Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pobór mocy diody LED z rezystorem

kriss955 28 Mar 2016 19:38 2463 15
    kriss955
    Level 7  
    Witam. Mam takie pytanie: ile rzeczywiście będzie pobierała mi mocy dioda smd3528 razem z rezystorem 1 k? podłączona pod 12 V? I ile razy mniej mocy będzie ona pobierała od standardowej żarówki 5 W na 12 V?
    Freddy
    Level 43  
    Zmierz prąd i oblicz - wróżek nie ma, maja ferie.
    kriss955
    Level 7  
    prąd diody 0.02-0.03A
    kokapetyl
    Level 43  
    kriss955 wrote:
    I ile by razy mniej mocy będzie ona pobierała

Nie umiesz policzyć, wszystkie dane masz.
    (mniej więcej 50x mniej)

Dodano po 1 [minuty]:

kriss955 wrote:
    prąd diody 0.02-0.03A

Tak, ale rezystor ograniczy do ok. 12mA
    kriss955
    Level 7  
    czyli z tym rezystorem 50 razy mniej by pobierało?
    kokapetyl
    Level 43  
    Odrabiasz zadanie domowe, czy coś próbujesz zrobić ?
    Jak to drugie, to pisz jasno o co Ci chodzi.
    kriss955
    Level 7  
    no chciałbtm zrobić podświetlenie led do tablicy rejestracyjnej.mam takie diody i dużo rezystorów i pomyślałem żeby zrobić dwie żaróweczki.a ciekawość mnie łapie ile by takie coś pobierało. ale pewnie będę potrzebował po 3 ledy smd na jedną stronę. jak lepiej połączyć takie diody?
    Xantix
    Level 40  
    kriss955 wrote:
    witam.mam takie pytanie.Ile rzeczywiście będzie pobierała mi mocy dioda smd3528 razem z rezystorem 1k ohm podłączona pod 12v. I ile by razy mniej mocy będzie ona pobierała mniej od standardowej żarówki 5W na 12v?

Zależnie od koloru diody układ pobierze od 130 mW dla diody czerwonej do 100 mW dla diody niebieskiej. Czyli jakieś 38-50 razy mniej niż żarówka 5 W.
    kriss955
    Level 7  
    barwna jasna biała
    kwazar
    Level 29  
    Do podświetlenia tablicy rejestracyjnej to chyba chodzi o diodę białą...
    Taka mała dioda to będzie za mało do oświetlenia tablicy. Myślę, że trzeba około 2x0,5W.
    kokapetyl
    Level 43  
    Xantix wrote:
    Zależnie od koloru diody

Autor określił do czego one mają być, a to ogranicza już do jednego białego koloru.

Myślę że zwykłe diody się nie nadają, tu potrzeba chyba mocniejszych diód.
    Połączył bym na pewno równolegle, jak jedna padnie reszta będzie świecić.Jakie konkretnie diody to nie powiem, nie bawiłem się w tuning.
    O pobór mocy martwisz się niepotrzebnie jest to mało istotna rzecz w tyk konkretnym zastosowaniu.
    kriss955
    Level 7  
    u mnie są dwie żarówki 5w5 i chciałem zrobić że 3 diody na jedną żarówkę. powinno dobrze świecić
    Xantix
    Level 40  
    kriss955 wrote:
    barwna jasna biała

A więc wartości będą podobne do diody barwy niebieskiej - czyli jakieś 100 mW i 50 razy mniej.
    kwazar wrote:
    Do podświetlenia tablicy rejestracyjnej

No do takiego rozwiązania jedna dioda się nie nadaje. Żarówka 5 W strumień świetlny 50 lm a jedna dioda 3528 najwyżej 5 lm.
    kriss955
    Level 7  
    3 diody powinny być ok. Ja sobię zrobiłem lampkę z tych 7 diod SMD to świeci w pokoju że ho ho ;). To do tablicy powinno być OK 3 diody. Nie chcę jakieś wiochy, że mi zbędnie podświetla ziemię :P.
    Xantix
    Level 40  
    kokapetyl wrote:
    Autor określił do czego one mają być, a to ogranicza już do jednego białego koloru.

Wiadomość o zastosowaniu przeczytałem dopiero po wysłaniu swojej wiadomości.
    kwazar
    Level 29  
    Xantix wrote:

Do podświetlenia tablicy rejestracyjnej

No do takiego rozwiązania jedna dioda się nie nadaje. Żarówka 5 W strumień świetlny 50 lm a jedna dioda 3528 najwyżej 5 lm.

Właśnie z tego powodu napisałemm, że trzeba około 2x0,5W.