Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Brak dĽwięku w Xubuntu 14.04

szymon6684 31 Mar 2016 20:55 1605 3
    szymon6684
    Level 6  
    Witam, mam problem zainstalowałem Xubuntu na dosyć leciwym sprzęcie. płyta główna gigabyte 8i915me procesor intel celeron 3ghz 1,5gb ram grafika 256mb ram geforce 7300gs. Wszystko dział± dobrze tylko nie ma dzwięku proszę o pomoc. Szukałem sterowników pod ta płytę głowna ale s± tylko na windowsa.

Pomocy!
    RitterX
    Level 39  
    W terminalu wpisz:

lsmod

Wy¶wietl± się załadowane moduły sterowników. Te dotycz±ce karty dĽwiękowej zaczynaj± się od liter snd-... .
    np:
    snd_hda_intel
    snd_hda_codec
    ...

Jeżeli masz załadowane moduły to j±dro widzi kartę a ta jest nieskonfigurowana lub całkowicie wyciszona. W terminalu wywołaj:

alsamixer

i sprawdĽ skonfiguruj kartę. W alsamixer możesz również wybrać kartę, w przypadku gdyby system uruchamiał niewła¶ciw± z kilku, które rozpoznał.
    Po konfiguracji aby dane zostały zapisane trzeba jeszcze w terminalu wydać polecenie:

alsactl -store
    szymon6684
    Level 6  

po wpisaniu lsmod mam to co wyżej

Dodano po 2 [minuty]:

a po wpisaniu alsamixer wiedze ze karta dzwiękowa jest wybrana, chyba :)
    RitterX
    Level 39  
    Wygl±da na to, że moduły odpowiedzialne za obsługę karty dĽwiękowej s± załadowane do j±dra i pracuj± poprawnie. Podobnie ma się sprawa ustawień poziomu sygnału w mikserze dĽwięku na co wskazuje alsamixer. Przyczyn± może być niewła¶ciwe skonfigurowanie odtwarzacza dĽwięku.
    Na pocz±tek sprawdĽ czy działa odtwarzanie dĽwięku spod odtwarzaczy konsolowych. Będzie potrzebny do tego dowolny plik w formacie *.mp3, *.pcm, *.wav. W przykładach zastosowałem nazwę test.mp3.
    Nie wiem co masz zainstalowane wraz z Ubuntu? Ta dystrybucja zwykle nie grzeszy ilo¶ci± użytkowego oprogramowania konsolowego.
    Ważne by¶ sprawdzał dĽwięk z wpiętymi i wypiętymi słuchawkami. Problemem może okazać się złe ustawienie miksera.
    Wywołaj jeden z programów podaj±c jako parametr nazwę pliku dĽwiękowego:

mpg123 test.mp3

lub

mplayer test.mp3

lub uruchom:

mocp

Konsolowy odtwarzacz [moc] posiada prosty interfejs semigraficzny zbudowanym w oparciu o bibliotekę ncurses.
    Jeżeli usłyszysz dĽwięk to znaczy, że masz Ľle skonfigurowany docelowy program do odtwarzania dĽwięku np. xmms . Wtedy musisz wej¶ć w jego ustawienia i dokonać poprawek w konfiguracji.