Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wysięgnik do laptopa z jeżdżącym stojakiem do korzystania w pozycji leżącej

Leon-Kowal 31 Mar 2016 22:05 18285 34
Altium Designer Computer Controls
 • Wysięgnik do laptopa z jeżdżącym stojakiem do korzystania w pozycji leżącej
  Wysięgnik do laptopa z jeżdżącym stojakiem do korzystania w pozycji leżącej
  Wysięgnik do laptopa z jeżdżącym stojakiem do korzystania w pozycji leżącej
  Wysięgnik do laptopa z jeżdżącym stojakiem do korzystania w pozycji leżącej
  Wysięgnik do laptopa z jeżdżącym stojakiem do korzystania w pozycji leżącej

  Witam! Powstała nowa konstrukcja wysięgnika do laptopa. Obejrzyjcie, oceńcie. Czekam na konstruktywną krytykę. W przyszłości podkładka pod myszkę będzie kevlarowa. Elementy duralowe, które są w ruchu - szyny suwnic będę galwanizowane na kolor. Zakres korekty obrotu podstawki zostanie znieznacznie zwiększony. To wszystko co według mnie jest do poprawienia. Oceńcie. Z góry dziękuję za poświęcony czas! Wskazówki i krytyka mogą być nieocenione przy osiąganiu doskonałości.
  Film z opisami, zdjęciami, trzema ciężkimi laptopami na podstawce i korzystaniem w pozycji leżącej:

  https://youtu.be/UiUeiFYcMH8

  Strona internetowa z dokładnymi opisami i parametrami:

  www.pracownia-ariana.pl (zakładka wzornictwo przemysłowe)

  Dziękuję i Pozdrawiam, Maciej Szyszka

  Wysięgnik do laptopa z jeżdżącym stojakiem do korzystania w pozycji leżącej

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  Leon-Kowal
  Level 9  
  Offline 
  Has specialization in: mechanka precyzyjna
  Leon-Kowal wrote 25 posts with rating 22, helped 0 times. Live in city ZAKOPANE. Been with us since 2013 year.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #3
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Quote:
  Cztery lata temu projekt w bardzo obszernej formie z wszystkimi możliwymi obecnymi, przyszłymi rozwiązaniami i aplikacjami został zgłoszony do Urzędu Patentowego.

  PRODUKT JEST POLSKI POMYSŁ POLSKI, WYKONYWANY W POLSKICH ZAKŁADACH.


  Cytat ze strony autora - to chyba jednak komercyjny projekt.

  A co do samego projektu - nic dodać nic ująć - tylko wypróbować - bez tego trudno ocenić. Wizualnie bez zarzutu.

  W tego typu konstrukcjach najbardziej wkurzające są sumujące się luzy na osiach dźwigni i wynikowe telepanie całości. Jeśli autorowi udało się uzyskać zadowalającą stabilność platformy na laptopa - chylę czoło.

