Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Intel i7 6700K - niskie taktowanie procesora

jackk90 28 Mar 2016 23:15 10608 22
    jackk90
    Level 7  
    Witam,

Główny problem, którego nie potrafię rozwiązać to niskie taktowanie procesora i7 6700k 4,0 GHz, które utrzymuje się na poziomie 800 MHz.

Około miesiąc temu zauważyłem, że komputer stacjonarny zauważalnie zwolnił. System zaczął się dłużej wczytywać, programy graficzne (Phosothop, Illustrator, InDesign) potrzebują znacznie więcej czasu na uruchomienie się, tak samo jak ładowanie gier zauważalnie odbywa się dłużej niż poprzednio. Niezbyt zwróciłem na to uwagę, tłumacząc sobie, że być może coś leży w systemie co sprawia że komputer zwolnił.

Dokonałem formatowania systemu po czym widać było, że komputer chodzi dokładnie tak samo. Dopiero po formacie zauważyłem w menadżerze zadań, że taktowanie procesora nagle zmieniło się na 0,75 GHz. W BIOSie również przestawiło się na podobną wartość – 0,8 GHz. Zainstalowałem CPU-Z, który wskazuje dokładnie tak samo.

Przeszukałem różne fora związane z tym problemem. Trafiłem między innymi na to forum gdzie były podawane różne rozwiązania i przyczyny. Nic to nie dało. Poniżej opisze jak próbowałem rozwiązać problem.

1. Restart CMOS.
    Myślałem, że problemem jest ustawienie BIOS, więc postanowiłem go zrestartować zgodnie z książką dołączoną do płyty głównej. Bez zmian.

2. Update BIOS.
    Również bez zmian.

3. Instalacja sterowników do procesora.
    Bez zmian.

4. Opcje zasilania.
    Zmiana profilu w panelu "Opcjach zasilania" na "Wysoka wydajność", gdzie w miejscu "zarządzanie pracą procesora" jego minimalna wartość ustawiona jest na 100%. Bez zmian.

5. Wymiana zasilacza.
    Na różnych forach, wiele osób wskazywało że problem leży w napięciu i wymiana zasilacza rozwiązała problem. Ja posiadam 600 W zasilacz. Pożyczyłem od brata jego 650 W, przepiąłem go do swojego komputera ale to również niczego nie zmieniło.

6. Wymiana pasty termoprzewodzącej na procesorze.
    Temperatury procesora i płyty głównej były w normie. Procesor ok. 25 stopni, płyta główna ok. 30 stopni. Zdecydowałem się jednak na wymianę pasty. Bez zmian.

7. Wyłączenie w BIOSie funkcji "SpeedStep".
    Tu jest rzecz ciekawa, ponieważ wyłączenie tej funkcji sprawia że w systemie w menadżerze zadań taktowanie procesora wraca do 4,0 GHz, natomiast w BIOSie i CPU-Z wskazuje nadal taktowanie na poziomie 800 MHz.

8. Włączenie w BiOSie trybu "Game booster", który wg informacji jakie tam się pojawiają w momencie włączenia tego trybu, czyli że taktowanie procesora ma przeskoczyć z 4,0 GHz na 4,2 GHz. Efekt jest tego taki, że nie ma żadnej reakcji. Poziom taktowania to nadal 0,8 GHz.

Jeszcze dodam, że na jednym z forum pisali aby się tym taktowaniem nie przejmować, ponieważ być może procesor ma taką technologię, gdzie sam dostosowuje taktowanie do jego obciążenia podczas pracy. Tak więc kiedy w menadżerze zadań wskazuje mi około 0,75 GHz i kiedy w CPU-Z uruchamiam sztuczne obciążanie procesora, to jego taktowanie jest bez zmian... wskazuje w menadżerze nadal 0,75 GHz i obciążenie 19%. Natomiast kiedy wyłączeni w BIOSie funkcję "SpeedStep" (tak jak pisałem wyżej w punkcie 5. że menadżer wskazuje 4,0 GHz, natomaist BIOS i CPU-Z 800 MHz), to obciążenie procesora w menadżerze jest nagle 100%, ale system w żaden sposób nie zmienia tempa swojej pracy pod żadnym względem. Więc myślę że menadżer może wskazywać fałszywą wartość taktowania.

Dodatkową ciekawą rzeczą jest to, że kiedy BIOS ma domyślne ustawienia (w tym włączony "SpeedStep") to w systemie windows tak jak pisałem wcześniej, taktowanie jest na poziomie 800 MHz natomiast w trybie awaryjnym wskazuje w CPU-Z i w menadżerze zadań 4 GHz...

