Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wi-Fi z drugiego routera, DHCP z pierwszego - jak podłączyć??

31 Mar 2016 16:48 969 3
  • Poziom 19  
    Witam. Na piętrze mam router z modemem ADSL. Chciałbym na parterze postawić drugi router, który będzie tylko rozsyłał sieć Wi-Fi. Oba urządzenia mogę połączyć skrętką. Ponieważ w router, który jest na górze jest wpięte kilka urządzeń sieciowych chciałbym aby to on dalej zajmował się przydzielaniem adresów IP w mojej sieci lokalnej.
    Domyślam się, że muszę pozostawić włączony serwer DHCP na routerze z piętra (router na piętrze ma IP 192.168.1.1). W routerze z parteru wyłączam DHCP i ustawiam IP 192.168.1.2. Zakres serwera DHCP w routerze z piętra ustawiam na 192.168.1.3-192.168.1.255. Do tego momentu chyba wszystko dobrze?
    Teraz pytanie w który port mam włożyć kabel sieciowy z "internetem" do routera z dołu?? WAN czy LAN??
    Następnie pozostanie tylko skonfigurowanie sieci Wi-Fi w routerze z parteru tak?

Dodatkowo chciałbym zapytać czy router z parteru muszę wprowadzić w jakiś specjalny tryb?

Z góry dziękuję za odpowiedzi i wszelką pomoc : )

Pozdrawiam serdecznie : )
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Dobrze myślisz. Powinieneś włożyć kabel do gniazda LAN. WiFi jest niczym innym jak dodatkowym portem podłączonym do Switcha. Nie musisz specjalnie konfigurować WiFi w urządzeniu dodatkowym, ma pracować jako Access Point.
    Kwestią otwarta natomiast pozostaje czy oba AccessPointy maja rozsyłać to samo SSID czy różne. Ja mam w domu podobnie, na strychu mam przemysłowego AP Cisco i kiedy miał to samo SSID co dolny to urządzenia nie potrafiły sie przełączać samoczynnie z jednego AP na drugi, czasami nawet po włączeniu i wyłączeniu sieci urządzenie logowało sie do tej "słabszej".
    Obecnie mam dwa różne SSID - aczkolwiek w tej samej podsieci IP, z ta samą bramką i z tylko jednym DHCP - i przełączam sieci ręcznie kiedy np przeniosę sie z laptopem z góry na dół i odwrotnie.
  • Poziom 19  
    sanfran napisał:
    Dobrze myślisz.

Dzięki za tak szybką odpowiedź. Co do SSID to i tak będę używał Wi-Fi praktycznie tylko na dole, więc zamierzam wyłączyć Wi-Fi z routera znajdującego się na piętrze. Nie mogę fizycznie ściągnąć routera z piętra na parter, bo do urządzenia mam podpiętą zewnętrzną antenę LTE i nie mam jak ściągnąć kabla od anteny : ( Stąd ten cały problem z dostawieniem kolejnego routera.

A jeszcze dopytam o jeden szczegół. Mianowicie jak w takim przypadku będę chciał przekierować jakieś porty na zewnątrz to w którym routerze muszę to robić?

Pozdrawiam serdecznie : )
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Porty przekierowujesz w routerze pierwszym. Gniazdla Lan w routerze 1, wifi w routerze 1, gniazdka lan w routerze dolnym oraz jego wifi to bedzie jedna siec lokalna. Drugi router nie bedzie routerem. Tylko switchem plus access point. Tam nie bedzie czego przekierowywac.