Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ID diody prostowniczej (podobna do BYP401)

31 Mar 2016 13:16 2184 4
  • Poziom 16  
    Może ktoś z forumowiczów orientuje się, co to za dioda. Model, oznaczenie.
    Jest większa niż BYP401. Przeglądałem katalogi CEMI, ale nie znalazłem owej diody. Ta z rysunku posiada zielony pasek, mam też takie bez żadnych oznaczeń paskowych.
    Wymiary jak na rysunku. Walec 9,5 mm × 5,5 mm, wyprowadzenia o średnicy 1,3 mm.
    ID diody prostowniczej (podobna do BYP401)
  • Poziom 29  
    Po obudowie sądząc (DO-201), jest to dioda 3-amperowa. I tyle można się domyślić. Wątpię, żeby był jeden na calutkim świecie typ diody oznaczonej zielonym paskiem. Nie wiem, czy ktoś poda ten identyfikator od ręki i da gwarancję pewności - ja przynajmniej od dawna (chyba właśnie ostatnie takie diody, jakie widziałem z paskami, to były BYP-40x) nie widziałem diod mocy z oznaczeniem innym niż literowe/cyfrowe.

Czy dużo masz tych diod? Bo jeśli jest to worek odpadów wywiezionych z fabryki (sądząc po braku jakiegokolwiek oznaczenia), to się baw zdejmowaniem charakterystyk statycznych (napięcie przewodzenia, napięcie przebicia) wg metod do znalezienia w literaturze bądź Internecie. Napięcie przewodzenia 0,3 V i napięcie przebicia kilkadziesiąt woltów to znak, że dioda Schottky'ego. Napięcie przewodzenia 0,6-0,7 V i przebicia od 100 V wzwyż - to klasyczna dioda ze złączem PN. Tylko czy masz regulowane źródło napięcia stałego do 1500 V? Przypuszczam, ze wątpię ;).

A jeśli tylko parę sztuk, to odpuść, diody zwykłe to koszt rzędu 20-50 gr, a Schottky'ego (np. 1N5822) to 80 gr za sztukę.
  • Poziom 16  
    Bardziej DO-201AD . Diod mam kilkaset sztuk. Kupione na giełdzie elektronicznej wraz z innymi podzespołami. Dziadek od którego diody zakupiłem też nie do końca wiedział jakie są ich oznaczenia.
    O ile dobrze pamiętam to wydaje mi się że spotkałem się jeszcze z podobnymi gabarytowo diodami rozbierając stare płytki. Ale ręki nie dam uciąć za to :)
  • Poziom 29  
    Można znaleźć obudowę pod jednym i drugim oznaczeniem typu, ale wymiary dokładnie takie, jak podałeś.

No to albo się ktoś pojawi z informacją (i da gwarancję ;)), albo zajęcie na długie zimowe wieczory. Tylko że akurat nastała wiosna...

A czy masz przynajmniej pewność, że wszystkie diody są tego samego typu, bo jak nie, to każdą na warsztat.
  • Poziom 16  
    Diody na razie zostają zagadką . Dziękuję za podpowiedzi.