  Przy finalnej konstrukcji (bo sądząc z opisów na stronie domowej autora to jeszcze półprototypy) można by było zamiast standardowych śrub z wystającymi imbusowymi łbami i zwykłych nakrętek samozabezpieczajcych zastosować śruby z niskimi półokrągłymi łbami oraz nakrętki tulejowe z takimi samymi łbami. Także przy większej produkcji dla estetyki oraz uproszczenia wykonania pazurków trzymających lapka i w ogóle składowych elementów konstrukcji tacki (brak wiercenia i frezowania tylko forma do wtryskarki) zamiast przekładańców aluminiowo - plastikowych i elementów plastikowych skręcanych z kilku części użyć kształtowych litych elementów. Ale to już kosmos.
  Mam czasem do czynienia z naprawami unitów dentystycznych (wymiana barterowa - mnie znajome dentystki łatają zęby, ja im sprzęt) i nawet te za 50000-70000 wyglądają tak jakby były wykonane w tokarni wujka a składane w garażu a kosmiczne obudowy skrywają prymitywne i toporne koszmarnie drogie wnętrze...
  Więc jeszcze raz uznanie dla autora.
 • #4
  Leon-Kowal
  Level 9  
  Celne spostrzeżenie z tymi sumującymi się luzami. Wystarczy że kupimy śruby M6 które mają trzpień 5,8mm. Otwory wywiercimy fi 6 i na złożonym ramieniu już mamy spory luz. Dlatego dopieram wiertła do średnicy śrub które kupię lub wykonuję śruby samemu. Śrub bardzo odpowiedzialnych z których wynikają luzy nie ma w tym ramieniu wiele raptem 3 szt. Więc to nie problem. Sprzęt medyczny za grubą kasę z wykonaniem pod osłonkami jakby to amatorzy w garażu spawali... Norma. Większość masówki jest tak wykonana. Dlatego małe zakłady które maja szanse zaistnieć tylko dzięki jakości - robią porządne rzeczy!
  Na filmie widać jak zachowuje się ramię z TRZEMA CIĘŻKIMI 17 - calowymi laptopami. Wszystko pięknie widać! Ramię od strony podstawki, w tym egzemplarzu akurat z Pa6 jest dodatkowo odciążanie od spodu wyfrezowaną kieszenią. Z boków zostawione jest po 5mm na ścianę a dna jest 6mm i teraz zobaczcie film z trzema laptopami: (piąta minuta), nie widać braku sztywności
  https://youtu.be/UiUeiFYcMH8 Wysięgnik do laptopa z jeżdżącym stojakiem do korzystania w pozycji leżącej
 • #5
  Altmer
  Level 11  
  Oryginalny projekt i oryginalny fotel :D pozdrawiam
 • #7
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Jak masz możliwość to na węzły używaj PA9 (pewnie sam o tym wiesz) ten stop to prawie stal. PA6 jest lekki ale miękki (bawię się szybkimi modelami terenowymi i gwinty o małym skoku i małej średnicy bazowej i ogólnie części mechaniczne bardzo łatwo się zrywają).
  Kwestia ceny.
  I jeszcze raz szacun za dopracowanie konstrukcji.
  Rób tak dalej i pomagaj niepełnosprawnym.
 • #8
  Dobromir pomysłowy
  Level 22  
  A ja z moich olbrzymich zasobów , musiałem pozbyć się pięknej duraluminiowej ramki , byłaby ładniejsza na podstawę stojaka :(. Rozumiem że jak komercyjnie, to stojak tani i w zupełności wystarczy, no i mniej widoczny.
 • #9
  Leon-Kowal
  Level 9  
  Ten stojak nie jest tani. Rura precyzyjna o trudno dostępnej średnicy 35mm i podstawa "C" z pełnego pręta 35mm spawanie do rury obejmy i zastrzałów wzmacniających już teraz TIG -iem. Kształt "C" jest najlepszym rozwiazaniem ponieważ taki stojak wjedzie pod łóżko, najdzie na wózek inwalidzki, fotel, można podjechać do biurka, kanapy. Jest najbardziej funkcjonalny i najmniej przeszkadza. Sam stojak i idea zrobienia "C" z pełnego pręta lub rury z ciężkim wypełnieniem - jest jednym z zastrzeżeń patentowych.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #12
  Dobromir pomysłowy
  Level 22  
  Ja nie do końca żartowałem bo widziałem niejedno. ,, jest jednym z zastrzeżeń patentowych. ,, - to też żart?
  Reszta konstrukcji super i obym nie był zmuszony do użytkowania. Jaka cena - gdybym jednak..?
 • #13
  Leon-Kowal
  Level 9  
  Wysięgnik w tej jak i w poprzedniej wersji jest chroniony prawem patentowym. Wzór konstrukcji stojaka, fakt zastosowania pełnego pręta lub rury z wypełnienie dla poniesienia masy jest jednym z punktów w zastrzeżeniach patentowych wynalazku. Proszę obejrzeć film z linku, może nie jest zbyt dopracowany ale jeśli chodzi o ilość i rzetelność przekazanej treści to nie jest tak źle. Jak Pan obejrzy to powiem ile ta wersja kosztuje i dlaczego.

