Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar prądu cewki do przetwornicy

31 Mar 2016 16:12 1278 7
  • Poziom 13  
    Witam
    Dokonując pomiarów prądu nasycenia cewki Ip do przetwornic impulsowych natknąłem się na ukazane przebiegi. Według mojej wiedzy i instrukcji miernika zbocza powinny byc prostoliniowe. Czy umie ktoś wytłumaczyć dlaczego tak nie jest?

Pomiar prądu cewki do przetwornicy Pomiar prądu cewki do przetwornicy
  • Poziom 29  
    Jeśli badałeś cewkę z rdzeniem ze sproszkowanego żelaza, to takie przebiegi są poprawne.
    Inna możliwość to niepoprawnie działający miernik. Możesz to sprawdzić badając nim cewkę powietrzną - bez rdzenia.
  • Poziom 43  
    Innym wytłumaczeniem jest że rezystancja uzwojenia cewki była za duża.
  • Poziom 13  
    Rezystancja rzeczywiście miała trochę wpływ. Na 1 i 2 zdjęciu jest cewka powietrzna 20µH, po wydłużeniu otwarcia klucza przebieg staje się okrągły. Ip nie jest przekroczone a z wyliczeń prądu max według rezystancji w dc prąd wychodzi dużo większy (min 15A). A może rezystancja (tudzież impedancja) zmienia się ?
    Podobnie było w cewce z rdzeniem. Tylko dlaczego przy zbliżaniu do prądu wyznaczonego przez U/R wykres się zaokrągla?
    Na kolejnym zdjęciu jest cewka, która wg sprzedawcy jest na prąd 1,2A aczkolwiek tu widać drugie tyle.
    Następny zrzut nie wiem co przedstawia.
    Ostatnia rzeczą jest kwestia pomiaru Ip. Są tu ukazane 2 przebiegi: jeden z obciążeniem podkrytycznym a drugi z nadkrytycznym. Na podstawie którego należy wyznaczyć prąd? Aby obciążenie było nadkrytyczne tzreba mocno dociążyć układ co powoduje znaczny spadek napięcia.

Pozdrawiam

Pomiar prądu cewki do przetwornicy Pomiar prądu cewki do przetwornicy Pomiar prądu cewki do przetwornicy Pomiar prądu cewki do przetwornicy Pomiar prądu cewki do przetwornicy Pomiar prądu cewki do przetwornicy
  • Poziom 43  
    Cytat:
    A może rezystancja (tudzież impedancja) zmienia się ?

Może się zmieniać napięcie zasilania, "siada" pod obciążeniem, poza tym liczą się wszystkie rezystancje w obwodzie ladowania cewki: Rezystancja źródła (lub ESR kondensatorów), rezystancja klucza i rezystancja bocznika którym mierzysz prąd.

Cytat:
    Podobnie było w cewce z rdzeniem. Tylko dlaczego przy zbliżaniu do prądu wyznaczonego przez U/R wykres się zaokrągla?
    Aby uzyskać idealnie liniowy przebieg prądu rezystancja w obwodzie musiała by być zerowa, w praktyce zawsze jakaś jest i prąd narasta wg krzywej wykładniczej (1-exp(-t)) jeśli rezystancja jest mała, przebieg nie różni się bardzo od liniowego.

Jeśli prąd cewki zagina się w górę to mamy nasycenie, jeśli w dół to znaczy że nasycenia nie zobaczymy ale prąd jest ograniczany przez rezystancję więc cewka w przetwornicy nie powinna tak pracować jeśli zależy nam na sprawności.

Cytat:
    Na kolejnym zdjęciu jest cewka, która wg sprzedawcy jest na prąd 1,2A aczkolwiek tu widać drugie tyle.
    W katalogach dobrych producentów podaje się dwie wartości prądu maksymalnego, ograniczeniem jest nasycenie lub przegrzanie.

Cytat:
    Następny zrzut nie wiem co przedstawia.
    ja tym bardziej :) prąd cewki nie może się zmienić skokowo.

Cytat:

Ostatnia rzeczą jest kwestia pomiaru Ip. Są tu ukazane 2 przebiegi: jeden z obciążeniem podkrytycznym a drugi z nadkrytycznym. Na podstawie którego należy wyznaczyć prąd?
    Jak będziesz dochodził do nasycenia prąd gwałtownie wzrośnie niezależnie od tego czy pracujesz w CCM czy DCM, oczywiście w CCM trudnej ocenić zakrzywienie przebiegu.

Cytat:
    Aby obciążenie było nadkrytyczne tzreba mocno dociążyć układ co powoduje znaczny spadek napięcia.
    Jeśli cewka ma duży prąd nasycenia to obniż częstotliwość i zmniejsz współczynnik wypełnienia.
    Jakiego miernika używasz, tego z AVT?

Tu masz przykład jak cewka wchodzi w nasycenie:
  • Poziom 13  
    Tak, dokładnie ten z AVT.
  • Poziom 13  
    W przypadku 1 cewki o L=10µH i Ip=1.2A wystąpił taki przebieg.
    Czym spowodowane są te wszystkie zakłócenia i oscylacje?

• Poziom 13  
    Jak policzyć straty mocy w tranzystorze MOSFET pracującym w przetwornicy?
    Czy wzór: Id^2*rDSon jest wystarczający?
    W książce "Poradnik inżyniera energoelektronika" znalazłem takie jak poniżej.