalny pendrive - Virtual Box

Avalanche315 27 Mar 2016 20:46 1143 17
  • #1 27 Mar 2016 20:46
    Avalanche315
    Poziom 4  

Witam. Mam zadanie do zrobienia - potrzebuję bootowalnego pendrive'a z systemem Ubuntu. Ściągnęłam wersję 14.04 i chciałam zrobić bootowalnego pena za pomocą.. kilku programów. Najpierw Rufusem - niby wszystko ok, ale nie mogę uruchomić instalacji poprzez Boot Menu.. wybierałam chyba wszystkie możliwe opcje.. USB HDD, USB CD-ROM, FDD i reszta.. dalej nic, normalnie ładuje mi się Windows. W czym może być problem? Robiłam to już 2 innymi programami, ale dalej to samo.

0 17
  • Pomocny post
    #2 27 Mar 2016 22:36
    mikolaj77
    Poziom 12  

Ja używam Programu UltraISO prosty w obsłudze, bez problemu tworzy bootowalnego pendrive'a z Ubuntu.
    Uruchomienie instalacji: z wpiętym w usb penem włącz komputer wcisnąć klawisz F11 pojawi się boot menu i wybierzesz wtedy pendriva, a dalej już leci instalacja Ubuntu.
    ( F11 wciskasz gdy pojawi się na dole z lewej strony ekranu napis np taki - enter setup -DEL, boot menu F11)

0
  • #3 28 Mar 2016 08:20
    beo
    Poziom 36  

mikolaj77 napisał:
    ( F11 wciskasz gdy pojawi się na dole z lewej strony ekranu napis np taki - enter setup -DEL, boot menu F11)
    To zdaje się, zależne jest od modelu komputera ;) Poza tym, komputer sam w sobie, mimo posiadania opcji USB... może nie obsługiwać takiego sposobu uruchamiania. Spróbować też można, z innym pendrive.

0
  • #4 28 Mar 2016 11:37
    Avalanche315
    Poziom 4  

Dobra, zajdźmy ten problem od innej strony. ;) Nie mogę wybrać instalacji systemu za pomocą USB-HDD itd., ale jak ustawię sobie w BIOSie bootowanie z pena na pierwszym miejscu, to instalacja poprawnie mi się uruchamia (nie kończyłam instalacji, bo nie potrzebuję na tym komputerze tego systemu, ale na pewno wszystko z nią jest ok).

Problem polega na tym, że z tego pendrive'a nie mogę zainstalować systemu na maszynie wirtualnej (używam Virtual Box'a). Wyskakuje mi error z taką treścią:

FATAL: No bootable medium found! System halted.

No i na tym się kończy "instalacja". Ktoś coś?

0
  • #6 28 Mar 2016 12:14
    Avalanche315
    Poziom 4  

Hm.. nic to nie pomogło, ale zrobiłam jeszcze taki mały test z instalacją systemu na VB poprzez obrazy iso, które mam na kompie..

a) Win XP - normalnie uruchomiło instalator

b) Ubuntu - początkowo wyskoczył mi taki komunikat: Failed to access perfctr msr (MSR c1 is 0) , ale później instalacja mi poszła..

Teraz to już nie wiem.. może pobrać jakąś starszą wersję tego Ubuntu? Może ta jest jakaś lipna? Spróbuję pobrać jeszcze raz, może to coś da..

--
    Ah, dla niektórych problem może wydawać się rozwiązany, jednak ja potrzebuję bootowalnego pendrive'a, z którego będę mogła zainstalować system na VirtualBoxie na innym komputerze, gdzie nie ma obrazu .iso. (Nie, nie mogę go po prostu przerzucić na tamten komputer).

--
    Pobrałam inną wersję Ubuntu (Ubuntu 12.04.5 Desktop (32-bit)) z tej strony: http://www.ubuntu.com/download/alternative-downloads i efektów żadnych, czyli sama instalka jest dobra..

0
  • #7 28 Mar 2016 14:41
    beo
    Poziom 36  

Osobiście dawno nie używałem VB. Nie jestem pewien, ale być może należy doinstalować AddOn, aby usb gospodarza było w pełni funkcjonalne. Jednak te dodatki instaluje się, dopiero gdy system na VB jest już aktywny.

Dodano po 8 [minuty]:

Sprawdziłem na wersji 5.0VB i instalacja z usb uruchamia się poprawnie. W boot order ustawione, optical. Pednrive z wersją Mint'a 17.3, wykonany za pomocą UNetbootin.

