Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przepalające się diody koloru czerwonego w reflektorze 18x3W Led Par

29 Mar 2016 20:13 3684 27
  • Poziom 10  
    Witam.
    Nabyłem u "chińczyka" 10 sztuk poniższych reflektorów par.

Po kilku godzinach zauważyłem, że w jednym z nich przestała świecić jedna czerwona dioda. Kilkanaście minut później w jednym reflektorze nie świeciły się już 3 diody koloru czerwonego a w czterech innych reflektorach po jednej diodzie koloru czerwonego.

W "chińskim" sklepie w którym je kupiłem widniała informacja, że są to diody 3W. Z reflektorem oraz przepalonymi diodami pojechałem do sklepu specjalizującego się w diodach i oświetleniu led - tam po pokazaniu diód dostałem informacje, że na 100% nie są to diody 3W tylko 0,5W lub nawet 0,25W i nigdy wcześniej takich nie widzieli. Nabyłem więc 6 sztuk diód 1W ponieważ słabszych nie mieli i wymieniłem wszystkie 6 w jednym z reflektorów. Za pomocą sterownika DMX ustawiłem poziom koloru czerwonego na 100%. Kolor czerwony w tym reflektorze świecił dużo mocniej niż wcześniej, wydawało mi się, że są ponad 3-4 razy mocniejsze niż wcześniej - diody po kilku sekundach zgasły.

Po dokładnych oględzinach płytki z ledami okazało się, że jest tam kilka szeregów. Są po dwa szeregi na kolor czyli 3 diody w szeregu.

Okazało się, że przepaliły się tylko pierwsze diody z każdego z dwóch szeregów koloru czerwonego. Po wymianie ich i wlutowaniu z powrotem diód które były tam fabrycznie - ustawiłem poziom koloru czerwonego na sterowniku dmx na około 5%. Wszystkie diody świecą się wtedy równomierną jasnością - gdy zwiększam poziom ich jasności do ponad 50%, diody które są pierwsze w szeregu (te które były fabrycznie) zaczynają przygasać podczas gdy pozostałe świecą co raz jaśniej.

Proszę o pomoc ponieważ jako elektronik amator już nic nie przychodzi mi do głowy. Problemy występują tylko z diodami koloru czerwonego.

Czy to możliwe, że fabrycznie były tam jednak deklarowane diody 3W lecz nie była im dostarczana odpowiednia energia przez co świeciły słabiej niż nowe diody 1W?

Dlaczego po zamontowaniu nowych jednakowych diód przepaliły się te pierwsze w dwóch szeregach?

Czy problemy z tylko jednym kolorem mogą być spowodowane nieodpowiednim zasilaniem czy może słabą jakością samych diód?

Dodam, że w kilku reflektorach w których jeszcze świecą wszystkie diody - niektóre diody koloru czerwonego świecą wyraźnie ciemniej niż pozostałe. Widac to na poniższym zdjęciu.

Uprzedzając pytania i krytykę - tak, chciałem zaoszczędzić ściągając urządzenia z chin. Nie sądziłem, że mogą powodować takie głupie problemy. Teraz żałuję. O żadnej gwarancji, wymianie czy serwisie ze strony sprzedawcy nie ma mowy.
  • Poziom 31  
    Witaj-same diody szeregowo?A jakieś rezystory ograniczające-nie ma takowych?
  • Poziom 10  
    Na samej płytce z ledami nie ma żadnych rezystorów. Do tej płytki idzie zasilanie 12V z płytki odpowiedzialnej za sterowanie, ta jest zasilana również 12V z zasilacza znajdującego się na osobnej płytce.
  • Poziom 31  
    To musisz dobrać jakieś rezystory szeregowo z diodami,dostaja za duże napięcie i smażysz je za dużym prądem>prawo Ohma się kłania. :D
  • Poziom 40  
    Pokaz tą płytkę elektroniki; będą tam średniej wielkości trzy tranzystory do których idą te przewody RGB.

