Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaką lutownicę gazową kupić?

supchem 28 Mar 2016 19:50 2295 13
    supchem
    Level 21  
    Witam,
    poszukuję lutownicy gazowej. Jest mi taka potrzebna by nie prosić się ciągle o prąd gdy robię coś u kogoś lub gdy będzie potrzeba coś polutować w miejscu gdzie nie ma dostępu do gniazdka. Lutownica będzie używana do tego co zwykle lutuje się transformatorówką czyli do wsuwek, oczek, łączenia większej ilości przewodów itp. Grubość przewodów to zwykle od 0,5 do 6 mm* (te grube raczej rzadko). Nie będę lutował tym nic przy płytkach drukowanych ale najlepiej by miało jak najwięcej możliwości. Najważniejsze jest jednak by ta lutownica mogła być zasilana gazem ze zwykłej butli 11 kg (może być przez reduktor), a nie na jakieś naboje albo napełniana gazem do zapalniczek. Co polecacie?
    bucek21
    Level 14  
    Poszukaj lutownica gazowa ferm. Używam już ją 3 lata i działa bezawaryjnie. Przy zakupi otrzymujesz 2 letnią gwarancję.
    supchem
    Level 21  
    Tej lutownicy nie da się zasilać gazem z butli?
    Na jak długo wystarcza jeden zbiorniczek gazu?
    czolo81
    Level 17  
    No nie wiem czy większym utrudnieniem jest proszenie się klienta o dostęp do 230 czy taszczenie do niego się z butlą 11 kg . Polecam lutownice Welera . Jedno naładowanie wystarcza na około 2h pracy . Zapomniałem dokładny symbol mojej ale w zestawie masz końcówkę do lutowania małą ,szarszą do mniej precyzyjnej pracy . Oraz palnik idealny do nagrzewania izolacji termokurczliwej i małych muf kablowych . Butelka gazu do zapalniczek 200 ml wystarcza na 2 tygodnie normalnego użytkowania .
    supchem
    Level 21  
    czolo81 wrote:
    No nie wiem czy większym utrudnieniem jest proszenie się klienta o dostęp do 230 czy taszczenie do niego się z butlą 11 kg .

Butle zawsze mam ze sobą z długim wężem do innego palnika, nawet nie muszę wyjmować z auta, a zwykle lutuje różne rzeczy przy maszynach do których mogę dość blisko dojechać. Często też naprawiam maszyny które np. zepsuły się w polu i prądu nie ma.
    karolark
    Level 42  
    A nie prościej kupić lutownicę na 12V lub zwykłą plus przetwornica?
    supchem
    Level 21  
    karolark wrote:
    A nie prościej kupić lutownicę na 12V lub zwykłą plus przetwornica?
    To też jest jakieś rozwiązanie, ale wolałbym butle.
    Zależy mi by była zasilana z butli bo nie lubię tych naboi gazowych, zawsze się gdzieś skończą albo zapomni kupić i nie wystarcza na zbyt długo.
    MACIEK_M
    Level 29  
    Quote:
    Zależy mi by była zasilana z butli bo nie lubię tych naboi gazowych, zawsze się gdzieś skończą albo zapomni kupić

Butla też kiedyś się kończy :D .
    supchem
    Level 21  
    MACIEK_M wrote:
    Butla też kiedyś się kończy
    Ale butle tak czy inaczej często wymieniam bo do palnika używam, gaz kupowany w butli jest też tańszy i połowa nie ucieka przy nabijaniu.
    Z resztą co za różnica. Poszukuję lutownic gazowej zasilanej z butli, jeśli takowe nie istnieją to pomyślę nad tą na gaz do zapalniczki.
    bucek21
    Level 14  
    Gaz w lutownicy ferm starcza na na 2 h przy ciągłej pracy. Jeżeli potrzebujesz lutownice zasilaną 11 kg butlą to kup sobie palnik do rur miedzianych albo palnik do papy termozgrzewalnej i będziesz miał zasilaną butlą 11 kg. Nawet przy hydraulice nie używają tak wielkich butli, a jak to będzie wyglądać jak wejdziesz do klienta polutować kabel z oczkiem i wejdziesz z butlą 11 kg???
    zdzisiek1979
    Level 38  
    Chcesz lutować przewody palnikiem do rur miedzianych ? Popalisz wszystko.

Końcówki się zaciska :D

Mogę polecić dremela lutownicę, ale z ale trzeba kupić grota w zapas. W mojej grot się skończył szybko.

Można lutować grotem lub zdemontować dyszę i lutować płomieniem a raczej nagrzać większa końcówkę 10mm2 czy 16mm2 i zalutować przewód. Sprawdzone w praktyce. Tylko grot i oswojenie się z regulacją płomienia.
    supchem
    Level 21  
    zdzisiek1979 wrote:
    Chcesz lutować przewody palnikiem do rur miedzianych ? Popalisz wszystko.
    Nie napisałem tego, chcę małą lutownicę tyle że zasilaną z butli.

zdzisiek1979 wrote:
    Końcówki się zaciska
    Są sytuacje w których trzeba zacisnąć, zalutować i jeszcze założyć podwójnie termoskurczkę by trochę popracowało.
    zdzisiek1979
    Level 38  
    Po zaciśnięciu nie trzeba lutować chyba że jest badziewna końcówka i mimo zaśnięcia daje się ściągnąć. Wież mi bawiłem się w Pudziana i nie szło ściągnąć. To tak na boku. Najmniej mam zaufania do końcówek izolowanych ale też mocno się zaciskają i rwanie trudne.

Dremela sprawdziłem w boju lutując max 16mm2 bez prasowania. Termo tez obkurczy. Może nie tak jak opalarka szybko ale da radę. Tylko jako lutownica troszkę przestała mi podchodzić i jeszcze grot jeden to za mało.

Skoro zasilana z butli np. 2kG ( turystycznej ) to tylko lut lampa ale obawiam się ze za mocna do prac elektrycznych.
    supchem
    Level 21  
    zdzisiek1979 wrote:
    Po zaciśnięciu nie trzeba lutować chyba że jest badziewna końcówka i mimo zaśnięcia daje się ściągnąć. Wież mi bawiłem się w Pudziana i nie szło ściągnąć. To tak na boku. Najmniej mam zaufania do końcówek izolowanych ale też mocno się zaciskają i rwanie trudne.
    Nie chodzi o zerwanie jej ręką tylko obluzowanie się przewodu od drgań po pewnym czasie. Przerobiłem to już dużo razy bo prawie cały czas robię coś przy takich maszynach. Poza tym są też inne rzeczy do lutowania. Nie pytałem "co zrobić by nie musieć lutować" tylko "jaką lutownicę kupić".
    zdzisiek1979 wrote:
    Skoro zasilana z butli np. 2kG ( turystycznej ) to tylko lut lampa ale obawiam się ze za mocna do prac elektrycznych.

Tak myślałem że takiej lutownicy raczej nie będzie. Poszukam jeszcze, może jakiś palnik jubilerski się trafi lub coś podobne. Jak nie to kupię tą lutownicę Ferm.
    Dziękuję za odpowiedzi :)