Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Fonomaster 76 - wejście RADIO

30 Mar 2016 13:25 864 4
    User removed account
    User removed account  
    2N3866
    Level 29  
    A dlaczego upierasz się przyłączać tuner do gniazda RADIO, jeżeli działa dobrze na gnieździe MAGNETOFON (rozumiem, że "uchometr" to zweryfikował pozytywnie)? Przecież kluczowe są parametry wejścia (czułość, impedancja), a nie etykietka na przycisku/gniazdku.

40 mV to dość wysoka czułość, bliżej czułości typowej dla wejść mikrofonowych. Nic dziwnego, że masz przesterowanie.

Sprawdź w opisie tunera, jakie masz parametry wyjścia, prawdopodobnie właśnie kilkaset mV (może nawet znormalizowane 0,775 mV).

Można by próbować między tuner a wejście RADIO włączyć oporowy dzielnik napięcia (np. umieszczony we wtyczce DIN, polskie oznaczenie WM-545), tylko po co?

Na Elektrodzie jest schemat - wejście RADIO to dodatkowy stopień wzmacniający na 3 tranzystorach BC109B, przed laty "pełniących obowiązki" niskoszumnych. Tłumiąc sygnał na dzielniku i go następnie z powrotem wzmacniając - tylko dodajesz szumy.
    User removed account
    User removed account  
    kazikszach
    Level 35  
    Możesz zrobić dzielnik napięcia dosyłanego z tunera z rezystorów 47kΩ na 4,7kΩ na każdy kanał.
    2N3866
    Level 29  
    kombimus wrote:
    Dziękuję za informacje. Do gniazda MAGNETOFON podłączyłem odtwarzacz CD a do RADIO chciałem podłączyć tuner. Wychodzi na to, że będę przekładał kable i korzystał tylko z gniazda MAGNETOFON. Trochę to uciążliwe.

Skoro chcesz korzystać z obu wejść, to zmienia trochę postać rzeczy. Radio UKF jako takie niesie w sygnale zawartość szumów, więc może to tłumienie i ponowne wzmocnienie aż tak nie wpłynie na wrażenie odsłuchowe, jeżeli idzie o szum.

Ten przedwzmacniacz dla wejścia RADIO wg schematu kształtuje charakterystykę przenoszenia sygnału. Trzeba by to przeliczyć, ale jest to filtr dolnoprzepustowy, prawdopodobnie o częstotliwości ~16 kHz, wycinający pozostałości pilota sygnału MPX (19 kHz) z wyjścia dekodera stereo. Niektórzy potrafią to usłyszeć, więc może i lepiej, że będziesz tam podpinać tuner.

W takim razie pozostaje ci zrobić dzielnik oporowy. Ja zachęcam do pozostawienia wnętrza gramofonu bez modyfikacji (z wiekiem stałem się konserwatywny, bo kiedyś wszystko "ulepszałem" - dziś uważam, że raczej demolowałem) i wykonania tego dzielnika we wtyku kabla.

Proponuję tylko najpierw użyć np. podwójnego potencjometru 47 kΩ, żeby tak ustawić podział, aby nie było różnicy poziomu głośności przy przełączaniu między wejściem z CD i wejściem z radiem. Jak już nastawisz, to pomierz wartość oporu między ślizgaczem a "górnym" końcem ścieżki potencjometru i ślizgaczem a "dolnym" końcem. Dobierz najbliższe wartości z typoszeregu rezystorów, żeby proporcja była w przybliżeniu zachowana.

Liczy się nie tylko proporcja, ale wartości oporów bliskie zmierzonym - również.
    Pamiętaj, że ten dolny rezystor dla sygnału audio będzie połączony równolegle z impedancją wejściową wejścia RADIO (podałeś powyżej 47 kΩ). To nie jest czysty opór omowy, nie zmierzysz go omomierzem, ale on brał udział w tworzeniu tego wynikowego podziału napięcia, jaki wybrałeś swoim słuchem.