Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ekspres Saeco Minuto - zmielona kawa, nie zaparza się

leechu8 30 Mar 2016 09:33 4164 13
    leechu8
    Level 2  
    Witam, od wczoraj mam problem z ekspresem Saeco Minuto, kawa jest mielona lecz nie zaparza się. Woda bardzo powoli kapie. Woda nie leci w inne miejsce.
    Z "kranika" do parzenia herbaty woda przepływa normalnie. W czym może tkwić problem.
    leotdipl
    Level 22  
    leechu8 wrote:
    Witam, od wczoraj mam problem z ekspresem Saeco Minuto, kawa jest mielona lecz nie zaparza się. Woda bardzo powoli kapie. Woda nie leci w inne miejsce.
    Z "kranika" do parzenia herbaty woda przepływa normalnie. W czym może tkwić problem.

witaj,

Czy coś zwróciło twoją uwagę (dźwięki, np. syk podczas wyjmowania przez blok palca zaparzacza) lub zauważyłeś zmianę pracy pompy (na cichszą) ?

Pytanie:
    Jak długo posiadasz kawiarkę i jak często jej używałeś ? (co z odkamienianiem?).
    leechu8
    Level 2  
    leotdipl wrote:
    leechu8 wrote:

witaj,

Czy coś zwróciło twoją uwagę (dźwięki, np. syk podczas wyjmowania przez blok palca zaparzacza) lub zauważyłeś zmianę pracy pompy (na cichszą) ?

Pytanie:
    Jak długo posiadasz kawiarkę i jak często jej używałeś ? (co z odkamienianiem?).

Ekspres ma 2 lata, odkamieniany jest raz w miesiącu (ostatnio dwa dni temu, a problem zaczął się wczoraj). Użytkowany jest ok. 7 razy dziennie.

Dzwiek jak na nagraniu:
    https://drive.google.com/file/d/0BzZSA2Ig6rS4ZTJ1WENLMWljRFE/view?usp=sharing
    leotdipl
    Level 22  
    leechu8 wrote:
    leotdipl wrote:
    leechu8 wrote:

witaj,

Pytanie:

Ekspres ma 2 lata, odkamieniany jest raz w miesiącu (ostatnio dwa dni temu, a problem zaczął się wczoraj). Użytkowany jest ok. 7 razy dziennie.

Dzwiek jak na nagraniu:

Wg mnie = do wymiany POMPA.

Jeśli byłoby syczenie o którym wspominałem (w momencie wyjmowania palucha zaparzacza), to brałbym jeszcze pod uwagę zakamienienie zaworu, tj. dokładnie jego wyjścia na paluch (kawę). Ale jeśli nie było syczenia - z Video nie mogłem się tego dowiedzieć, bo proces parzenia nie był doprowadzony do końca - to z pewnością pompa. Dodatkowo utwierdza mnie w przekonaniu fakt, że przepływ na gorącą wodę/parę jest ok (czyli BEZ obciążenia!).
    leechu8
    Level 2  
    leotdipl wrote:
    leechu8 wrote:
    leotdipl wrote:
    leechu8 wrote:

witaj,

Pytanie:

Dzwiek jak na nagraniu:

Wg mnie = do wymiany POMPA.

Jeśli byłoby syczenie o którym wspominałem (w momencie wyjmowania palucha zaparzacza), to brałbym jeszcze pod uwagę zakamienienie zaworu, tj. dokładnie jego wyjścia na paluch (kawę). Ale jeśli nie było syczenia - z Video nie mogłem się tego dowiedzieć, bo proces parzenia nie był doprowadzony do końca - to z pewnością pompa. Dodatkowo utwierdza mnie w przekonaniu fakt, że przepływ na gorącą wodę/parę jest ok (czyli BEZ obciążenia!).

ps.
    jaki model Minuto dokładnie (dane z nalepki).

Czy jeśli woda z kranika do parzenia herbaty leci normalnie to mimo wszystko może to być wina pompki (są dwie pompki ?)?

Model HD 8763
  • Helpful post
    leotdipl
    Level 22  
    leechu8 wrote:
    Czy jeśli woda z kranika do parzenia herbaty leci normalnie to mimo wszystko może to być wina pompki (są dwie pompki ?)?

Model HD 8763

TAK - niedawno sam wymieniałem u siebie pompę (Syntia), i też tylko sączyło/kapało (kawa robiła się wieki!), a pompa pracowała nagle strasznie cicho i słabo.
    (w pompie nagle "siada" kulka zaworu i "wyrabia" się gniazdo pod nią).
    Natomiast w trybie serwisowym wszystko było ok, tj. flowmeter pokazywał mi prawidłowy przepływ! Ale to był/jest przepływ BEZ obciążenia! Dodatkowo w mojej diagnozie u Ciebie - poza tym że woda gorąca leci ok - przekonał mnie fakt BRAKU kierowania wody przez zawór bezpieczeństwa do tacki ociekowej. Wymieniaj pompę i będzie ok )

Jest jedna pompa = u Ciebie ULKA typ EP5/S GW
    Na priv mogę ci podpowiedzieć, bo sam kupowałem do mojej.