W BIOSie też nic nie daje zmiana wartości "Ratio CPU". Jedyne na co procesor reaguje to zmiana w BIOSie wartości "Bus Speed", które domyślnie jest ustawione na 100,0 MHz. Kiedy tą wartość zmieniam na wyższą, to taktowanie procesowa wzrasta we wszystkich odczytach (menadżer zadań, CPU-Z, BIOS), natomiast to pociąga za sobą zmianę wartości MHz w pamięci RAM, więc nie wiem czy ustawianie tutaj coś da.

Na samym początku (od października 2015) BIOS wskazywał cały czas taktowanie na poziomie 4,0 GHz. Około lutego, zauważalnie komputer zwolnił. Dopiero po foramacie, który zrobiłem przedwczoraj zauważyłem że taktowanie procesora uległo zmianie. Być może zmieniło się to wcześniej, ale zwróciłem na to uwagę dopiero przedwczoraj.

Na koniec mam pytanie – co oprócz procesora może powodować spadek wydajności komputera w postaci wolniejszego uruchamiania się programów?

Mój sprzęt
    Płyta główna: MSI z170a Gaming M3
    Procesor: Intel Core i7 6700K 4,0 GHz
    Pamięć RAM: Kingston 2x 8 GB 1066 MHz
    Karta graficzna: NVIDIA Geforce GTX 960
    Zasilacz: Corsair CX 600W
    Dysk SSD: Samsung 120 GB
    Dysk HDD: WDC Red 2 TB
    System operacyjny: obecnie jest to Windows 8.1. Piszę "obecnie" ponieważ posiadam oryginał win8, z którego przechodziłem do win10.

Dziękuję za ewentualną pomoc i odpowiedź.
    Falco76
    Level 25  
    Ale te wyniki są dla 0% użycia procesora. Jeżeli masz zainstalowane oprogramowanie płyty głównej typu EnergySave, to tak będzie. Dopiero jak zmienisz ustawienia na maksymalną wydajność, taktowanie nawet przy zerowym obciążeniu będzie high.
    jackk90
    Level 7  
    Na początku odpowiem Falco76:

Quote:
    Ale te wyniki są dla 0% użycia procesora. Jeżeli masz zainstalowane oprogramowanie płyty głównej typu EnergySave, to tak będzie. Dopiero jak zmienisz ustawienia na maksymalną wydajność, taktowanie nawet przy zerowym obciążeniu będzie high.

Tę kwestię opisywałem w punkcie 4. gdzie wspominałem o tym, że zmieniałem profil wydajności w opcjach zasilania systemu Windows z "optymalnego profilu" na "wysoka wydajność" w którym to zawarta jest wartość ustawiona dla "minimalnego wykorzystania procesora: 100%". Zmiana tej opcji nie przyniosła żadnych rezultatów.

Odnośnie programów typu "EnergySave". Żadnych takich nie instalowałem. Trzy dni temu formatowałem system gdzie jedynie zainstalowałem podstawowe sterowniki jak te do karty graficznej, wstępne aktualizacje systemu etc. Też nie instalowałem nic do BIOS'a. Jedynie tak jak napisałem w punkcie 2. że update'owałem BIOS'a. Również i to nie przyniosło żadnych rezultatów.

Natomiast jeżeli chodzi o kwestię programu OCCT. Zastosowałem domyślne ustawienia, ponieważ wcześniej nie korzystałem z tego programu i uruchomiłem go na 5 min. Wyniki po zatrzymaniu OCCT, które wygenerował program, zgodnie z prośbą udostępniam w załączniku postu.

Dorzuciłem zrzut ekranu z menadżera zadań podczas uruchomionego OCCT, gdzie tak samo jak w przypadku CPU-Z, wykorzystanie procesora osiąga tam jedynie 19%, jak i zrzuty przed i podczas uruchomienia samego OCCT.
    dluxea
    Level 24  
    Podaj dokładnie model pamięci ram.
    jackk90
    Level 7  
    dluxea wrote:
    Podaj dokładnie model pamięci ram.

