Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaką pralkę kupić w 2016r ? Prosta lecz wytrzymała pralka dla rodziny 2+1.

And! 08 Maj 2016 09:35 57237 146
  • #61 08 Maj 2016 09:35
    damianisko5
    Poziom 15  

WKB51022 Pl PTY nowa po pierwszym uruchomieniu/praniu. Ustawiony program " bawełna/60 st./1000 obr. - pranie wyprane elegancko, trochę długo trwa cykl, ale to ponoć norma .. i trochę głośno wiruje. Zobaczymy jak następne prania.

• #62 08 Maj 2016 12:55
    andrzejlisek
    Poziom 28  

damianisko5 napisał:
    trochę długo trwa cykl, ale to ponoć norma .. i trochę głośno wiruje. Zobaczymy jak następne prania.

Proponuję wypróbować funkcje skróconego programu, nie wiem, jak w Twojej, ale chyba w każdej współczesnej pralce jest przynajmniej możliwość włączenia trybu skróconego programu, a w niektórych jest kilka stopni regulacji czasu programu.

• #63 08 Maj 2016 13:03
    damianisko5
    Poziom 15  

Dzięki, skorzystam oczywiście - są co najmniej 2 programy super short i codzienne szybkie. I chyba w zupełności nam wystarczą. Wkrótce sprawdzę jak to działa.

• #64 19 Maj 2016 17:25
    karroryfer
    Poziom 10  

Beko polecałem ale tylko modele z FABRYCZNA gwarancja 5 lat - bez dopłat !!!
    Jeśli chodzi o dopłacanie to wszystkie to oferują i kryteria wyboru powinny być jednak inne...

Dodano po 43 [sekundy]:

Dopłaty za rozszerzenie gwarancji to Amika ma chyba najsensowniejsze

• #65 19 Maj 2016 18:58
    damianisko5
    Poziom 15  

Zauważmy jednak, że takie modele z 5 letnią gwarancją są dość drogie.
    Moja kosztowała poniżej 800 PLN a Protect + dodatkowo ok. 118 PLN na 3 lata po wygaśnięciu 2 letniej fabrycznej gwarancji.
    Użyłem program "super short " i nawet dość szybko pralka pierze -ok. 15 minut.

• #66 19 Maj 2016 20:36
    skryn
    Admin grupy AGD

damianisko5 napisał:

Użyłem program "super short " i nawet dość szybko pralka pierze -ok. 15 minut.

Używaj więc dalej tego programu, najlepiej, jak najczęściej, bo im o to chodzi, żeby szybko sprzęt wykończyć... :)

• #67 19 Maj 2016 22:21
    marcin55246
    Poziom 24  

skryn napisał:
    Używaj więc dalej tego programu, najlepiej, jak najczęściej, bo im o to chodzi, żeby szybko sprzęt wykończyć...

Możesz bardziej rozwinąć? Ja np. używam programu na 30 min, kiedy coś do odświeżenia mam, co jest najczęstsze. Używam też na 1:30, jak coś ma się porządnie wyprać, ale to rzadko, kilka razy(2-3) w miesiącu.

• Pomocny post
    #68 20 Maj 2016 07:16
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

marcin55246 napisał:
    skryn napisał:
    Używaj więc dalej tego programu, najlepiej, jak najczęściej, bo im o to chodzi, żeby szybko sprzęt wykończyć...

Możesz bardziej rozwinąć? Ja np. używam programu na 30 min, kiedy coś do odświeżenia mam, co jest najczęstsze. Używam też na 1:30, jak coś ma się porządnie wyprać, ale to rzadko, kilka razy(2-3) w miesiącu.

Pralka powinna przynajmniej kilka razy w ciągu miesiąca (np. raz na tydzień) program dłuższy przy temperaturze 60°C lub wyższej. Najlepiej 2 razy w msc. gotowanie 90°C (raz na kwartał proces czyszczenia na pusto z odpowiednim środkiem), by pozbyć się syfu co pozostaje przy praniu w niskich temperaturach + mała ilość wody, a który przyczynia się do zabrudzenia zbiornika, bębna i jego krzyżaka + jego korozja, proces oblepiania grzałki aż do jej spalenia. Sama jakość prania też może budzić zastrzeżenia.
    Gdy proces jest już zaawansowany to już powyższe czynności nie pomogą. Sporo zależy od twardości wody, użytych detergentów (jedne mniej inne więcej się osadzają i niszczą).

• #69 20 Maj 2016 08:15
    damianisko5
    Poziom 15  

Takie krótkie prane - programy typu "Short" nie do końca się sprawdzają /oczywiście muszę to jeszcze sprawdzić/ to pranie w temp. 30 st przy bardzo dużym zużyciu wody !! Ciuchy tylko lekko brudne są/będą czyste.

• #70 20 Maj 2016 10:16
    marcin55246
    Poziom 24  

A jak podziała gotowanie, gdy dodam kwasku cytrynowego? Tak w czajniku to grzałka jest czysta po takim czymś, a jak z grzałką w pralce, bo tam kamień na pewno.

• Pomocny post
    #71 20 Maj 2016 12:35
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

Kamień gównie powstaje i osadza się w temperaturze od 60°C. Ale zazwyczaj wodociągi zmiękczają wodę, co nie powoduje dużego osadzania się kamienia. Już prędzej zniszczyć pralkę woda żelazistą (ujęcia głębinowe w pobliżu pokładów rud żelaza).
    Większe zagrożenie to substancję nie rozpuszczone (w niskiej temperaturze / krótkim praniu / zbyt dużym dawkowaniem) ich zawarte w detergentach, które oblepiły wnętrze zbiornika / bębna (krzyżaka).
    Kwasek pomoże jedynie pozbyć się osadów wapiennych / magnezowych (robiłem tak jak zakupiłem pralkę co prawie 10 lat prała na wsi. 0,5kg kwasku i gotowanie).

• #72 20 Maj 2016 16:26
    marcin55246
    Poziom 24  

MARCIN.SLASK napisał:
    Kwasek pomoże jedynie pozbyć się osadów wapiennych / magnezowych

To czym pozbyć się kamienia z grzałki? Wymieniać? Oskrobać? Wymiana jest chyba bez sensu. Pralka i tak ma 5 lat, więc czekam, aż ją szlag trafi.

• #73 20 Maj 2016 17:40
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

marcin55246 napisał:
    MARCIN.SLASK napisał:
    Kwasek pomoże jedynie pozbyć się osadów wapiennych / magnezowych

To czym pozbyć się kamienia z grzałki? Wymieniać? Oskrobać? Wymiana jest chyba bez sensu. Pralka i tak ma 5 lat, więc czekam, aż ją szlag trafi.

Kamień na grzałce to właśnie są osady wapienne i / lub magnezowe (węglan wapnia oraz węglan magnezu). Wszystko zależy jaką się ma twardość wody. W starym Polarze (>15 lat) Grzałka była lekko zakamieniona. Nie pamiętam, by od nowości była wymieniana. O kamień to nie martwiłbym się (chyba, że w czajniku po 2-3 dniach masz kamień).
    Twardość wody możesz sobie zmierzyć testerami chemicznymi (15-30zł), elektronicznymi (>70zł), papierkami ze wskaźnikiem (3-6zł/3-8 pasków). Będziesz wiedział jaką wodę masz i czy się martwić kamieniem.

• #74 20 Maj 2016 17:54
    marcin55246
    Poziom 24  

Żeby zakamienić dobrze grzałkę w czajniku, potrzeba miesiąca. Jak pralkę naprawiałem, to trochę kamienia jest na niej, mam zdjęcie z marca tego roku.
    Jaką pralkę kupić w 2016r ? Prosta lecz wytrzymała pralka dla rodziny 2+1.

Osad na dnie robi się już po 2-3 dniach, ale takie małe plamki.

• #75 20 Maj 2016 18:20
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

No kamień jest. To do Tesco (bo maja duże opakowania kwasku (100g) po 2.60zł) lub można zakupić od razu 1kg (wyjdzie trochę taniej ≈21zł z wysyłką).
    Pewnie za 1 razem całość nie puści, ale sporo odejdzie. Myślę, ze 200g wystarczy (u mnie było gorzej, bo bęben był także oblepiony kamieniem). Ale wykwasiłem i już prawie 4 lata działa po tym.

• #76 20 Maj 2016 18:35
    marcin55246
    Poziom 24  

No tak myślałem o wsypaniu 0,5 kg. Zakupie i może będzie jeszcze działać. I tak go potrzebuje do PCB, jak odmaczam, to wezmę więcej. Nie mniej jednak, dzięki za wskazówki.

• #77 20 Maj 2016 19:00
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

marcin55246 napisał:
    No tak myślałem o wsypaniu 0,5 kg. Zakupie i może będzie jeszcze działać. I tak go potrzebuje do PCB, jak odmaczam, to wezmę więcej. Nie mniej jednak, dzięki za wskazówki.

Wolałbym dwukrotnie, a ze słabszym roztworem. Chyba, że lubisz ryzyko :D Oczywiście pralki gdzie są zbiorniki emaliowane nie mogą być w ten sposób czyszczone kwaskiem. Emalia robi się chropowata i o wiele łatwiej o korozję i nieszczelność.
    Nie zapomnij po tym dobrze przepłukać.

• #78 20 Maj 2016 19:13
    marcin55246
    Poziom 24  

Ok, zrobię dwukrotnie, żeby nie zeżarło:D Jak widzisz, ja mam plastik, klejony...

• #79 20 Maj 2016 20:23
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

marcin55246 napisał:
    Ok, zrobię dwukrotnie, żeby nie zeżarło:D Jak widzisz, ja mam plastik, klejony...

O plastik się nie boję, ale są też opary. Obudowa, instalacja, która nie lubi środowiska kwaśnego, itp....

• #80 20 Maj 2016 22:16
    marcin55246
    Poziom 24  

MARCIN.SLASK napisał:
    O plastik się nie boję, ale są też opary. Obudowa, instalacja, która nie lubi środowiska kwaśnego, itp....
    W rzeczy samej... no trudno, jak trzeba, to trzeba:) i tak szybciej wysiądzie pralka, niż mi ją zeżre.

• #81 29 Maj 2016 10:30
    mas444
    Poziom 14  

Ja mam Ardo A410 z 2005 roku. Dotychczas wymieniłem grzałkę i pompę wody. Co pewien czas otwieram ją i smaruje łożyska silnika i zewnętrzne bębna. Na razie to przynosi efekty. Pompa wody jednak znów będzie do wymiany, bo hałasuje i cieknie - ma dwa lata. Jeśli na takich częściach robią nowe pralki, to będę Ardo naprawiał dokąd się da. Niestety części już mało.

• #82 08 Lis 2016 09:21
    Kosmoma
    Poziom 7  

Witam. Jaką pralkę? Moje ograniczenia to rozmiar:
    - głębokość do 52-53cm
    - wysokość 70 (85maks)
    - szerokość 55 na wcisk

Do tej pory miałem Candy aquamatic taką miniaturową. Obluzowana grzałka grzała podczas wirowania bo zwierała do bębna. Wymieniłem też łożyska i simering ale po złożeniu pod koniec pierwszego prania tak się rozchwiała że chyba raczej uszkodziłem łożysko przy wbijaniu. Robiłem to chyba tydzień. Robić nowe podejście do łożysk czy nową pralke szukać w tym rozmiarze?

• #83 09 Lis 2016 19:19
    andrzejlisek
    Poziom 28  

Kosmoma napisał:
    Witam. Jaką pralkę? Moje ograniczenia to rozmiar:
    - głębokość do 52-53cm
    - wysokość 70 (85maks)
    - szerokość 55 na wcisk

Do tej pory miałem Candy aquamatic taką miniaturową. Obluzowana grzałka grzała podczas wirowania bo zwierała do bębna. Wymieniłem też łożyska i simering ale po złożeniu pod koniec pierwszego prania tak się rozchwiała że chyba raczej uszkodziłem łożysko przy wbijaniu. Robiłem to chyba tydzień. Robić nowe podejście do łożysk czy nową pralke szukać w tym rozmiarze?

Przy podanych wymiarach ja szukałbym pralki otwieranej od góry. Ile razy w tygodniu jest uruchamiana Twoja pralka? Jaki jest koszt łożysk, simeringu? Myślę, że warto podjąć jeszcze jedną próbę, o ile reszta jest w dobrym stanie i nic się nie psuje.

• #84 09 Lis 2016 20:55
    my41s
    Poziom 32  

andrzejlisek napisał:

Przy podanych wymiarach ja szukałbym pralki otwieranej od góry.

Jeżeli będzie się dało otworzyć, to dobre wyjście. Jeśli nie, to albo Candy Aqua albo Electrolux EWC1350. Z takich miniaturowych to chyba nic więcej nie ma do wyboru.

• #85 15 Lis 2016 18:43
    karroryfer
    Poziom 10  

Moim zdaniem miniaturowa pralka to lekko bez sensu. Jeśli się mieszka w totalnek klitce i samemu to lepiej poszukać pralni publicznej ( tak jak w USA - w dużuch miastach już są )
    Zresztą takie lokale są zwykle wynajmowane - a jak się poszuka to na używke też dają gwarancje
    A jeśli ma się większą rodzinkę to chyba zawsze bardziej opłaca się kupić wiekszą pralkę - przy dużej ilości prania pobór prądu i wody zaczyna mieć znaczenie.

Dodano po 1 [godziny] 25 [minuty]:

Popieram zdanie komandora64 . Najpierw wybrać wielkość - najlepiej największa która się mieści w łazience i jest sporo modeli do wyboru - moim zdaniem dla rodziny z dzieckiem to co najmniej 7-8kg
    a potem wybrać klasę A+ lub lepiej i własnie wydłużona gwarancja BEZ gwaizdek !
    Oczywiście jak pralak z wydłużoną fabrycznie gwarancją jest droższa od porównywalnego konkurenta o ponad 15% to równie dobrze można wykupić dodatkowe ubezpieczenie !

• #87 16 Lis 2016 07:47
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

r103 napisał:

Jest masa firm i różnych ubezpieczeń. Ludzie nie czytają od czego jest ubezpieczenie i za co płacą, a za co nie. Niektóre pokrywają tylko dojazd lub robociznę, inne maja jakiś limit i resztę dopłaca klient. Co niektórzy klienci oszukują, zgłaszają na przepięcie, a tam ewidentne zalanie / uszkodzenie mechaniczne (żadnych śladów przepięć) i co ciekawe tylko jeden sprzęt, a nie kilka / wszystkie.

Dobre ubezpieczenie kosztuje (25-40% wartości sprzętu). Nikt mnie nie zmuszał jak coś kupowałem. Czasem sam się pytałem.
    to czy klient wykupi ubezpieczenie i jakie, to jego sprawa. Ale jak już chce to niech się dokładnie dopyta o zakres i co podlega, a co nie (często jest tak, że nie podlegają rzeczy, które gwarancja producenta nie obejmuje np. korozja pokrywy pralki).

• #88 16 Lis 2016 08:31
    tufus
    Poziom 13  

Witam,

Również szukam pralki dla rodziny, chodzi mi o ładowność 8kg.
    Mój elektrolux ewp106300w ma uszkodzone łożyska, ale bęben klejony i nie mogę wymienić (cena pralki 995PLN cena bębna 650PLN). Szukam pralki która nie jest jednorazowa a części są w miarę tanie.

• #89 16 Lis 2016 13:39
    hessto
    Poziom 15  

tufus napisał:
    Witam,

Mój elektrolux ewp106300w ma uszkodzone łożyska, ale bęben klejony i nie mogę wymienić (cena pralki 995PLN cena bębna 650PLN). Szukam pralki która nie jest jednorazowa a części są w miarę tanie.

Bierz Siemens WM12N16BPL lub tani Electrolux EWFR1284BR, EWFK1284BR pralka bardzo dobre pierze.

Ps. Oj nie bierz Bosch urwal bo przez nowa Siemens beben+prog stali no i ma waga 8kg Sooo Good. xD

• #90 16 Lis 2016 13:49
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

hessto napisał:
    tufus napisał:
    Witam,

Bierz Siemens WM14N26BPL lub tani Electrolux EWFR1284BR, EWFK1284BR pralka bardzo dobre pierze.

Ps. Oj nie bierz Bosch urwal bo przez nowa Siemens beben+prog stali no i ma waga 8kg Sooo Good. xD

Że jak? Tani Electrolux EWFR(K)1284BR. ok. 1300zł, a łożyska nie wymienne. Co jak zaraz po gwarancji łożyska padną :D