  Krzesełko mposition sprzedawane w Polsce które jest według mojej opinii kompletną bzdurą bo to kiepski fotel komputerowy na tanich plastikach z niezbyt solidnym ramieniem do laptopa kosztuje 5100zł

  Pająk do Tabletu Tobii sterowanego wyłącznie wzrokiem firmy Rahadapt
  który nie ma sprężyny gazowej i podstawki tylko rurki połączone łącznikami talerzowymi i przegub kulowy kosztuje w Polsce u jednego pośrednika 5900zł
  i teraz ile powinien kosztować mój wysięgnik który jest 2 razy bardziej skomplikowany, przemyślany i funkcjonalny? Proszę obejrzeć film i powiem jaką mam cenę.
 • #17
  Leon-Kowal
  Level 9  
  Teraz już elementy daję do cięcia wodą ale nie Uwierzyli byście że elementy wysięgnika przy wykonywaniu prototypów były wykonywane na tej małej frezarce cnc. Dziwi mnie szał z kupnem drukarek 3d które są dla mnie bezużytecznym urządzeniem. Drukowany plastik jest tak mięki że do zastosowań przemysłowych się nie nadaje. Na cholerę kupować zabawkę za kilka tyś zł skoro nic się przy pomocy tego poza makietami nie da zrobić... Za to najgłupszą frezarką cnc można już zrobić sporo. Ta akurat jest zrobiona z płyt stalowych więc to konkret maszyna ale na tych z płyt alu też da się przy wolnoobrotowym wrzecionie blaszki stalowe wycinać bez chłodzenia. Wysięgnik do laptopa z jeżdżącym stojakiem do korzystania w pozycji leżącej
 • #18
  Leon-Kowal
  Level 9  
  SPAWANIE TIG PIERWSZE KROKI spawarka Welder Fantasy TIG III 200 A AC/DC
  Skorzystałem z forum elektroda nie raz więc czuję się w obowiazku żeby udzielić kilku wskazówek ludziom którzy nie mają kilku tyś zł na kurs a chcą zacząć spawać metodą TIG. Jedyne chińskie urządzenie które mam w warsztacie to wspomniana spawarka bo staram się nie kupować chińszczyzny. Spawarka jeśli chodzi o elektronikę jest na piątkę. Niektóre elementy peryferyjne mogły by być lepsze ale elektronika, menu i panel sterowania na piątkę!
  1. Elektroda wolframowa jak najbliżej 1-2mm. Bzdurą są informacje że może to być nawet nawet 6mm. Nie wiem jak przy bardzo dużych prądach ale przy amperarzu rządu 50-120 A to 3mm to jest zbyt dużo. To jest najważniejsza informacja. Pamiętajcie 1-2mm. Zbyt daleko - łuk jaskrawszy dostają oczy. Zbyt daleko spaw kiepski i pumeks czyli spaw z pęcherzykami. To że kiepski materiał powoduje pumeks to rzadkość. Zbyt blisko np. 0.5mm czubek elektrody jest niszczony przez łuk nawet jak nie dotkniecie.
  2. Nie spawać w ciemnych pomieszczeniach. Naświetlicie oczy. Dlaczego? Dlatego że dla oczu ważne jest oświetlenie otoczenia. Jeśli jest ciemno źrenica sie mocno otworzy i tak dużo szkodliwego promieniowania wpadnie.
  3. Chrońcie ręce, narządy wewnętrzne przed promieniowanie. Po to są kaptury i fartuchy skórzane żeby chronić się przed odblaskami i promieniowaniem. Jeśli spawacie dużymi prądami bez fartucha skórzanego i macie problemy z trawieniem to już wiecie od czego.
  4. Odblaski od ścian, sufitu, spod maski łatwo naświetlą oczy.