Wybaczcie. W moim pierwszym poście, w którym opisywałem problem, podałem zły model pamięci RAM. To jest dokładnie 2x Corsair - 8GB DDR4 2133MHz CL15 DIMM (CMV8GX4M1A2133C15)
    DriverMSG
    Admin of Computers group
    Daj do kompletu, w załączniku, raport sprzętu z programu Aida64 lub Everest.
    Dodatkowo - instrukcja płyty gł. http://download.msi.com/archive/mnu_exe/E7978v2.0.zip
    Str.60 - Sprawdź w biosie opcje C1E.
    Str.39 - Przełącznik SLOW_1.
    jackk90
    Level 7  
    W załączniku wysyłam kilka zrzutów ekranu z programu Aida64. Niektóre pozycje w nim nie są wyświetlone przez trial'ową wersję programu.

Jeżeli chodzi o wartość opcji C1E, to domyślnie jest ona wyłączona. Natomiast przestawiłem ją na "Enabled", następnie wyłączyłem całkowicie całą opcję Intel C... pod którą byłą ta opcja C1E i procesor również nie reagował. Uruchomiłem ponownie i BIOS wskazuje dokładnie taką samą wartość taktowania jak poprzednio - 0,8 GHz

Przełącznik na płycie głównej "SLOW_1". Domyślnie jest on ustawiony tak jak w książce od płyty głównej czyli na wartość "Normal (default)". Ale również i ten przełącznik przestawiłem, uruchomiłem ponownie i bez zmian. Taktowanie dalej takie samo. To jest dziwne że procesor na nic nie reaguje oprócz na opcję podnoszenia wartości BUS.

dluxea wrote:
    Tu masz listę przetestowanych pamięci z tą płytą. https://www.msi.com/Motherboard/support/Z170A-GAMING-M3.html#support-ocmem

Dzięki za tą informację. Przyda się na przyszłość.
    310artur
    Level 43  
    Czytam ten temat od początku. Ciśnie mi się "znów ten MSI". Szczerze powiedziawszy to chyba najłatwiej będzie poszukać znajomego/serwisu - sprawdzić inny procesor na tej płycie głównej i ten procesor na innej płycie. Wszystkie inne opcje wykluczyłeś.
    Jedyne co możesz próbować to wyjąć procesor i osadzić ponownie. Ostatecznie wymusi to na płycie ponowne wykrycie CPU i wykluczy jakiekolwiek problemy z niekontaktem w podstawce.
    jacekw7
    Level 16  
    Poszukaj w biosie Intel Tur­bo Bo­ost 2.0 wyłącz go i sprawdź co się zadzieje
    Raczej objaw normalny przy "boost" pozostawionym na Enable, brak obciążenia brak power'a, po prostu w celu oszczędności energii, żeby na arkusz excela nie zużywał pełnych 95W.
    Ewentualnie przy załączonym turbo boost i speedstep załącz w aidzie test wydajności i zobacz na wykresach lub w tabelach wartości jakie wtedy będzie taktowanie, tylko czy to jest potrzebne biorąc pod uwagę moje poprzednie zdanie.
    jackk90
    Level 7  
    310artur wrote:
    Czytam ten temat od początku. Ciśnie mi się "znów ten MSI". Szczerze powiedziawszy to chyba najłatwiej będzie poszukać znajomego/serwisu - sprawdzić inny procesor na tej płycie głównej i ten procesor na innej płycie. Wszystkie inne opcje wykluczyłeś.
    Jedyne co możesz próbować to wyjąć procesor i osadzić ponownie. Ostatecznie wymusi to na płycie ponowne wykrycie CPU i wykluczy jakiekolwiek problemy z niekontaktem w podstawce.

Przed chwilą zrobiłem tak jak piszesz - wyjąłem procesor, dodatkowo przedmuchałem socket i umieściłem go z powrotem. W BIOS'ie info o taktowaniu procesora - 0,8 GHz. Dziwne to jest. Zaraz jak komputer został złożony, to pierwsze co, sprawdzałem ogólne parametry w BIOS'ie i przy wszystkich ustawieniach domyślnych miał taktowanie 4,0 GHz. Nagle coś mu się odwidziało i od jakiegoś czasu jest niskie. Tylko też nie wiem ile prawdy jest z tym taktowaniem bo przy 800 MHz to raczej ani żadna gra ani chyba InDesign który przy dużym projekcie potrzebuje sporo mocy obliczeniowej, tak jak Photoshop przy dużych rozmiarach projektów. A tu wszystko się odpala ale ewidentnie w tych programach potrzeba dosłownie 2-3 razy więcej czasu na działanie a wielki format w Photoshopie chodzi ledwo co.

jacekw7 wrote:
    Poszukaj w biosie Intel Tur­bo Bo­ost 2.0 wyłącz go i sprawdź co się zadzieje
    Raczej objaw normalny przy "boost" pozostawionym na Enable, brak obciążenia brak power'a, po prostu w celu oszczędności energii, żeby na arkusz excela nie zużywał pełnych 95W.
    Ewentualnie przy załączonym turbo boost i speedstep załącz w aidzie test wydajności i zobacz na wykresach lub w tabelach wartości jakie wtedy będzie taktowanie, tylko czy to jest potrzebne biorąc pod uwagę moje poprzednie zdanie.

