Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Siemens MICROMASTER 6SE92 wybija różnicówkę

29 Mar 2016 13:25 1023 10
  • Poziom 15  
    Witam

Zakupiłem używany falownik Siemens MICROMASTER 6SE92 0,75kW 1f->3f
    Falownik podłaczyłem do silnika 3f 550W. Wszystko (co na razie sprawdziłem) dział prawidłowo, ale z jednym mankamentem. Otóż jak podłączę PE do różnicówki to wybija zabezpieczenie prądowe (z silnikiem i bez). Silnika używam w domu (frezarka). Bez podłaczenia PE jest ok .
    Czy falownik jest zepsuty? Czy mogą być uszkodzone kondensatory filtra (220n)?
    Czy może pozostawić jak jest: falownik podłączyć bez PE, a do PE podłączyć maszynę i silnik?

Proszę o pomoc.
  • Poziom 2  
    Witam

Nie rozumiem po co podłączasz PE do różnicówki.
    Mógłbyś narysować jakiś schemat?
  • Poziom 22  
    falowniki generalnie nie lubią różnicówek :) z uwagi na filtry wewnętrzne ktore maja pewną upływnosc
  • Poziom 13  
    Niektóre falowniki mają upływności które "wybijają" zbyt delikatne zabezpieczenia. Dotyczy to zwłaszcza bardziej wiekowych MICRO- i MIDI- Masterów. Spróbuj dać różnicówkę 30mA..60mA. Powinno być dobrze.
  • Poziom 12  
    Witam

Jeszcze pytanie jaką masz sieć w domu ? TN-S czy TN-C ? jak wygląda rozdział N i PE?
    Co rozumiesz przez"podłączenie PE" do różnicówki ? Do różnicówki podłączasz fazy i N,
    PE musi iść bokiem, aby wyłącznik wykrywał prądy "uciekające bokiem".

Panowie Zgoodie i nadre65 też mądrze piszą...
  • Poziom 43  
    Po prostu nie używaj róznicówki na tym obwodzie, o odłączeniu PE od obudowy silnika zapomnij.
  • Poziom 15  
    Dzięki koledzy za odpowiedzi.
    kejkson:

Cytat:

Co rozumiesz przez"podłączenie PE" do różnicówki ? Do różnicówki podłączasz fazy i N,
    PE musi iść bokiem, aby wyłącznik wykrywał prądy "uciekające bokiem".

Masz rację, źle się wyraziłem:
    PE idzie bokiem, N i L do róźnicówki.
    andre65:

Cytat:

Spróbuj dać różnicówkę 30mA..60mA. Powinno być dobrze.

Pytanie: Gdzie mogę kupić różnicówkę na prąd większy niż 30mA i mniejszy od 60mA? Znasz jakieś tricki, czy może istnieją na rynku jakieś RCD o regulowanym prądzie wyłączenia?
    Znalazłem na necie jedynie jednofazowe wyłączniki różnicowo-prądowe na 300mA 10A C10 za ok. 50 PLN.

Strumien swiadomosci swia:

Cytat:

Po prostu nie używaj róznicówki na tym obwodzie, o odłączeniu PE od obudowy silnika zapomnij.

Tak też zrobiłem, ale będę się lepiej czuł psychicznie jeśli zabezpieczenie różnicowe będzie jednak funkcjonowało - chyba, że czas zmienić przyzwyczajenia.

W życiu nie będę odłączał PE od urządzeń - nie jestem samobójcą.
  • Poziom 43  
    Kolego do falowników są specjalne różnicówki. Kropka.
  • Poziom 15  
    Strumien swiadomosci swia:
    Cytat:

Mógłbyś podać przykład różnicówki do opisanego przez mnie falownika - model? Chciałbym rozważyć, czywarto go kupić.

Ale wracając do pierwszego pytania: czy podłączać PE do falownika, czy nie jest to polecane? Bo mogę podłączyć PE wyłącznie do silnika.
  • Poziom 43  
    Kolego jeszcze nie spotkałem falownika bez zacisku ochronnego a czy to PE czy PEN to zależy od instalacji.

Dodano po 4 [minuty]:

Są to RCCB B.