Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sprzęt do warsztatu elektronicznego.

30 Mar 2016 19:39 2550 20
  • Level 10  
    Witam.
    Mam do spożytkowania 3000zł na ogólny sprzęt elektroniczny. Co byście doradzili aby zakupić? Mam już oscyloskop. Na pewno potrzebuje lutownice i myślałem nad jakimś generatorem oraz zasilaczem. Tutaj proszę was o pomoc. Co konkretnie doradzacie?

Pozdrawiam.
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Level 38  
    Jaki kierunek elektroniki? Co innego będzie potrzebne do AGD, co innego do RTV, jeszcze co innego do elektroniki samochodowej. Nawet jeśli hobby, to zawsze jest jakieś ukierunkowanie.
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Level 10  
    Zapomniałem właśnie określić do czego to potrzebuje. Głównie hobby, a w przyszłości możliwy serwis RTV. Hobby zaś od mikrokontrolerów po układy rezonansowe.
  • Level 23  
    Zależy ile pieniędzy na jaką rzecz chcesz poświęcić, z takim budżetem, w dzisiejszych czasach da się zbudować niezłe hobbystyczne zaplecze. Na pewno zasilacz będzie pierwszą potrzebą do testowania i regulowania układów.
    Przy takich ukierunkowaniach wskazany byłby zasilacz co najmniej z regulacją od 0-60V/0-5A, wydasz trochę więcej, ale na prawdę się to opłaci, to optymalny zakres i optymalna moc do większości elektroniki użytkowej. Koniecznie z ograniczeniem prądowym- zabezpiecza to nasze układy od niezamierzonego uśmiercenia prądem wyższym niż roboczy.
    Lub jeszcze lepiej kupić sobie taki zasilacz podwójny (niezależny) 0-30V/0-3A - wtedy możesz podłączyć od razu dwa urządzenia, lub sprzęgnąć wyjścia szeregowo i korzystać z podwojonego napięcia.

Modeli i wariacji jest dużo, więc nie polecę Ci konkretnego modelu, półek cenowych też jest wiele. Generalnie rozejrzyj się za rozwiązaniami firm Uni-T, Voltcraft, NDN.

Na pewno musisz zaopatrzyć się w dobrą lutownicę, oraz w dodatki takie jak wszelkiego rodzaju pensety, szczypce, śrubokręty, porządne szczypce tnące boczne (polecam Knipex, posiadam ten model), wszelkie torxy i inne mniejsze narzędzia- nie będę tu wszystkiego wymieniał.

Na pewno przydatnym i poprawiającym wygodę i szybkość pracy dodatkiem, będzie "ściągacz izolacji", tutaj też polecę Knipex'a model ten lub droższy który sam posiadam- ostrze ani razu nie wymieniane a obcinam już od 6 lat.

Z lutownic polecam Solomon'y -względnie tanie i niezawodne. Jeżeli zaczynasz przygodę z lutowaniem (zgaduję, że tak) to te lutownice będą bardzo dobrym wyborem, ja lutuję swoją od wielu, wielu lat i nie zawiodłem się nigdy (mam model SL20). Cena około 300zł, łatwo dostępne i niedrogie części zamienne. Na lutownice Hakko czy Ersa być może zarobisz naprawiając komuś to i owo :) .

Na razie tyle. Pozdrawiam.
  • Level 20  
    Co do ściągaczy izolacji mogę polecić weidmuller stripax.
  • Level 34  
    Radioamatorzy są w czołówce znających się na rzeczy. Pogadaj z kimś takim, bo z takimi wymaganiami, jakie ja tu widzę, to kazałbym Ci się popukać w głowę co Ty chcesz zrobić. Trzeba zobaczyć to na własne oczy żeby potem nie było wielkich rozczarowań. Ja przez 10 lat miałem ze trzydzieści m-metrów aż znalazłem ten "multi" a przede wszystkim pod moje "widzi mi się", a i tak musiałem co nie co pomodzić w nim. Oscyloskop pierwszy miałem gratis. Ale drugi już był tym wymarzonym. I był to czysty przypadek, Mówię o przyrządach, bo inwestycje w narzędzia w dobie made in wiadomo co, to zawsze będą dobre. Chiny naprawdę dbają o takie inwestycje, tylko trzeba umieć odróżniać co jest masową produkcją, a co nie. I to wystarczy.

Nie trzeba też od razu wyrzucać kasy na coś, o czym nie ma zielonego pojęcia, bo może wystarczyć nieco wiedzy. Powiedzmy taki ściągacz do izolacji. Miałem ich trochę i wszystko to dla mnie kasa wyrzucona w błoto. Ale mam taki, za którego dałbym 20x jego wartości i to nie jest ściągacz do izolacji, tylko szczypce, co nazywają się całkiem inaczej.

Warsztat składa się z miliona drobnostek takich jak.

- przyrządów, narzędzi (od tego chcesz zacząć)
    - adapterów, kabli
    - stołu, szafek
    - dopracowanie wnętrza, bhp
    - stały kontakt do osoby doświadczonej na czarną godzinę
    - cechy własnego charakteru
    - dokumentacje, możliwość archiwizacji, pomoce technicze, internet
    - itp. itd.