Już próbowałem wyłączać Turbo boost i SpeedStep która jest z nią w zakładce. Przy wyłączeniu tej opcji właśnie tak jak pisałem na samym początku, że dzieje się rzecz dziwna, ponieważ w BIOS'ie taktowanie pozostaje na tym samym poziomie - 0,8 GHz. Natomiast w "Menadżerze zadań" nagle przeskakuje do 4,0 GHz... ale CPU-Z i Aida64 wskazują na ograniczenie w taktowaniu do 800 MHz. Co jeszcze jest dziwne, że jak odpalam z domyślnymi ustawieniami w BIOS'ie (czyli między innymi ten "Turbo boost" i "SpeedStep" jest włączony) "Tryb awaryjny" systemu, to tam we wszystkich odczytach jest taktowanie 4,0 GHz z wyjątkiem oczywiście BIOS'u. Myślałem, że to problem jakiś na poziomie software, więc z tego powodu robiłem już wcześniej drugi format zanim tu się odezwałem. Wszystko bez zmian.

Komputer mam od października ubiegłego roku a od lutego tego roku zauważalnie zwolnił w ładowaniu danych, programów, zakładek w przeglądarce etc. Prawie wszystko zostało zakupione w Morele.net. Tylko procesor był wtedy dostępny jedynie w Agito.pl. Gwarancja na poszczególnych komponentach jest nadal, więc może napisze w tej sprawie do Morele.net, ponieważ nie mam znajomego w żadnym serwisie a skoro sprzęt jest na gwarancji, to myślę, żeby poza gwarancją też z nim nie kombinować w innym serwisie.

Za dotychczasową pomoc i poświęcenie czasu ogromnie każdemu dziękuję. Gdyby pojawiły się kolejne "pomysły" w kierunku rozwiązania problemu to będę wdzięczny za ich podsyłanie. Ja ze swojej strony postaram się informować o moich działaniach lub odpowiedzi ze sklepu lub kiedy by problem "nagle" znikł...
    310artur
    Level 43  
    Wskazania managera urządzeń zignoruj bo on najzwyczajniej w świecie nie działa. Pokazuje mniej więcej to co powinno być dla danych podzespołów. Nie odczytuje FSB w ogóle (możesz je zmieniać w nim będzie takie jak natywne dla procesora). Od win od 8 do 10 zupełnie "nie widzi" wszelkich zabiegów OC.

Ja na twoim miejscu uruchomiłbym jeszcze LiveCD linuksa. ArchLinuks ma już na pulpicie od razu taki gadget z zegarami procesora. Ale w każdym to jakoś znajdziesz. Mało prawdopodobne ale całkowicie wykluczy system z grona winowajców.

A z gwarancją to masz ten problem że nie wiadomo co oddać. Osobiście strzelał bym że płytę główną no ale właśnie to strzał. Nie chodziło mi o znajomego z serwisu tylko znajomego z procesorem na socket LGA1151 - a w przypadku braku takowego serwis który ma taki procesor na stanie i zgodzi się go uruchomić na twojej płycie. W żadnym wypadku nie chodzi o jakiekolwiek próby naprawy - tylko o samą diagnozę.
    Jak dla mnie poszukiwania ustawień w BIOS są bezcelowe - po resecie zworką procesor musi pracować tak jak go intel zrobił. A nie chce więc coś jest źle.
    Ewentualnie jak masz ustawiony mnożnik procesora gdy wyłączasz Turbo boost i SpeedStep? Bo może na 8 ;) i jest wtedy stale 800MHz co byłoby logiczne. Po wyłączeniu tych technologii musiałbyś mnożnik mieć ustawiony na 40.