0
  • #8 28 Mar 2016 14:48
    Avalanche315
    Poziom 4  

Hm, a to nie jest tak, że pod systemy Linuxowe potrzebna jest inna wersja VB? Dopiero teraz zauważyłam, że są VB dla Windowsa, Linuxa itd. Ale to chyba nie jest zrobione pod system, który chcemy tam instalować, tylko na jakim pracujemy?

Spróbuję pobrać nowszą wersję VB.

0
  • #9 28 Mar 2016 15:07
    beo
    Poziom 36  

Avalanche315 napisał:
    Ale to chyba nie jest zrobione pod system, który chcemy tam instalować, tylko na jakim pracujemy?
    Dokładnie. Bo na VB można instalować różne systemy, bez względu na to, na jakim instalowaliśmy VB. Mój na Win7 uruchomił normalnie z usb Mint'a.

Dodano po 1 [minuty]:

Avalanche315 napisał:
    Hm, a to nie jest tak, że pod systemy Linuxowe potrzebna jest inna wersja VB?
    No raczej. Wersje dla windows uruchomisz pod Linuksem, ale przez użycie Wine np, a to już może samo w sobie, ograniczać VB.

0
  • #10 28 Mar 2016 15:35
    Avalanche315
    Poziom 4  

Na nowszej wersji VB jest to samo.. może jakiś wadliwy pendrive.. Będę miała możliwość wytestowania innego jutro albo w środę, być może tu jest przyczyna.

0
  • #11 28 Mar 2016 17:32
    beo
    Poziom 36  

Jeśli z tego samego pendrive, komp uruchamia się z usb, to raczej nie wina nośnika. Może coś w ustawieniach VB?

0
  • Pomocny post
    #12 28 Mar 2016 23:44
    willyvmm
    Poziom 26  

W wersji 4 VB bootowanie z USB nie było możliwe. Nie wiem czy w 5 coś się zmieniło w tym temacie a nie mam jak teraz sprawdzić.

0
  • Pomocny post
    #15 29 Mar 2016 17:55
    chisel
    Poziom 24  

Nie rozumiem poco nagrywać obraz ISO na pendrive, aby instalować potem pod VirtualBox z pena. Podłącz od razu plik obrazu ISO pod virtualboxem i będzie bezproblemowo no i bez porównania szybciej. Ew. na pendrive wrzuć sam luzem plik ISO, a pod virtualboxem montuj obraz. Nie będzie problemów żadnych z bootowaniem, bo zdarza się czasem, że z niektórych pendrive jakby nie robić, system się nie będzie bootował.

Nie wiem jak do końca pod windows, pod linuxem trzeba doinstalować:

http://download.virtualbox.org/virtualbox/5.0...Box_Extension_Pack-5.0.16-105871.vbox-extpack

aby działało usb. Dorzuć to też pod windowsem, może i pomoże (w opcjach general settings czy jakoś tak). I masz na dole - wyświetla się - invalid settings detected - kliknij tam i pokaże ci o co chodzi, bo coś nie do końca tak jest ustawione.

0
  • Pomocny post
    #16 29 Mar 2016 22:45
    willyvmm
    Poziom 26  

Właśnie sprawdziłem, i przeglądnąłem dokumentację do najnowszej wersji VirtualBox.
    Nie ma nigdzie wzmianki o wsparciu bootowania z USB.

VB nie wspiera bootowania z USB. I raczej się to nie zmieni.
    Za małe zapotrzebowanie na to jest a za dużo zachodu.

Jeżeli jednak się mylę,
    @beo: opisz proszę jak to zrobić.

0
  • Pomocny post
    #17 30 Mar 2016 06:30
    beo
    Poziom 36  

Wprowadziłem koleżankę w błąd, za co przepraszam. Dopiero teraz zorientowałem się, że miałem zamontowany iso Mint'a i VB ruszył bez pendrive, co wyjaśniło mi jego czarodziejskie uruchamianie się z usb.

0
  • #18 30 Mar 2016 18:00
    Avalanche315
    Poziom 4  

W porządku, więc wychodzi na to, że to tylko wina VirtualBoxa.
    Dzięki za zainteresowanie tematem, nauczyciel nas wszystkich zrobił w konia (lub sam nie wiedział ;) ). Skorzystam z rad chisela i po prostu zrzucę iso na pena, mam nadzieję, że będzie śmigać (musi!). :)

0