Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie lampy HPS - statecznik

31 Mar 2016 18:31 2169 13
  • Poziom 13  
    Witam! Posiadam lampę HPS 70W posiadam do niej również zapłonnik ZHS 400M oraz statecznik magnetyczny VOSSLOH SCHWABE NaHJ 70.158. Mój problem polega na tym że podłączając wszystko według schematu całość nie startuje. Co może być przyczyną? Ma ktoś może schemat jak to podłączyć? Statecznik ma 4 Wyjścia co mnie trochę zastanawia. Wygląda to mniej wiecej tak:

• Poziom 13  
    Doskonale zdaje sobie sprawę że takie podłączenie jest niebezpieczne i oczywiście tak nie bedzie. Finalnie wszystko zostanie odpowiednio zabezpieczone. Chce tylko narazie dowiedzieć się jak taka lampę podłączyć. Czy mógłbyś rozwinąć swoją wypowiedź?
  • Pomocny post
    Moderator Elektrycy
    Powinno być tak:
    A jest tak....

Pytanie konkursowe: Gdzie jest kondensator?
    Pytanie drugie: który to przewód fazowy (poza kolorami, one mnie nie interesują)?
    Nie podoba mi się także podłączenie przewodów w oprawce, proszę o lepsze zdjęcia.
  • Poziom 13  
    Zaraz poprawie calosc, co do kondensatora to nie jest on konieczny. Mnie akurat moc bierna niewiele interesuje gdyż za nią nie płacę a z tego co wiem to właśnie ten kondensator odpowiada za jej zmniejszenie.
  • Poziom 13  
    Faktycznie słuszna uwaga, myślisz że dużo skróci się czas eksploatacji urządzenia bez kondensatora? Dodam że dzięki schematowi który podałeś lampa już świeci pięknym złotym światłem :)
  • Moderator Elektrycy
    Icey napisał:
    myślisz że dużo skróci się czas eksploatacji urządzenia bez kondensatora?

Nie wiem jak z jakością tego układu, te które badałem miały jakieś 10-20% czasu życia mniej.
    Icey napisał:
    Dodam że dzięki schematowi który podałeś lampa już świeci pięknym złotym światłem

Proszę ;).
  • Poziom 13  
    Mam jeszcze jedno pytanie, lampa ma moc 70W a watomierz pokazuje pobór ok. 100W. Te 30W znalazłem w postaci ciepła odlozonego na stateczniku, po 20 mi utach pracy jest naprawdę cieply, czy to normalne? Chodzi mi o to czy obudowa poradzi sobie z odprowadzeniem takiej ilości ciepła.
  • Admin Elektroenergetyka
    Fabryczna obudowa sobie poradzi. Ta na zdjęciu się nie nadaje, ponadto oprawka PCV nie wytrzyma długo. Lampa w takich warunkach również długo nie podziała.
  • Poziom 13  
    Czy mógłbyś wyjaśnić co może nie pasować tej lampie? Chciałbym aby jednak trochę podziałała
  • Admin Elektroenergetyka
    Obudowa od lampy halogenowej, oprawka od lampki nocnej z IKEA, brak obudowy komponentów.
    Taka lampa musi mieć kompletną obudowę, dostosowaną do mocy i temperatury źródła światła.

O nieprawidłowych przewodach i ich izolacji oraz braku kondensatora nie wspomnę.
  • Poziom 13  
    @kozi966, kolego drogi nikomu nie dawaj więcej takiego schematu. Jest on NIE poprawny. Miałem dużo szczęścia że nie spaliłem statecznika.
  • Moderator Elektrycy
    Szanowny kolego @Icey,

Informowałem o braku bezpieczeństwa w wykonywanym układzie.
    Nie wiem jak kolego to podłączyłeś, ale jest to typowy(wręcz katalogowy) schemat podłączenia lampy sodowej.
    Jak "zapiąłeś" się na zaciski pomocniczne (regulowane) to jasnym jest, że mogłeś spalić układ.

Pozdrawiam.