No i tak mnie nachodzi jeszcze myśl że żaden z dotychczasowych programów nie pokazał problemu.
    Sugeruje jeszcze dwa testy dla 100% pewności.
    Zainstaluj HWiNFO - ten program monitoruje bardzo wiele parametrów i jemu ufam najbardziej. Uruchom go w trybie "Sensor only".
    Uruchom CPU-Z wejdź w zakładkę Banch i kliknij Banch CPU (HWiNFO ma być w tle uruchomiony). Jako reference możesz sobie nawet wybrać i7 6700K wynik musi być porównywalny (około 2000 dla rdzenia)
    Zrób screen z wyniku testu w CPU-Z oraz HWiNFO - ten drugi screen sprobuj tak robić żeby jak najwięcej pokazać. Tam można na dole rozszerzyć ilość kolumn - w 3 zmieści się wszystko lub prawie wszystko.
    Na tych screenach definitywnie będzie widać jak to działa.
  • Helpful post
    master-007
    Moderator on vacation ...
    jackk90
    Level 7  
    master-007 wrote:

Prawdopodobnie udało się zlokalizować problem. Zrobiłem jak piszesz - pobrałem program Intel'a do diagnostyki procesora i wszystko uzyskało ocenę pozytywną (zrzut w załączniku). Więc to chyba nie problem procesora.

Następnie przeszedłem do drugiego punktu. Na forum https://linustechtips.com/main/topic/396850-intel-core-i7-4790k-locked-at-800mhz/ jeden gość pisze, żeby pobrać program ThrottleStop. Tłumaczy on, że problem ograniczenia mocy procesora w takim wypadku może dotyczyć walniętego czujnika na płycie głównej, tak jak napisałeś. Efekt tego jest taki, że czujnik podaje złą informację o temperaturze procesora więc go po prostu blokuje na najniższym możliwym taktowaniu - 800 MHz i CPU ratio - 8. Za to dokładnie jest odpowiedzialna funkcja "BD PROCHOT", gdzie dzięki temu programowi "ThrottleStop" można go wyłączyć z poprzedzającą informacją że robi się to na własną odpowiedzialność.

Przed odblokowaniem poszczególne odczyty były takie:
    CPU-Z w zakładce "Bench" do testu wydajności procesora. Wynik: 390 i dla "Multithread": 1700
    Menadżer zadań wskazuje 0,75 GHz i maksymalne obciążenie 19%

Po odblokowaniu:
    CPU-Z wynik około 2050 i "Multithread": ponad 8500
    Menadżer zadań wskazuje nadal 0,75 GHz, ale podczas testu CPU-Z, menadżer zaczyna pokazywać, że procesor w momencie większego obciążenia leci 1 GHz, 2 GHz, 3 GHz i doszło do 4,2 GHz przy obciążeniu 100% a nie jak wcześniej 19%.

Także chyba winowajcą jest walnięty czujnik na płycie głównej tak jak napisałeś. Więc chyba pozostaje napisać do Morele.net.

Dodam jeszcze, że komputer przestał mulić. Różnica jest diametralna choćby w szybkości otwierania kilku zakładek w przeglądarce "Chrome", gdzie porównywalnie te same strony potrzebowały kilkunastu, kilkudziesięciu sekund. Teraz jest to coś w okolicach sekundy.

310artur co prawda nie skorzystałem z Twojego ostatniego postu, ale przypuszczenia się zgadzały jak wskazałeś na płytę główną ;)

Dzięki wielkie! ;)
    junior84
    Level 22  
    Zanim jeszcze odeślesz płytę do serwisu może spróbujesz starszą wersję BIOS. Lub chwilę zaczekasz patrząc po datach publikacji wersji BIOS to za kilka dni powinien się nowy pojawić :)
    jackk90
    Level 7  
    junior84 wrote:
    Zanim jeszcze odeślesz płytę do serwisu może spróbujesz starszą wersję BIOS. Lub chwilę zaczekasz patrząc po datach publikacji wersji BIOS to za kilka dni powinien się nowy pojawić :)

