Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obiektyw stało-ogniskowy 50mm f1.8 do Lumix GF6

30 Mar 2016 23:57 3873 5
  • Poziom 13  
    Witam
    Nie jestem fachowcem w tej dziedzinie , więc bardzo proszę o proste tłumaczenie.
    Kupiłem zonie aparat Lumix GF6 wyposażony w standardowy obiektyw.
    Byliśmy na koncercie i oczywiście zdjęcia bez lampy na 10 zrobionych 3 dobre.
    Pytałem fotografa dlaczego tak sie dzieje to poradził zakup jak w tytule Obiektyw stało-ogniskowy Pentacon 50mm F1.8 gniazdo M42 i do tego adapter.
    Zadowolony siadłem za ekranem i znalazłem ich ponad sto .
    Proszę doradzić co mogę niedrogo kupić i na co zwracać uwagę.

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Zwracaj uwagę na Zeissy potem na Pentacony. Musi być krystalicznie czysty bez grzyba najlepiej z powłokami antyodblaskowymi.
    Nie wiem czy ogniskowa w granicach 80 mm i stały manualny obiektyw to jest wyjście.
    Wpadnie więcej światła ale ostrość ręczna i brak ruchu z przybliżaniem i oddalaniem.
    O lampie wbudowanej zapomnij ma zasięg do 3 metrów.
  • Poziom 26  
    Ja bym nie zawracał sobie głowy do tego aparatu manualnymi obiektywami tylko kupił coś jasnego m4/3, masz w tym systemie świetną sigma 60mm 2.8, która parametrami niszczy konkurencje, a cenowo tez świetnie wypada, nie jest super jasnym obiektywem ale i tak nie wykorzystasz do w/w fotek większego otwarcia przysłony jak 2.8
    Nie znam systemu żeby ci polecić konkretne obiektywy jeszcze.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Na pewno będę namawiał na stare "pleśniaki". Ale raczej do użytku, kiedy możemy pobawić się w manualne nastawy poszukując "malowania" szkłem i w poszukiwaniu "bokehów". ;) Sigma podana wyżej to bardzo dobry wybór. I w sumie nie wiele droższa od "topowych" manualnych pięćdziesiątek. ;)
  • Poziom 15  
    Witam, a po za tym to fotograf wytłumaczył Ci dlaczego tak się dzieje ? ( zdjęcia ciemne lub rozmazane ?)
    Bo Moim zdaniem nie wytłumaczył.:)

W Twoim aparacie ( raczej żony) jest matryca mikro 4/3 czyli na proponowanym obiektywie 50mm wychodzi ogniskowa 100mm.( mnożna 2X)
    Jest to ogniskowa bardzo dobra do zdjęć portretowych również na koncerty powinna się nadać ,ale brak automatyki czyli AF to nie tędy droga !
    Wyobraź sobie celowanie w ruszającego się artystę na scenie i kręcenie obiektywem-naprawdę ciężki temat .Poza tym zrobisz zdjęcie samego artysty ,bez całej sceny -no chyba,że stoisz ze 100 metrów od sceny.
    Inna sprawa to fotografowanie statycznych obrazów - tutaj brak AF można przeboleć a i tak ciężko robić zdjęcia jeżeli aparat nie ostrzy sam na jakimś punkcie .

Odnośnie przesłony 1,8 to jest to jasny obiektyw ,który i tak trzeba przymknąć do około 2,8 lub 3,5 aby zdjęcia były odpowiednio ostre ( na małej przysłonie prawie zawsze jest tak zwane mydło -obraz jest mało ostry)

Wydaje Mi się ,że jeżeli Chcesz się męczyć w manualne obiektywy i robić zdjęcia artystyczne jakiś kwiatków albo osób z ładnym bokeh ,to Możesz kupić ten obiektyw ,ale jeżeli cenisz wygodę albo fotografia to nie twoja ( raczej żony) pasja -to zapomnij o tym obiektywie i kup za większą kasę obiektyw systemowy do tego aparatu( nie mówię ,że ten musi być( cena zabija) ale chyba najlepszy- PANASONIC Lumix G X VARIO 35-100mm F2,8)

I jeszcze jedna rada - w ciemnych miejscach pomaga zwiększenie wartości ISO w aparacie np.do 400-800 .Oczywiście i z tym niewolno przesadzać bo wtedy na zdjęciach jest ziarno .
    pozdrawiam
  • Poziom 13  
    Dziękuje za pomoc . Zamykam temat.