Jest tego tyle i są to tak różnorodne zagadnienia, że nie nie sposób wyłożyć kapustę i już ma się warsztat - to nie możliwe.
  • Level 29  
    Zacznę od BHP . Dbając o bezpieczeństwo swoje ,jak również naprawianych urządzeń oraz aparatury pomiarowej
    radzę zaopatrzyć się w transformator separujący.
    Wobec szerokiego kręgu Twych przyszłych wyczynów na polu elektroniki nie znajdziesz uniwersalnego zasilacza
    dobrej jakości, który sprostał by Twym wymaganiom.
    Radzę taki zasilacz zrobić samemu w postaci modułowej i zapakować do szafki rack.
    Na samym dole szafki zespół transformatorów ,softstartów ,zabezpieczeń.
    Wyżej dorobisz sobie z czasem moduły jakie będą Ci potrzebne.
  • Level 10  
    Witam
    Dziękuje za zainteresowanie. Narzędzi mi nie brakuje, miejsce do pracy mam potrzebuje tylko odpowiednich przyrządów o czym pisałem w pierwszym poście. 3000zl to kwota która muszę wydać na przyrządy. Apropo lutowania. Nie jestem w tym początkujący, lutuje od lat. Chciałbym kupić lutownicę z hotairem i może odsysaczem? Doradźcie.
  • Level 31  
    kubajed wrote:
    ...Chciałbym kupić lutownicę z hotairem i może odsysaczem? Doradźcie.

Lutownica z hot air-em:
    Quick-706W

Hot air
    Quick-861DW

Odsysacz to temat rzeka.
    Ja mam i używam taki ponieważ był najtańszy w zakupie.
    ZD-915

Sądzę że ten byłby lepszy - ma lepsze groty, ale jest droższy i groty są ciężej dostępne:
    sl-928

pensol-sl20
  • Level 33  
    Zasilacz przynajmniej z wyjściem na trzy napięcia 2 x +/- do 25V regulowane z ogranicznikiem,5V nie regulowane.....(wykonany własnoręcznie, części z odzysku /ok 300zł)). Najważniejsze !!!!!! co napisał kolega anders11.
    73!
  • Level 41  
    kubajed wrote:
    Witam
    Zrobiłem sobie rozeznanie i wybrałem trzy produkty. Proszę o opinię.

Generator SDG1025 Siglent
    https://ndn.com.pl/generatory-i-czestosciomierze/3091-sdg1025-siglent.html

Zasilacz DF1743005C NDN
    https://ndn.com.pl/zasilacze-laboratoryjne/961-df1743005c-ndn.html

Lutownica XYTRONIC LF855D
    https://ndn.com.pl/lutownice/2068-xytronic-lf855d.html

Generator ujdzie, choć niskiej klasy.

Zailacz - kup popularnego KORADa lub zlutuj sam.

Lutownica - szukaj używanego Wellera 50W, bez hotaira.

Do tego oscyloskop i multimetr.
  • Level 41  
    @kubajed a musi być czterowyjsciowy?
    Generator kupiłbym analogowy.
  • Level 10  
    Potrzebuje 2 wyjścia z wysokim napieciem + 1 wyście 5V (może być regulowane). Jeden kanał miałbym dodatkowy.
    Proszę napisz, dlaczego akurat analog, a nie model, który podałem. Czy analogi mogą być arbitalne?
    Dodam, że żaden używany sprzęt nie wchodzi w grę.

Dodano po 1 [godziny] 55 [minuty]:

Zmieniłem tak:
    Generator DG1022 Rigol
    https://ndn.com.pl/generatory-i-czestosciomierze/3530-dg1022-rigol.html

Zasilacz DF1743005C NDN
    https://ndn.com.pl/zasilacze-laboratoryjne/961-df1743005c-ndn.html

Lutownica Quick 706W
    http://www.biall.com.pl/item,Quick-706W-Zestaw-lutowniczy-stacja-50W-HOT-AIR-580W,202420.html

Proszę o opinie
  • Level 41  
    @kubajed To jak nowy, to tylko chińszczyzna, ja polecam Rigola, bo jest wykonany nieźle.
    Nie zapominaj o oscyloskopie.
  • Level 10  
    Czyli ten zestaw, który podałem teraz jest ok, tak?
    Oscyloskop mam.
  • Level 41  
    @kubajed Jeśli ma być nowy, to tak, osobiście za te 3000zł kupiłbym świetne używane mierniki.
  • Level 10  
    Niestety mam narzucone z góry. Potrzebne faktury itp.
  • Level 10  
    Co powiecie o lutownicach tej firmy?
    http://emaks.pl/stacja-lutownicza-stamos-soldering-s-ls-11.html
    W porównaniu do tamtego Quick jest lepsza czy gorsza?
    Zauważyłem, że niektóre mają dyszę, w których jest wiatrak i w ogóle cały system hot air. Czy te są gorsze czy lepsze?

Dodano po 2 [godziny] 56 [minuty]:

Proszę o odpowiedź.
  • Moderator of Cars
    Lepsze są te, które maja pompę w stacji, nie wentylator w uchwycie.