Niezbyt rozumiem ;) Sugerujesz przejście do starszej wersji BIOS? Problem z ograniczeniem pojawił się zanim zaktualizowałem BIOS'a. Myślę, że problem został rozpoznany i płytę mam jeszcze na gwarancji więc myślę pozostaje skontaktować się ze sklepem w tej sprawie ;)
    junior84
    Level 22  
    A widzisz, bez zrozumienia już czytam :) (proszę o wybaczenie kilka godzin w pracy mnie dziś wymęczyło).
    Pisząc o odesłaniu płyty miałem na myśli czas 14 dni bez płyty (czyli czas w jakim serwis dokona naprawy).
    Choć raz jeszcze czytając to jeśli problem pojawił się przed zmianą biosu to nowy / starszy bios nie rozwiążą problemu , a jedynie serwis.
    Chyba masło maślane napisałem.
    W skrócie serwis i liczyć aby szybko usunie awarię. A może jeszcze spróbować napisać do MSI ?
    jackk90
    Level 7  
    junior84 wrote:
    A widzisz, bez zrozumienia już czytam :) (proszę o wybaczenie kilka godzin w pracy mnie dziś wymęczyło).
    Pisząc o odesłaniu płyty miałem na myśli czas 14 dni bez płyty (czyli czas w jakim serwis dokona naprawy).
    Choć raz jeszcze czytając to jeśli problem pojawił się przed zmianą biosu to nowy / starszy bios nie rozwiążą problemu , a jedynie serwis.
    Chyba masło maślane napisałem.
    W skrócie serwis i liczyć aby szybko usunie awarię. A może jeszcze spróbować napisać do MSI ?

Nic nie szkodzi ;) Płytę mam jeszcze na gwarancji i kupowałem ją w październiku ubiegłego roku w Morele.net, więc myślę, że w razie jakichkolwiek problemów ze sprzętem, należy się do nich zgłosić. Też u nich jest informacja o 14 dniach... no cóż, raczej to samo z siebie mi się nie zregeneruje więc pozostaje im to odesłać po uprzednim skontaktowaniu się ;) Na stronie MSI pisze aby w razie gwarancji osobiście zgłosić się do najbliższego punktu MSI, a taki sklep jak Morele.net chyba ma serwis który pozwala im naprawiać sprzęt MSI objętym gwarancją. W każdym razie dzięki za post ;)

Hackmsr wrote:
    Czy bateria CMOS jest sprawna? Przeczyść styki w sockecie i na procesorze.

Myślę że jest sprawna. Nie było powodu dla którego miała by się tak po prostu rozładować czy zepsuć. Styki w sockecie przeczyszczałem tak jak pisałem kilka postów wyżej, kiedy informowałem o wyjęciu procesora i włożeniu go z powrotem w celu ponownej jego identyfikacji przez płytę główną. Skoro jakiekolwiek ustawienia BIOS, zarządzanie energią w systemie, sterowniki i wszystkie inne rzeczy kompletnie nie wpływają na taktowanie procesora a tylko pomaga wyłączenie czujnika, to myślę że master-007 podał właściwą diagnozę problemu.
    junior84
    Level 22  
    MSI ma jeden centralny serwis (nie wiem czy w PL, czy gdzieś w europie) i nie pozwala sprzedawcą grzebać w swoich produktach (tak samo jest u innych nawet większych dostawcach ABC DATA) naprawy gwarancyjne oddawane są bezpośrednio do producenta. morele też będą płytę dalej przekazywać do serwisu.

Moderated By master-007:

3.1.13. Nie cytuj postów bezpośrednio poprzedzających.

Hackmsr
    Level 23  
    Bateria z biegiem czasu ulega rozładowaniu.

Moderated By master-007:

Edit. 3.1.14. off-topic.
    Wszelkie pytania nie związane z tematem proszę kierować via system wiadomości PW.

jackk90
    Level 7  
    Witam raz jeszcze. Piszę aby definitywnie zakończyć ten wątek, podsumowując cały problem z ograniczeniem taktowania i jakie rozwiązanie dla mnie okazało się najbardziej skuteczne.

Pomocną rzecz podsunął mi master-007 pisząc:

master-007 wrote:

Otóż tak jak wspomniałem w którymś z moich ostatnich postów sprzed 3 tygodni, że po zainstalowaniu programu ThrottleStop, w którym wyłączyłem czujnik temperatury na płycie głównej, gdzie w programie tam opcja nazywa się "PROCHOT", którą należy odznaczyć". Czujnik się wyłączył i taktowanie wróciło do normy - 4 GHz.

Wysłałem od razu zapytanie w ramach gwarancji do sklepu Morele.net. Po przyjęciu zgłoszenia, przesłali mi etykietę serwisową, którą należy umieścić na pudełku z płytą, sugerując aby wysłać bezpośrednio sprzęt do firmy Income do Wrocławia. Czekałem prawie dwa tygodnie na powrót płyty z serwisu. Kiedy wróciła, dostałem informacje z Morele, że w tym przypadku nie dało się nic zrobić i przysłali mi nową płytę główną.

Tak więc dziękuję wszystkim za pomoc i różne pomysły na rozwiązanie problemu, gdzie przy okazji sporo się dowiedziałem ;)

Temat do zamknięcia.

Pozdrawiam.