Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Preheater z czajnika elektrycznego - jak zrobić regulator temperatury ?

28 Mar 2016 12:13 2817 9
  • Poziom 12  
    Chcę wykonać preheater do pcb w tym celu wykorzystuję czajnik elektryczny, potrzebuję do niego regulator temperatury nie za bardzo wiem jak sie do tego zabrac. Moja koncepcja to regulacja temperatury za pomocą regulatora plus wyświetlanie temperatury. Mogę do tego wykorzystać arduino lecz nie mam pewności czy to ma sens. Proszę o porade prostemu człowieczkowi z jakims tam pomysłem. Dany preheater właśnie dzis mam zamiar wykorzystać.Grzałka czajnika ma 1000W rozumiem że to moc pozorna, prąd w takim układzie bedzie wynosił około 5A.
  • Poziom 12  
    Dziękuję zabieram sie do czytania. W woli ścisłości mam dużo różnej elektroniki w domu i chcę go wykonać samodzielnie ponieważ zależy mi by się nauczyć i wykonać samodzielnie większa radość z tego będzie. Inaczej poszedł bym kupił gotowy preheater. Widzę swój projekcik w takich segmentach:
    1 - płyta grzewcza z grzałką - czajnik elektryczny,
    2 - regulacja temperatury do grzania pcb - regulator temperatury prosty nie wiem jak się zabrać do tego podstawy elektroniki znam ale nie umiem jeszcze zebrać niektórych spraw do sensownej kupki,
    3 - odczyt temperatury wyświetlanie - tu wykorzystam arduino uważam ze sobie z tym punktem poradze.

Dodano po 6 [minuty]:

Czy jest taka prosta możliwość bym regulator temperatury do tej grzałki z czajnika wykonał stosujać jakis tranzystor, diody prostownicze i potencjometr ?.

Dodano po 13 [minuty]:

Preheater z czajnika elektrycznego - jak zrobić regulator temperatury ?
    Czy taki schemat byłby wystarczający ?
  • Poziom 43  
    perch napisał:
    Jeśli termostat to najtaniej wyjdzie kupić taki jak ten: http://grylewicz.pl/tani-chinski-cyfrowy-termostat-w1209/
    Tak, zwłaszcza, że zakres jego pracy to -50 - 110°C - wybitnie przydatny do preheatera.
  • Poziom 12  
    Dziękuję teraz mam pewność że szukam odpowiednich elementów warsztat i jazda. Tematu nie zamykam podczas konstrukcji ustrojstwa zawsze jakies niuansy mogą wyniknąć umieszcze w temacie dla następnych maniaków :). Żartuje co do

perch napisał:
    Jeśli termostat to najtaniej wyjdzie kupić taki jak ten: http://grylewicz.pl/tani-chinski-cyfrowy-termostat-w1209/

nie ma co być cynicznym ale na piecyk przy 110 stopniach za duzo nie nagrzeje.
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Czy taki schemat byłby wystarczający ?
    Nie rób lipy, to nie jest regulator temperatury - bo temperatury nie reguluje, ten układ pozwala nastawić moc grzania ale do regulacji temperatury temu daleko - sam musiał byś robić za regulator co chwila korygując nastawę potencjometru na podstawie wskazań temperatury.
    Regulator temperatury musi mieć czujnik i porównuje sygnał z czujnika z nastawą, steruje mocą tak aby temperatura była równa nastawionej.

Kluczowa będzie kwestia wyboru czujnika, bardzo wygodny był by pirometr bo mierzy bezstykowo temperaturę powierzchni płytki(tak jak wspomniano w temacie podlinkowanym powyżej) a najprociej i najtaniej uzyć termopary z cienkiego drutu (można zrobić samemu) przykleić do płytki np taśmą kaptonową

Problem z czujnikiem polega na tym że duże czujniki będą przekłamywać, albo pokażą za mało (bo mają błyszczącą powierzchnię, grube druty i odprowadzają ciepło z miejsca pomiaru itp) albo za dużo (bo mają ciemną powierzchnię i nagrzeją sie bardziej niz płytka), czujnik powinien być mały zeby nie zaburzał przepływu ciepła i mierzył temperaturę powierzchni.

Arduino możesz użyć, ale można też zrobić tradycyjnie potencjometr ze skalą i sygnalizacja osiągniecia zadanej temperatury.
  • Poziom 12  
    Z gòry przepraszam za ortografię piszę z tel. Poprawię błedy jak dotre do pc. Profesjonalna odpowiedź lecz przy obranej wartości napięcia i prądu moc jest stałą więc i dana temperatura będzie też. Jedyną przyczyną pływania a dokładnie precyzując zmian temperatur grzania płyty przez grzałkę może być ręką wykonawczą. Reasumując do danego projektu prehetera nie jest potrzebny pirometr by wyregulowac nastawy temp. Jak wynika z pana porady gdyż wystarczają termopary jako czujnik, pomiar temp. Robi układ obliczjąc rezystancje w jakiej znajduje sie termopara. elektronika sterująca nastawy temperatury, w skład regulacji nastawy temp. Zaliczamy nastawe manualną jak i autoregulację niewielkiej ròżnicy zmiany temp. Bądź niestałego grzania płyty grzewczej - dogrzewanie, odczyt temp. myślę obrać z samego środka płyty grzewczej oczywistym bedzie nieròwnomierność grzania płyty ze względu użytych elementów. Teraz chcę wykonać taki preheater z czajnika elektrycznego bardziej precyzyjny jak się naucze.

Proszę pana dziękuję za pouczajacą poradę,wiedzą i eksperymenty dla amatora to klucz do oświecenia. Proszę ròwnież o porady dotyczące tego amatorskiego projekcie ktòry wymaga prostej regulacji temperatury nie wiem czy słuszna jest owa regulacja temp. zmianą wartości mocy czy jakoś inaczej ? Oraz odczyt temperatury còż chciałem wykorzystać arduino które posiadam z innego projektu, jako odczyt i wyświetlenie wartości nastawionej temperatury być może jeżeli to będzie potrzebne regulacja z pc. Obecnie mam prowizorkę urzadzenia - płyta grzewcza z grzałką, obudowa, zasilanie, tylko na potrzeby sprawdzenia czy jest sens robić ten projekcie regulację zakresu temp. (Max wybrana temp. przerwa zasilania, stygniecie ale nie całkowite i samozałączenie do ponownego osiągnięcia max. temp.) Za pomocą bimetalicznego włącznika z nastawą.
    Doradźcie proszę jaki schemat złożyć do regulacji temp. jeśli j.w co do arduino jak to ugryść, gdzie szukać co czytać :)

Dodano po 23 [minuty]:

Regulacja potencjometrem jaki schemat do tego na czym będzie to polegało i inna alternatywa jeśli można.
  • Warunkowo odblokowany
    procesor 82 weź przestań . Taki wynalazek jest nieekonomiczny i także niebezpieczny a użycie takiej grzałki grozi porażeniem . Taka grzałka z czajnika na sucho długo nie popracuje. Po drugie nie osiągniesz pożądanej temperatury PCB max 105'C na samej grzałce. Przerwa pomiędzy płytą PCB a grzałką sporo ją zmniejszy. Lepiej zamiast się bawić i marnować czas ( chyba że lubisz ) to zakup albo odpowiednie grzałki lub panele kwarcowe, albo lepiej fabryczny mały preheater. Nie są one aż tak drogie ale ryzyko pożaru czy porażenia poprzez uszkodzoną grzałkę znikome.