Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy można przestroić radio anal. (87,5- 108Mhz) na częstotliwości cyfrowe ?

28 Mar 2016 17:48 777 3
  • Poziom 3  
    Witam,
    wkraczamy niestety w erę DAB+ i chińskich radii i przyszło mi coś do głowy.
    Od razu mówię, że nie jestem i nigdy nie będę zwolennikiem radia cyfrowego. Przejdźmy do rzeczy gdy wyłączyli analogową telewizję wystarczyło dokupić dekoder, lecz z radiem tak nie jest. Wszyscy ,,eksperci'' na stronach o DAB+ piszą, że nie ma możliwości odbioru cyfrówki na radiu analog. i trzeba kupić chińskie radio, które za tydzień się zepsuje. Ale pomyślałem przecież, że jeśli można było przestroić radio z 65-74Mhz na 87,5-108Mhz to może też da się przestroić na zakres 176- 230Mhz poprzez np. zmniejszenie pojemności kondensatorów 4, 5- krotnie. Oczywiście nie mam zamiaru przestrajać odbiorników Unitry na to badziewne pasmo cyfrowe. Chciałbym po prostu wiedzieć czy jest taka możliwość i ewentualnie spróbować przestroić jakieś chińskie radio.

Pozdrawiam
  • Warunkowo odblokowany
    A jak mądralo na analogowym radiu zdekodujesz sygnał cyfrowy?
  • Poziom 12  
    Uzupełniając:
    przestroić da się, lecz posłuchać audycji już nie, gdyż w radiu analogowym brakuje przetwornika cyfrowo/analogowego, który zamieniłby ciąg cyfr nadawanych w DAB+ na sygnał analogowy m.cz. podawany dalej przez wzmacniacz audio na głośniki.
  • Poziom 3  
    Dziękuję bardzo za odpowiedź.

Temat zamykam