Diody każdego koloru są prawdopodobnie połączone równolegle po dwa szeregi po 3szt.
    a tranzystory sterujące diody są jednocześnie stabilizatorami prądu
  • Pomocny post
    Moderator Akustyka
    Pierwsza sprawa trzeba zacząć od sterowania. Stosuje się kilka metod zasilania ledów. Albo rezystor ograniczający - to raczej w ledach mniejszej mocy, albo sterowanie stabilizatorem prądowym.
    Inny fakt że mogą być tam wątpliwej jakości diody i będą padać jak muchy.
  • Poziom 10  
    Na płytce sterującej widać tranzystory A09T tuż przed wyjściem na płytkę z diodami. Załączam zdjęcie.

Przypomnę, że po zainstalowaniu diód o większej mocy niż fabryczne, padły w ciągu kilku sekund (ale tylko te pierwsze w szeregach). W sklepie w którym je nabyłem każda została sprawdzona, świeciły ładnie i mocno.

Załączam specyfikacje.
  • Poziom 11  
    Tranzystory w takich układach steruje się przez PWM. Albo tranzystor kluczujący jest zwarty i daje pełne przejście do masy, albo jest uszkodzony przed tranzystorem kluczującym stabilizator prądowy, ewentualnie rezystor ograniczający prąd.
    Masz trzy takie same tory, odłącz diody i przy wyłączonym urządzeniu pomierz porównawczo omomierzem przejścia na tranzystorach. Jeżeli masz uszkodzony tranzystor, przejścia będą się różniły niż w pozostałych dwóch torach (niebieskim i zielonym)

Dodano po 12 [minuty]:

Spojrzałem na zdjęcie płytki, w torze czerwonych diod masz wpięty szeregowo rezystor (ten duży). Sprawdź czy nie jest zwarty. W pozostałych torach nie widać takich ograniczników, najprawdopodobniej są na płycie diod.
  • Poziom 25  
    Napisał,że na 5% wszystko działa - więc tranzystory ok., a na płytce jest jeden duży rezystor w kanale R 220om.
    Zmierz napięcie na tym rezystorze w czasie pracy(100%)
  • Poziom 11  
    Ten reflektor ma sterowanie 4 kanałami, RGB oraz oznaczone na płytce W (jasność), więc to co widzimy na płycie to nie wszystko, torem W jest wstępne wysterowanie diod RGB. Czy sterowanie DMX tego reflektora jest 3 czy 4 kanałowe?
  • Poziom 10  
    rozen1: Zmierzyłem, na rezystorach odpowiedzialnych za RGB przejścia są takie same.

Andrzej42: Przed rezystorem R220om jest 12,18V, po nim jest dokładnie tyle samo przy jasności kanału czerwonego na 100%. Mierzyłem to bez obciążenia, z odłączoną płytką z diodami.

rozen1: sterowanie jest 3 kanałowe, kanał W jest nieużywany i służy pewnie w innym modelu do sterowania kanałem odpowiedzialnym za kolor biały.

Dziwne jest jeszcze dla mnie to, że diody są zasilane napięciem 2,2-2,4V. Skoro dla koloru płynie 12V, są dwa szeregi a w każdym z nich po 3 diody, to na diodę idzie 4V. Czy dobrze to rozumiem? Czy nie dostają one zbyt wysokiego napięcia?
  • Poziom 11  
    Diody steruje się prądowo, np dla diody 1W to przeważnie 350mA dla 3W 700mA itd.
    Ja w swoich lampach stosowałem stabilizatory prądu na LM317T. Przy danym prądzie dioda odłoży sobie odpowiednie napięcie. Z praktycznego punktu widzenia napięcie zasilające diod powinno być zbliżone do sumy napięć poszczególnych diod, za wysokie napięcie spowoduje odkładanie się ciepła na stabilizatorze prądu, za niskie nie rozświetli diod. Pomiary trzeba robić pod kątem prądu. Dziwne, że w kanałach niebieskiego i zielonego nie widać żadnego ograniczenia prądowego.

