Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Traktorek ogrodowy akumulatorowy (kosiarka).

condes 30 Mar 2016 00:14 1863 11
  • #1 30 Mar 2016 00:14
    condes
    Poziom 4  

Witam,

Nosze się z zamiarem zaprojektowania elektrycznego traktorka ogrodowego.
    Pierwszy etap to głębsze poznanie tematu stąd ten post na forum.

Cel i idea:
    - traktorek ma kosić obszar 1000-1500m2
    - traktorek ma być cichy (dlatego odpada silnik spalinowy)
    - traktorek ma byc łatwy w utrzymaniu (tylko ładowanie, bez wym oleju, filtrów, usterek mechanicznych)
    - kosz na trawe aby nie musieć jej później zbierac

Do tej pory nalazlem tylko jeden traktorek na rynku: HUSQVARNA RIDER AKUMULATOROWY,

Na ta chwile widze nastepujace tematy do analizy:
    - budowa (traktorek vs rider)
    - moc napędu i koszenia (z tego co widze u husqvarny to moc potrzebna to ok 3000W- 1500W naped i tyle samo na koszenie; )
    - układ sterowniczy (gdzie kupic czesc)
    - układ elektryczny (gdzie kupic silniki i sterowanie)
    - zasilanie (akumulatory zwykłe czy żelowe)
    - zestaw koszący (projektowac z polproduktow czy kupic)
    - transport trawy do kosza + projekt kosza

Licze na wasze opinie.
    Na co jeszcze zwrocic uwagę?

0 11
  • #2 30 Mar 2016 01:43
    sherman34
    Poziom 16  

Nie wiem czy pomyślałeś o bezpieczeństwie, obracający się nóż takiej kosiarki to potencjalny morderca.
    Ja to widzę tak. Kupujesz gotowy spalinowy traktorek, z zepsutym silnikiem, albo bez (fajnie żeby przekładnia była) i montujesz 2 silniki elektryczne, jeden do obracania nożem, a drugi do napędu. Budowa całości od podstaw jest nieopłacalna i raczej wyjątkowo trudna.
    Do napędu najlepiej nadają się silniki projektowane z myślą o napędzaniu pojazdów, więc szukaj firm, które sprzedają części do wózków golfowych, meleksów, maszyn do czyszczenia powierzchni sklepowych itp.

0
  • #3 30 Mar 2016 03:16
    2741898
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 30 Mar 2016 07:27
    Zbigniew 400
    Poziom 35  

A policzyłeś wielkość akumulatorów i cenę ?

0
  • #5 01 Kwi 2016 00:25
    condes
    Poziom 4  

Dzieki za te wszystkie uwagi i komentarze.

Zastanowil mnie pomysl kupienia uszkodzonego i adaptacji jednak to nie o to mi chodzi :)

Najpierw chcialem przeanalizowac tematy ktore wymienilem. Moja wiedza na ta chwile nie jest zbyt duza wiec wyznaczylem obszary do analizy. Pozniej wstepny projekt i dobor komponentow. Po tym szczegolowy projekt w Solidworks, zamowienie komponentow i skrecenie w calosc.
    Przewiduje na to min rok.

Akumulatory to chyba najwieksza bolaczka.
    Przy zalozeniu 3 x 12V 80Ah otrzymuje max 2880Wh.
    Zakladam ze moc zainstalowanych silnikow to 3000W (750W x 2 na naped i 1500W na koszenie)
    Czyli akumulatory starcza niecala godzine koszenia i jezdzenia. Zakladam ze areal 1500m2 obrobie w ok 45 min (z predkoscia koszenia 3km/h, szer koszenia 80cm).
    Taki zestaw to koszt ok 1500-1800zl i ok 70kg dociazenia :/

To sa wstepne obliczenia.
    Potrzebowalbym wskazowek w doborze mocy silnikow napedowych do wagi pojazdu?

Pozdrawiam

0
  • #6 01 Kwi 2016 07:05
    Zbigniew 400
    Poziom 35  

Pojemności akumulatorów /zwykłych nie przemysłowych/ najczęściej są podawane dla rozładowania prądem 20 godzinnym. Popatrz na parametry melexa /akumulatory trakcyjne/.

1
  • #8 05 Kwi 2016 22:00
    condes
    Poziom 4  

Dzieki za wskazowke dot akumulatorow - widze ze potrzebne bede trakcyjne do wielokrotnych rozladowan.

Szukam pomocy w doborze mocy silnikow? Ma ktos w tym doswiadczenie.
    Zakladam ze pojazd z kierowca bedzie wazyl 200kg.
    Napedzany bedzie 2 silnikami - po 1 na kazde kolo.
    Jak to przeliczyc na moc silnika?

Pozdrawiam

0
  • #9 05 Kwi 2016 22:42
    Rzuuf
    Poziom 43  

condes napisał:
    Zakladam ze pojazd z kierowca bedzie wazyl 200kg.
    Załóż, że prędkośc jazdy będzie 3,6km/godz (1m/sek) przy współczynniku tarcia 0,2. Zatem jazda "po płaskim" bedzie wymagała 40kgm/sek czyli 400W. Jeśli są jakieś podjazdy, to dla nachylenia 5cm/m (=5%) potrzeba dodatkowo 100W. Razem: 1kW jazda, 1kW koszenie.
    To jest moc "na kołach". Szacując sprawność przełożeń na 50%, potrzebna moc silników napędowych jest 1kW - przy predkości jazdy 3,6km/godz!
    Jeśli chcesz mieć prędkość 2 razy wiekszą, to potrzebna moc jest też 2 razy większa.
    Aby dysponować mocą 1kW potrzebny jest akumulator o pojemności ok. 120Ah (nie wolno rozładowywac "do zera!). Taki akumulator waży ok. 35kg i kosztuje ok. 400 złotych. Jeśli chcesz zastosować 2 takie akumulatory, to ich koszt jest wyższy, niż kompletnej kosiarki spalinowej.
    A koszenie "na piechotę" jest bardzo dla Ciebie wskazane, chyba, że stale i tak poruszasz sie na wózku ...

1
  • #10 06 Kwi 2016 11:09
    2741898
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 06 Kwi 2016 22:55
    condes
    Poziom 4  

Dzieki za cenne uwagi.
    Zmotywoaliscie mnie do samodzielnego wykonania wyliczen.
    Potwierdzily sie dane Husqvarny - dla pojazdu 250kg, predkosci 7,5 km/h moc silnika to 1500W.

Jedyne czego nie jestem pewien to wyliczenie pracy.
    Zalozylem ze droga bedzie zalezec od predkosci dla czasu 1 s.
    Czyli przy zwiekszaniu predkosci praca sie zwieksza.

Wydaje mi sie to poprawne ale moze sie myle i nalezalo zalozyc stala droge (1m) a zmienny czas. Wtedy praca jest mniejsza ale moc sie odpowiednio zwieksza przy zwiekszaniu predkosci (bo czas potrzebny do pokonania 1m jest krotszy).

Jak i gdzie dobrac motoreduktor do silnika?
    Obroty na wale kola to max 200 obr/min
    Co byscie poradzili?

0
    Załączniki: Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany