Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Baracuda 320 GB - Nie widzi całej zawartości dysku

30 Mar 2016 22:41 864 16
  • Poziom 10  
    Witam, posiadam dysk Baracuda 320 GB. Pobrałem grę córce z internetu i zmienił mi się system plików z NTFS na RAW. Zaniosłem go do serwisu gdzie po zdiagnozowaniu usterki serwisant zaczął go naprawiać czyli, zmienił ten system plików i zaczął odzyskiwać dane (pragnę podkreślić, że zależało mi na tych danych) większości były to filmy po jednym dniu serwisant do mnie przedzwonił i powiedział, że już odzyskał trochę tych filmów i cena za całość to około 250 zł, we wcześniejszej rozmowie cena była 50 zł. Niestety nie zgodziłem się na to i powiedziałem, żeby go zostawił takim jakim był oddany do serwisu na co on powiedział, że już się nie da przywrócić do tamtego stanu, więc zapłaciłem 50 zł i zabrałem dysk do domu.
    W domu oczywiście rozczarowanie - filmów nie widać tych co odzyskał już. Myślałem, że skasował - poczytałem trochę i udało mi się programem Windirstat. Niestety tylko teraz widzi 199 GB.
    Proszę o poradę jak odzyskać i czym te pozostałe 100 GB?
    Przepraszam trochę się rozpisałem, ale chciałem opisać całą sytuację. Pozdrawiam i czekam za odpowiedzią.
    A w zarządzaj dyskami widzi 297 GB natomiast w (mój komputer) tylko 199 GB. Myślę że mi pomożecie.
  • Spec od komputerów
    Przede wszystkim wrzuć SMART tego dysku.
  • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Pokaż screen z DMDE z widoku okna partycje po wybraniu dysku z urządzeń fizycznych i SMART dysku (np. screen z CrystalDiskInfo). Cóż to za serwisant, co odzyskuje dane bez wykonania kopii posektorowej na drugi dysk? Prawdopodobnie stan dysku, a co najmniej partycji jest gorszy niż przed naprawą.
  • Poziom 10  
    Mam prośbę jak by ktoś mi podał krok po kroku jak mam to zrobić to będę wdzięczny.
    Nie wiem czy to to

EDIT:
    I jeszcze mam coś takiego

Posty scaliłem
    Proszę byś w przypadku dodawania informacji, gdy nikt jeszcze nie zamieścił odpowiedzi, używał przycisku "zmień", nie publikując postu pod postem.
    RADU23
  • Moderator - Komputery Serwis
    mati211p napisał:
    Pokaż screen z DMDE z widoku okna partycje

Robson30 napisał:
    Mam prośbę jak by ktoś mi podał krok po kroku jak mam to zrobić to będę wdzięczny.

Uruchom DMDE
    http://dmde.com/download.html

Ma to wyglądać w ten sposób (przykładowy screen)
    Baracuda 320 GB - Nie widzi całej zawartości dysku

SMART nie wykazuje niczego niepokojącego.
    Lecz widać że z drugim dyskiem jest problem, zamieść również jego SMART z CDI
    http://crystalmark.info/software/CrystalDiskInfo/index-e.html
    RADU23 napisał:
    SMART nie wykazuje niczego niepokojącego.
    Lecz widać że z drugim dyskiem jest problem, zamieść również jego SMART z CDI
    http://crystalmark.info/software/CrystalDiskInfo/index-e.html

Bo pokazał SMART dysku systemowego. Ten problematyczny ma 320GB i zakładam że ma problemy (zakładam, że to dysk z partycją F). Jeśli tak, to w takim wypadku to serwisant odwalił fuszerkę na całego, a odzysk należy zacząć od wykonania kopii posektorowej na sprawny dysk. Jestem jeszcze ciekawy, kto mądry użył CHKDSK na uszkodzonym dysku.
    To już tak było, że zarządzanie dyskami widzi partycję 279GB, a mój komputer 190GB? Ale ktoś skopał to porządnie. Widzę, że prawdopdobnie jeszcze jest rozmiar partycji zmieniony i do tego nieprawidłowo, stąd takie kwiatki. Poza tym jest jakieś 1GB danych na tej partycji. Pokaż screen z CrystalDiskInfo po kliknięciu na dysk z partycją F. Oj chyba będzie ciężko z odzyskaniem danych po takiej pseudo naprawie. Nie wiadomo nawet dokładnie co było zrobione. Czyżby ktoś odzyskiwał dane bezpośrednio na dysk z którego są odzyskiwane?
    Czy poprzednio na dysku były może 2 partycje, czy jednak jedna?
  • Spec od komputerów
    Podaj co to za serwis ku przestrodze dla innych i omijaj ten serwis z daleka. Niezłego bałaganu narobił na dysku. Po partycjach sądząc bladego pojęcia nie miał o odzyskiwaniu plików.
    Nieraz miałem okazję odzyskiwać dane po takich serwisantach to głowa mała jak potrafią namieszać.
    Pozdrawiam a "serwisanta" w szczególności.
    Robson30 napisał:
    Witam wszystkich podaje następny skrin

Brawo. Gratuluję pomysłu i nadpisania właśnie kolejnych ponad 1GB danych. Prosiłem o screen z CrystalDiskInfo dla dysku F, a nie CrystalDiskMark i nadpisania danych. Sądząc po tym co wykonujesz z tym dyskiem marne szanse na odzysk widzę :/. Przykro mi to mówić, ale jak na razie dążysz do całkowitej ich utraty, wykonując niepotrzebne operacje na tym dysku. Najlepiej będzie jak zaczniesz w ciemno od wykonania kopii posektorowej na sprawny dysk, tylko tym razem nie doprowadź do utraty innych danych, bo jak się pomylisz to "pozamiatane". W takim przypadku chronisz się od popełnienia kolejnych błędów.
    linuks napisał:
    Podaj co to za serwis ku przestrodze dla innych i omijaj ten serwis z daleka. Niezłego bałaganu narobił na dysku. Po partycjach sądząc bladego pojęcia nie miał o odzyskiwaniu plików.
    Nieraz miałem okazję odzyskiwać dane po takich serwisantach to głowa mała jak potrafią namieszać.
    Pozdrawiam a "serwisanta" w szczególności.

A który to zwykły serwis odzyskuje dane. Za samą kopię posektorową (i to w większości jeszcze wykonując wcale nie kopię posektorową, tylko tak, że procentowo partycje zajmują ten sam obszar dysku, a ich rozmiar jest proporcjonalnie większy, zależny od rozmiaru dysków źródła i docelowego) żądają 100zł. Nie wspominając o tym, że odzyskiwał z uszkodzonego dysku - stan uwaga w CDI i być może stylem: "odzyskiwanie przez formatowanie". Jak zorientował się, że zepsuł i nie umiał sobie z tym poradzić już, to zażądał wyższej kwoty za odzysk. Często zdarza się widzieć "pseudofachowców", którzy nie mają zielonego pojęcia o naprawie, a są informatykami i umieją jedynie zainstalować od nowa system - taką proponują naprawę w przypadku jakiegokolwiek problemu z software.
    Jednak nie jest tak tragicznie. Niemniej zacznijmy wreszcie odzyskiwać dane w sposób właściwy, a więc od wykonania kopii posektorowej i pracy na kopii tego dysku (do pliku lub bezpośrednio na inny dysk). Jak wyglądała sytuacja przed oddaniem dysku do serwisu, ile było partycji? Jaki był ich rozmiar?

Kopia posektorowa do pliku:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1330304.html - wymaga minimum tyle samo wolnego miejsca na partycji ile pojemności ma dysk, którego kopię wykonujemy - czyli w tym przypadku 320GB.
    Kopia posektorowa na drugi dysk: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1330869.html - wymaga drugiego zupełnie "pustego" dysku minimum tej samej pojemności, bo wszystkie dane, które są na nim przed wykonaniem kopii zostaną nadpisane kopią.

A ten dysk jest uszkodzony, mimo, że nie aż tak mocno, to jednak fizycznie uszkodzony. Nadaje się tylko na trzymanie na nim mało ważnych danych, jest niepewny.
  • Poziom 10  
    Kiedyś dawno temu były 2 partycje jak dysk był zamontowany w moim lapku potem kupiłem większy 750 a ten zrobiłem w jedna parycję .Na tą chwilę nie mam dysku innego żeby to zrobić i nie wiem czy dam radę .Innego sposobu nie ma rozumiem ?

Dodano po 1 [minuty]:

Ajeszcze jedno pytanie czyt teraz jak bym go sformatował to będzie miał z powrotem tyle samo co miał bo też teraz niewiem
    Tyle samo, będzie miał 320GB, ale w jego przypadku może postępować uszkodzenie i sytuacja z uszkodzeniem partycji może się powtórzyć. Skoro nie chcesz wykonywać kopii, to na upartego możesz wykonać skanowanie dysku (nie ma niestabilnych sektorów w SMART - ale stan powierzchni nieznany), jednakże jest to łamanie zasad odzyskiwania i sam godzisz się z ich możliwą utratą - o ile już serwis za Ciebie tego nie wykonał i dane są nie do odzyskania. Najlepiej będzie (jeśli nie dysponujesz dyskiem do wykonania kopii) jak pożyczysz od kogoś znajomego dysk zewnętrzny z wolnym co najmniej 320GB i wykonasz na niego kopię do pliku, lub kupisz dysk w tym celu. Potem można odzyskiwać.

Robson30 napisał:
    Witam, posiadam dysk Baracuda 320 GB. Pobrałem grę córce z internetu i zmienił mi się system plików z NTFS na RAW. Zaniosłem go do serwisu gdzie po zdiagnozowaniu usterki serwisant zaczął go naprawiać czyli, zmienił ten system plików i zaczął odzyskiwać dane (pragnę podkreślić, że zależało mi na tych danych) większości były to filmy po jednym dniu serwisant do mnie przedzwonił i powiedział, że już odzyskał trochę tych filmów i cena za całość to około 250 zł, we wcześniejszej rozmowie cena była 50 zł. Niestety nie zgodziłem się na to i powiedziałem, żeby go zostawił takim jakim był oddany do serwisu na co on powiedział, że już się nie da przywrócić do tamtego stanu, więc zapłaciłem 50 zł i zabrałem dysk do domu.
    W domu oczywiście rozczarowanie - filmów nie widać tych co odzyskał już. Myślałem, że skasował - poczytałem trochę i udało mi się programem Windirstat. Niestety tylko teraz widzi 199 GB.
    Proszę o poradę jak odzyskać i czym te pozostałe 100 GB?
    Przepraszam trochę się rozpisałem, ale chciałem opisać całą sytuację. Pozdrawiam i czekam za odpowiedzią.
    A w zarządzaj dyskami widzi 297 GB natomiast w (mój komputer) tylko 199 GB. Myślę że mi pomożecie.

Robson30 napisał:
    Kiedyś dawno temu były 2 partycje jak dysk był zamontowany w moim lapku potem kupiłem większy 750 a ten zrobiłem w jedna parycję .Na tą chwilę nie mam dysku innego żeby to zrobić i nie wiem czy dam radę .Innego sposobu nie ma rozumiem ?

Dodano po 1 [minuty]:

Ajeszcze jedno pytanie czyt teraz jak bym go sformatował to będzie miał z powrotem tyle samo co miał bo też teraz niewiem

Ja się zastanawiam, do czego ty zmierzasz.
    Jak chcesz coś z niego odzyskiwać, to po co na takim etapie pytasz o formatowanie?
    Mati ci napisał, że tak, będzie miał pełną pojemność, ale na trzymanie ważnych danych się nie nadaje.

Nie rozumiem też tego zdania:
    "W domu oczywiście rozczarowanie - filmów nie widać tych co odzyskał już. Myślałem, że skasował - poczytałem trochę i udało mi się programem Windirstat. "
    Co ci się udało programem Windistrat?
  • Poziom 10  
    Jak go podpiąłem pod usb to były tylko foldery w których jak wchodziłem nie było nic natomiast po odpaleniu programu Windistrat w podfolderach ( było ich sporo ) były normalne pliki z filmami więc je skopiowałem normalnie na dysk w komputerze i tyle więc myślę że ten program był przydatny .A pytałem o formatowanie dlatego ponieważ to by była ostateczność jaką chciałbym zrobić .Popytam u znajomych lub kupię nowy dysk i potem będę działał jak mi się uda oczywiście