Dodano po 27 [minuty]:

Po przeczytaniu jeszcze raz twoich postów nasuwają mi się pewne wnioski:
    1. Tego typu uszkodzenia diod zdarzały mi się w 3 watowych lampach, które narażone były na mechaniczny nacisk na soczewkę tzn nie świeciła się 1 dioda w złożonym w 3 diodach łańcuchu. miałem to prawie po każdym transporcie. Być może twoje lampy mają tę wadę, sprawdź czy nie mają gdzieś nacisku mechanicznego na soczewkę.
    2. Prawdopodobnie w sklepie zrobiono Ci niedźwiedzią przysługę i trzeba jednak założyć diody 3W tylko nie mają o takiej konstrukcji. Przecież jeżeli założysz diodę o większym prądzie to nic się nie stanie
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Przed rezystorem R220om jest 12,18V, po nim jest dokładnie tyle samo przy jasności kanału czerwonego na 100%. Mierzyłem to bez obciążenia, z odłączoną płytką z diodami.
    Jak odłączyłeś obciążenie to pomiar był zbędny. Chciałem abyś zmierzył pod pełnym obciążeniem (100%). To dałoby jakiś wgląd na płynący przez diody prąd.
  • Poziom 10  
    rozen1: Mechanicznego nacisku brak. Sprawdziłem to na ledach ze zdjętą obudową całego reflektora oraz zdjętych promiennikach. Przy próbie poruszania diodą również nie zaczęła ona świecić poprawnym światłem.

Mogę zakupić dla testu również diody 3W ale skoro 1W świecą dużo mocniej od tych fabrycznych to 3W będą jeszcze jaśniejsze (producent deklaruje, że fabrycznie również są 3W ale wcale tak mocno nie świecą). Czy w przypadku zainstalowania diody 3W będzie ona świeciła ciemniej bo tak też będzie sterowana czy będzie świeciła swoją pełną mocą przy ustawieniu wartości koloru na 100%?

Andrzej42: ok, w takim razie dokonam ponownego, poprawnego pomiaru i dam znać.

Dla porównania dodam zdjęcie nowej diody którą zakupiłem oraz fabrycznej. Różnią się one wielkością półprzewodnika. To właśnie po jego wymiarach pracownicy sklepu stwierdzili, że te fabryczne są mocy 0,25 lub 0,5W.

• Poziom 40  
    Tam nie ma żadnego ograniczenia prądu dla wszystkich kanałów, robi się to programowo ograniczając maksymalne wysterowanie PWM.

R220 nie ogranicza, bo to 0,22 oma, można podejrzewać bledną jego wartość lub wiele rodzajów płytek diod - i się pomyliło przy składaniu.

Zobaczyć czy na pewno diody LED kanału czerwonego są połączone po trzy szeregowo a potem te szeregi równolegle czy 6szt szeregowo i dobrać nowy rezystor; bo powinny być 6szt szeregowo, wtedy by wyjaśniało tą małą wartość 0,22 oma
  • Poziom 11  
    Przychylam się wypowiedzi HD-VIDEO co do wysterowania diod PWM.
    Błędnym założeniem jest, że dioda 3W będzie mocniej świecić w tym obwodzie, bo ona do pełnego rozświetlenia potrzebuje około 700mA. Dioda 1W potrzebuje tylko 350mA i w obwodzie w którym płynie n.p. 500mA zaświeci się mocno, ale "krótko"
    Zanim dokupisz jakieś diody wepnij w miejsce przepalonej diody amperomierz i zobacz jaki tam płynie prąd przy maksymalnym wysterowaniu z DMX i w zależności od płynącego w gałęzi prądu, podejmiesz decyzję co do zakupu.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Przede wszystkim wszystkie diody w jednym obwodzie MUSZĄ być tego samego typu -mocy.

LED się przepali gdy płynie przez niego za duży prąd, ma złe chłodzenie, lub jest z założenia kiepskiej jakości.
  • Moderator - Na Wesoło HydePark
    rozen1 napisał:
    wepnij w miejsce przepalonej diody amperomierz i zobacz jaki tam płynie prąd przy maksymalnym wysterowaniu

Taki pomiar będzie błędny. Muszą być trzy diody. Poza tym PWM zafałszuje pomiar.
    Tak na marginesie, to R220 to 0,22 oma. Diody mają 350mA, czyli I=U/R. 12-6,9 ( średnie napięcie przewodzenia w/g danych katalogowych x 3)/ 0,22 om = ? 23A!
    Co musi ubijać diody przewidziane na 350mA. Prędzej bym podejrzewał pomyłkę w montażu.
    Zamiast 0,22 powinno być 22 omy ( najbardziej prawdopodobna pomyłka), lub 15 omów( najbardziej zbliżony prąd do znamionowego).