EDIT 02.04.16
    ----------------
    pomimo, że że odkamieniałeś 1-raz w m-cu, ostatnio 2-dni temu,
    sprawdź przed zakupem króciec palucha zaparzacza. Zdejmij
    nasadkę, i zerknij do środka. Jak to wygląda ?
    Czy BLOK-u zaparzacza jesteś w 100% pewien?

Dla przykładu ekran, kiedy miałem problem:

Ekspres Saeco Minuto - zmielona kawa, nie zaparza się
    SKpd
    Level 2  
    Witam serdecznie mam podobny problem w tym modelu tzn od kilku dni podczas zaparzania kawa leci normalnie lewą dyszą podczas gdy z prawej powoli kapie . Wiek ekspresu jak powyżej. Proszę o odpowiedź co może być przycvzyną i jak ją usunąć. Urządzenie raczej działa normalnie
    leotdipl
    Level 22  
    SKpd wrote:
    Witam serdecznie mam podobny problem w tym modelu tzn od kilku dni podczas zaparzania kawa leci normalnie lewą dyszą podczas gdy z prawej powoli kapie . Wiek ekspresu jak powyżej. Proszę o odpowiedź co może być przycvzyną i jak ją usunąć. Urządzenie raczej działa normalnie

cześć,

chodzi Ci o te 2 dysze (otwory) na wylocie kawy?

Prawa jest zabita. Trzeba przeczyścić=udrożnić Najlepiej spróbować bezinwazyjnie,
    tj. użyć DUŻEJ strzykawki (min. 150 ml), odkamieniacza (koncentrat) i elastycznego wężyka.

1) Wyjmujesz blok zaparzacza.
    2) Naciągnij strzykawą ok. 50 ml odkamieniacza.
    3) Podłącz strzykawkę z jednego końca do wężyka, a z drugiego do króćca wylotu kawy (tego, który sterczy u samej góry kawiarki po zdemontowaniu bloku zaparzacza).
    4) Ciśnij tłokiem strzykawki, najpierw powoli, małymi kroczkami (niech zadziała środek). Z czasem rób to mocniej i szybciej. Powinny wypłynąć zanieczyszczenia z kawy.
    5) Na koniec przeczyść to wodą (strzykawką).
    6) Po zakończeniu umyj od spodu głowicę (tam gdzie są te 2 wyloty).
    SKpd
    Level 2  
    dzięki z a odpowiedź spróbuję jak zdobędę szczykawke
    Stelmacher
    Level 11  
    leotdipl wrote:
    SKpd wrote:

cześć,

chodzi Ci o te 2 dysze (otwory) na wylocie kawy?

Prawa jest zabita. Trzeba przeczyścić=udrożnić Najlepiej spróbować bezinwazyjnie,
    tj. użyć DUŻEJ strzykawki (min. 150 ml), odkamieniacza (koncentrat) i elastycznego wężyka.

1) Wyjmujesz blok zaparzacza.
    2) Naciągnij strzykawą ok. 50 ml odkamieniacza.
    3) Podłącz strzykawkę z jednego końca do wężyka, a z drugiego do króćca wylotu kawy (tego, który sterczy u samej góry kawiarki po zdemontowaniu bloku zaparzacza).
    4) Ciśnij tłokiem strzykawki, najpierw powoli, małymi kroczkami (niech zadziała środek). Z czasem rób to mocniej i szybciej. Powinny wypłynąć zanieczyszczenia z kawy.
    5) Na koniec przeczyść to wodą (strzykawką).
    6) Po zakończeniu umyj od spodu głowicę (tam gdzie są te 2 wyloty).

A wiec zrobiłem tak jak tu napisałeś i niestety to nie pomogło, a ewidentnie mam problem miedzy króćcem wylotu kawy a głowicą gdzie wylatuje kawa te dwie dziurki, czasami zdarzy się ze kawa cieknie gdzieś przy głowicy.
    Coś blokuje wylot.
    Jaki mógłby być koszt naprawy?
    Przemy48
    Level 14  
    Nie pomogło bo tłustych złogów z kawy nie rozpuści żaden odkamieniacz ani kwasek . To nie kamień tylko zbity twardy tłusty osad i jedynie mocny detergent np Brudpur jest go w stanie ruszyć . A tak na serio nie lepiej zdemontować wylewkę i ją wyczyścić na zewnątrz . Można łatwiej wyskrobać te syfy drutem jak się ją wymoczy w wodzie z detergentem