Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka Amica ZIA 428 - cały czas pobiera wodę

marekpriv 30 Mar 2016 19:27 1650 4
  • #1 30 Mar 2016 19:27
    marekpriv
    Poziom 11  

Witam,

jak w temacie. Czytałem wiele tematów związany z problemem pobierania wody, ale żaden nie odpowiada mojemu problemowi.
    Zmywarka cały czas pobiera wodę od momentu włączenia przycisku zasilania i zamknięcia drzwi, nie wybierając żadnego programu i nie wciskając przycisku start. Po pewnym czasie załącza się pompa spustowa, ale pobieranie wody nadal trwa. Po wypompowaniu wody pompa spustowa się wyłącza do czasu ponownego wzrostu poziomu wody i tak w kółko. Proces ten przerywa jedynie otworzenie drzwi lub wyłączenie zasilania. Próbowałem też załączenia czujnika aqua stop na spodzie zmywarki w trakcie pobierania wody , ale on jedynie załącza pompę spustową bez zamknięcia elektrozaworu wody.
    Sprawdzona "na krótko" pompa myjąca - działa, przepływomierz - daje impulsy, zmywarka czyściutka.
    Zakładałem, że w układzie sterowania jest uszkodzony układ elektrozaworu (triak), ale dałem sterownik do osoby zajmującej się naprawą sterowników i podobno sterownik jest ok.
    Dodam jeszcze, że jak wybiorę już jakiś program wcisnę przycisk start to załącza się pompa spustowa i oczywiście pobieranie wody jak wyżej. Reset programu niczym się nie kończy. Jedynie mechaniczne odcięcie wody (zaworem ręcznym) i wtedy włączenie resetu programu daje efekt sygnałem dźwiękowym zakończenia.
    Ma ktoś może jakieś pomysły, gdzie szukać usterki ? Za wszelkie sugestie z góry dziękuję.

0 4
  • #2 31 Mar 2016 09:03
    elele
    Poziom 17  

Domyślam się że schematem nawet blokowym nie dysponujesz. Z tego co piszesz wynika że presostat jest sprawny ( pobieranie wody do pewnego momentu i uruchamianie pompy po osiągnięciu właściwego jej poziomu ). To jest załatwiane prawie że mechanicznie. Wygląda na to że sygnał o napełnieniu wodą do odpowiedniego poziomu nie jest przekazywany co jednostki sterującej, albo jest przekazywany, ale program się sypnął i nie wie co ma robić w następnej kolejnosci. Spróbował bym to obejść ( jeżeli się da ) i wymusić zamknięcie elektrozaworu pobierania wody przed uruchomieniem pompki spustowej. Obawiam się jednak że to nic nie da gdyż procesor nie otrzyma sygnału o gotowości i nie uruchomi następnego kroku. Moim zdaniem jest to problem z oprogramowaniem i bez wymiany sterownika się nie obejdzie..

0
  • #4 31 Mar 2016 10:32
    marekpriv
    Poziom 11  

Niestety żadnym schematem nie dysponuję i nie mogę nic znaleźć.

elele napisał:
    wynika że presostat jest sprawny ( pobieranie wody do pewnego momentu i uruchamianie pompy po osiągnięciu właściwego jej poziomu ). To jest załatwiane prawie że mechanicznie. Wygląda na to że sygnał o napełnieniu wodą do odpowiedniego poziomu nie jest przekazywany co jednostki sterującej, albo jest przekazywany

tu mi się wydaje, że zmywarka nie ma typowego presostatu, a ilość pobranej wody przekazywana jest do sterownika przepływomierzem na podstawie impulsów.
    elele napisał:
    Spróbował bym to obejść ( jeżeli się da ) i wymusić zamknięcie elektrozaworu pobierania wody przed uruchomieniem pompki spustowej.

i tu jest problem, bo jak wyłapać ten moment przed załączeniem się pompki. Wydaje mi się że sterownik załącza pompkę po odpowiedniej ilości impulsów z przepływomierza, gdy "widzi" że jest jej za dużo. Normalnie gdy sterownik dostanie odpowiednią ilość impulsów z przepływomierza powinien zamknąć elektrozawór i rozpocząć proces mycia uruchamiając pompę myjącą.

Wychodzi na to że sterownik cały czas podaje napięcie na elektrozawór, co potwierdza fakt pobierania wody już w momencie włączenia zasilania i zamknięcia drzwi BEZ WYBORU PROGRAMU I BEZ WCISKANIA PRZYCISKU START rozpoczynającego realizację programu

gieniapierda napisał:
    Może poprostu kupić TO: http://allegro.pl/modul-plytka-elektroniczna-zmywarki-beko-blombe-i6081225602.html y wymienić. Byłoby najprościej.

gdybym był pewny, że to moduł to w tej cenie bym go na pewno kupił i wymienił. Pisałem do tego sprzedawcy o dostępności modułu do tego modelu zmywarki i niestety cena modułu do tego modelu wynosi przeszło 450 zł !!!

Code:
    Dodano:

A jeszcze jedno do znawców tematu. Czy na powyższe objawy może mieć wpływ zawór 3W ? Jak można sprawdzić poprawność pracy tego zaworu ?

0
  • #5 04 Kwi 2016 20:27
    marekpriv
    Poziom 11  

No i udało się naprawić. Jak już pisałem na początku problem był, że zmywarka cały czas pobierała wodę już po włączeniu zasilania. Przyczyny doszukiwałem się w uszkodzonym sterowniku. Sprawdzałem zasilanie na elektrozawór na wyjęciu ze sterownika i pokazywał napięcie już po włączeniu zasiania. Podczas testów, gdy miałem załączoną zmywarkę, a sterownik z panelem na taborecie przypadkiem zauważyłem przygasanie wyświetlacza. Naprowadziło mnie to na myśl, że gdzieś jest jakiś niekontakt. I tak znalazłem przyczynę, ktra znajdowała się w peszlu gdzie przewody przechodzą z drzwi do zmywarki. Po wyciągnięciu przewodów z peszla okazało się że jeden z przewodów zasilających jest prawie przepalony i na dodatek wtpił się w inny przewód, akurat ten od zasilania elektrozaworu. Skutek taki, że elektrozawór był cały czas zasilany z tego miejsca.
    Na zdjęciu czarny przewód zasilający wcześniej prawie przepalony i zielony zasilający elektrozawór , w który wtopił się ten czarny.
    Zmywarka Amica ZIA 428 - cały czas pobiera wodę Zmywarka Amica ZIA 428 - cały czas pobiera wodę

0