Druga sprawa. Diody posmarowane pastą termoprzewodzącą?
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    W takim razie czy pomiary wykonane przez Danies94 (napięciowe) są w/g arturavs sfałszowane czy uśrednione. A poza tym to gdzie są ograniczniki od niebieskiego i zielonego, które są OK. Niestety trzeba dokonać pomiaru prądu w gałęzi. Rzeczywiście przegiąłem z tym wpięciem w miejsce spalonej diody.
  • Pomocny post
    Moderator - Na Wesoło HydePark
    rozen1 napisał:
    W takim razie czy pomiary wykonane przez Danies94 (napięciowe) są w/g arturavs sfałszowane czy uśrednione. A poza tym to gdzie są ograniczniki od niebieskiego i zielonego, które są OK. Niestety trzeba dokonać pomiaru prądu w gałęzi. Rzeczywiście przegiąłem z tym wpięciem w miejsce spalonej diody.

Jakie pomiary Kolegi Danies94? Zmierzył napięcie za, i przed rezystorem "ograniczającym".
    Nota bene, pomiar był niewłaściwy. Bo jak można zauważyć diody są połączone do
    wspólnej anody, a rezystor jest w drenie tranzystora MOSFET typu N.

Bez obciążenia. Nijak się to ma do pomiaru prądu ( a ten właśnie trzeba zmierzyć).

rozen1 napisał:
    RGB oraz oznaczone na płytce W (jasność)

Czy aby napewno? W to white, czyli biały. Zobacz że diody są RGB, a to znaczy że aby uzyskać kolor biały trzeba wszystkie zapalić( w odpowiednich proporcjach, ale to inna bajka). Są też diody RGBW.

Spójrz na zwykłą taśmę LED RGB. Linia zielona i niebieska ma rezystory 150 om, a czerwona 330. Z czego to wynika?
    Z napięcia przewodzenia i maksymalnego prądu dopuszczalnego dla diody.

Nie pamiętam już dokładnie, ale czerwone mają najniższe napięcie pracy. Zielone jakoś po czerwonych, a niebieskie i białe dużo więcej. Trzeba by w danych katalogowych poszukać.

I wracając do pomiarów; jakim miernikiem trzeba mierzyć prąd o kształcie prostokątnym ( PWM), aby mieć miarodajne wyniki?

PS. A taką diodę Kolega widział? RGBW:

https://www.maritex.com.pl/pl/cree-mc-e/MCE4CT-A2-0000-00A5AAAA1-i-15594-c-17093
  • Poziom 10  
    Wykonałem ponowne pomiary.

Przed rezystorem R220 na pełnym obciążeniu jest 12,04V za nim jest 12,00V.
    Amperomierz podłączając szeregowo tuż za rezystorem R220 (więc w obwodzie z 6 czerwonymi diodami) pokazuje wartość 180mA.

Diody są posmarowane pastą termoprzewodzącą i dobrze przylegają do radiatora.

Tor oznaczony jako W na płytce jest nieużywany (być może to płytka uniwersalna)
  • Moderator - Na Wesoło HydePark
    Danies94 napisał:
    Amperomierz podłączając szeregowo tuż za rezystorem R220 (więc w obwodzie z 6 czerwonymi diodami) pokazuje wartość 180mA.

Możesz dokładnie pokazać?

Danies94 napisał:
    Przed rezystorem R220 na pełnym obciążeniu jest 12,04V za nim jest 12,00V.

Cztery setne volta?
    I co się dziwisz że diody padają jak muchy.

Bo wydaje mi się,( jak masz dobry miernik) to przy pełnym wysterowaniu R, zmierzyć spadek napięcia na na ów nieszczęsnym rezystorze. Wtedy obliczymy prąd.

Ewentualnie na czas pomiaru zewrzeć dren ze źródłem mosfeta sterującego( może dla diod skończyć się tragicznie). Wtedy da to miarodajny pomiar prądu przepływającego przez diody.
  • Poziom 25  
    Z prawa oma pasuje 0.4V/0.22oma da nam właśnie 0.18A. Teoretycznie pasuje, lecz ten prąd nie powinien palić diód 1W.
  • Poziom 11  
    Czyli diody pracują na prądzie 90mA, prawdopodobnie są to diody o zwiększonej światłości złożone z czterech struktur równoległych po 20mA.
    W żadnym wypadku nie zwieraj tranzystora, na bank spalisz diody.
  • Poziom 10  
    arturavs napisał:
    Danies94 napisał:

Możesz dokładnie pokazać?
    .

Po prostu przewód (ten od koloru czerwonego) który łączy płytkę sterujacą z płytką z ledami odlutowałem i tam wpiąłem amperomierz.

Coraz mniej to rozumiem... skoro prąd jest mały to nie powinien uszkodzić diód 1W. Spróbuję jeszcze dopytać sprzedawcę o dokładną specyfikację zastosowanych fabrycznie diód koloru czerwonego. Może faktycznie są one niestandardowe.
  • Pomocny post
    Moderator - Na Wesoło HydePark
    rozen1 napisał:
    W żadnym wypadku nie zwieraj tranzystora, na bank spalisz diody.

Dlaczego?

arturavs napisał:
    R220 to 0,22 oma. Diody mają 350mA, czyli I=U/R. 12-6,9 ( średnie napięcie przewodzenia w/g danych katalogowych x 3)/ 0,22 om = ? 23A!

arturavs napisał:
    ( może dla diod skończyć się tragicznie).

Andrzej42 napisał:
    Z prawa oma pasuje 0.4V/0.22oma da nam właśnie 0.18A.

Błąd. 0,04V.

rozen1 napisał:
    Czyli diody pracują na prądzie 90mA, prawdopodobnie są to diody o zwiększonej światłości złożone z czterech struktur równoległych po 20mA.

Przelicz dokładnie. Możesz się bardzo zdziwić.
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Żeby skończyć gdybanie musisz wiedzieć na jakim prądzie pracują diody.
    Wymontuj oryginalną diodę i podłącz ją sobie w zewnętrznym układzie zasilanym na przykład 5V z rezystorem ograniczającym prąd, wzory na wyliczenie rezystora koledzy przytaczali we wcześniejszych postach. Zacznij od wymuszenia w obwodzie 40mA i obserwuj jasność diody. Zmniejszaj stopniowo rezystor ograniczający prąd obserwując jasność diody. Po takim eksperymencie będziesz wiedział o jakim prądzie diody potrzebujesz. Moim zdaniem wysterowanie koloru niebieskiego i zielonego jest programowe tylko poprzez PWM (ja nigdy tak nie robię) bo mają one wyższe niż czerwona dioda napięcie przewodzenia w czerwonym dodatkowo wstawiono rezystor w celu dodatkowego ograniczenia prądu. Trudno wyjaśnić dlaczego palą się tylko czerwone diody być może trzeba będzie podnieść wartość rezystora ograniczającego prąd. Zrobiłem własnoręcznie 5 zestawów parów po 8szt w komplecie, ograniczenia prądu dla diod mocy robiłem na LM317T (stabilizator prądu), dla diod o mniejszej mocy na rezystorach nigdy nie było problemu z przepalaniem się diod. Problemy miałem tylko z pierwszym zestawem ze względu na mechaniczny nacisk na soczewki diod obecnie ten
    problem już rozwiązałem.
    Kolego arturavs "suma prądów dopływających do węzła" itd. Skoro w głównej gałęzi płynie prąd 180mA a jest to rozbite na dwie gałęzie o równym obciążeniu to znaczy, że w każdej z tych gałęzi płynie prąd 90mA.
  • Poziom 10  
    Dziękuję wszystkim za dotychczasową pomoc. Niestety pomimo prób stwierdziłem, że nie jestem obeznany w temacie na tyle aby samemu dotrzeć do źródła problemu. Osobom zainteresowanym, wiedzącym jak naprawić opisywaną usterkę chętnie odsprzedam 10szt reflektorów w niskiej cenie.