Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fonomaster 76 - wejście RADIO

30 Mar 2016 13:25 672 4
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 29  
    A dlaczego upierasz się przyłączać tuner do gniazda RADIO, jeżeli działa dobrze na gnieździe MAGNETOFON (rozumiem, że "uchometr" to zweryfikował pozytywnie)? Przecież kluczowe są parametry wejścia (czułość, impedancja), a nie etykietka na przycisku/gniazdku.

40 mV to dość wysoka czułość, bliżej czułości typowej dla wejść mikrofonowych. Nic dziwnego, że masz przesterowanie.

Sprawdź w opisie tunera, jakie masz parametry wyjścia, prawdopodobnie właśnie kilkaset mV (może nawet znormalizowane 0,775 mV).

Można by próbować między tuner a wejście RADIO włączyć oporowy dzielnik napięcia (np. umieszczony we wtyczce DIN, polskie oznaczenie WM-545), tylko po co?

Na Elektrodzie jest schemat - wejście RADIO to dodatkowy stopień wzmacniający na 3 tranzystorach BC109B, przed laty "pełniących obowiązki" niskoszumnych. Tłumiąc sygnał na dzielniku i go następnie z powrotem wzmacniając - tylko dodajesz szumy.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 34  
    Możesz zrobić dzielnik napięcia dosyłanego z tunera z rezystorów 47kΩ na 4,7kΩ na każdy kanał.
  • Poziom 29  
    kombimus napisał:
    Dziękuję za informacje. Do gniazda MAGNETOFON podłączyłem odtwarzacz CD a do RADIO chciałem podłączyć tuner. Wychodzi na to, że będę przekładał kable i korzystał tylko z gniazda MAGNETOFON. Trochę to uciążliwe.

Skoro chcesz korzystać z obu wejść, to zmienia trochę postać rzeczy. Radio UKF jako takie niesie w sygnale zawartość szumów, więc może to tłumienie i ponowne wzmocnienie aż tak nie wpłynie na wrażenie odsłuchowe, jeżeli idzie o szum.

Ten przedwzmacniacz dla wejścia RADIO wg schematu kształtuje charakterystykę przenoszenia sygnału. Trzeba by to przeliczyć, ale jest to filtr dolnoprzepustowy, prawdopodobnie o częstotliwości ~16 kHz, wycinający pozostałości pilota sygnału MPX (19 kHz) z wyjścia dekodera stereo. Niektórzy potrafią to usłyszeć, więc może i lepiej, że będziesz tam podpinać tuner.

W takim razie pozostaje ci zrobić dzielnik oporowy. Ja zachęcam do pozostawienia wnętrza gramofonu bez modyfikacji (z wiekiem stałem się konserwatywny, bo kiedyś wszystko "ulepszałem" - dziś uważam, że raczej demolowałem) i wykonania tego dzielnika we wtyku kabla.

Proponuję tylko najpierw użyć np. podwójnego potencjometru 47 kΩ, żeby tak ustawić podział, aby nie było różnicy poziomu głośności przy przełączaniu między wejściem z CD i wejściem z radiem. Jak już nastawisz, to pomierz wartość oporu między ślizgaczem a "górnym" końcem ścieżki potencjometru i ślizgaczem a "dolnym" końcem. Dobierz najbliższe wartości z typoszeregu rezystorów, żeby proporcja była w przybliżeniu zachowana.

Liczy się nie tylko proporcja, ale wartości oporów bliskie zmierzonym - również.
    Pamiętaj, że ten dolny rezystor dla sygnału audio będzie połączony równolegle z impedancją wejściową wejścia RADIO (podałeś powyżej 47 kΩ). To nie jest czysty opór omowy, nie zmierzysz go omomierzem, ale on brał udział w tworzeniu tego wynikowego podziału napięcia, jaki wybrałeś swoim słuchem.