  5. Dobór numeracji szkieł według tabel lepiej trochę ciemniejsze niż norma ale zbyt ciemne też niedobre /odruch źrenicy właśnie/
  6. Szkła stałe są lepsze niż samogaszące bez dwóch zdań. Jednak do nauki lepsza maska samogasząca. Uważać na ustawienia czułości. Ustawiać tak żeby zagaszenie było skuteczne za każdym razem.
  7. Głowa nie za daleko i nie za blisko ze względu na wdychanie tlenków, promieniowanie a jak zbyt daleko to maska nie zawsze się zagasi.
  8. Nie kupujcie używanych masek samogaszących zwłaszcza po spawaniu dużymi prądami - kaseta samogasząca traci swoje właściwości ochronne
  9. Dobór dyszy, przepływu gazu według książek i norm. Nie słuchajcie Staska i Józka. Ktoś to sprawdził i opisał w tabele. Lepiej konfrontować opinie z literaturą i poradnikami niż bezgranicznie wierzyć np. takim jak ja.
  10.BHP i jeszcze raz bhp. Czysto pod nogami, czysto i jasno na stanowisku spawalniczym. Wentylacja. Tlenki niszczą mocno płuca. Spawanie ocynku bez wentylacji to zabójstwo i ciężkie zatrucie. Okulary do szlifowania. Ochronniki słuchu lub gąbki na hałas. Zdrowie macie tylko jedno. Jak ktoś miał opiłek w oku i miał wyskrobywany igłą okulistyczną i np. pozostała mu blizna w polu widzenia to się nauczył używać okularów. Jak czujemy że kłuje w oku to nie zacierać. Czasem po nocy spłynie do kanału zatokowego lub kącika. Oczy w nocy wykonują ruchy okrężne. Jeśli nie zatrzemy i nie wbijemy go głębiej raczej spłynie. Jesli w ciągu 2-3 dni opiłek nie zszedł BEZWZGLĘDNIE OKULISTA. Ciało obce w oku jest w szpitalach bez kolejki.
  11. Ćwiczcie na sucho podawanie drutu i prowadzenie uchwytu - spawanie tig to metoda wymagająca podzielnej uwagi i dużej sprawności manualnej obu rąk. Wszystko można wyćwiczyć.
  Jak ktoś ma pytanie chętnie odpowiem za wyjątkiem spawania aluminium bo tu mam zbyt małe doświadczenia żeby się wypowiadać. Stal czarna i nierdzewka te materiały często spawam. Pozdrowienia!
 • #19
  Dobromir pomysłowy
  Level 22  
  Świetny poradnik .
  Co do zabrudzenia oka czy ciała obcego to super popływać - ponurkować w basenie a min kieliszek wody i lać kilkanaście razy.
  Dorzuć jeszcze-Nos czysty i wilgotny , bo czyści powietrze wlatujące do płuc.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Leon-Kowal wrote:
  Chrońcie ręce, narządy wewnętrzne przed promieniowanie. Po to są kaptury i fartuchy skórzane żeby chronić się przed odblaskami i promieniowaniem. Jeśli spawacie dużymi prądami bez fartucha skórzanego i macie problemy z trawieniem to już wiecie od czego.

  W latach 60 -70 były takie na wyposażeniu spawacza i nieużywanie mam do dziś jak nowe!
 • #20
  sundayman
  Level 25  
  Quote:
  Dziwi mnie szał z kupnem drukarek 3d które są dla mnie bezużytecznym urządzeniem.


  Widocznie nie są tak bezużyteczne, jak ci się wydaje...

  Quote:
  Drukowany plastik jest tak mięki że do zastosowań przemysłowych się nie nadaje


  Po pierwsze, drukarki 3D nie są do druku elementów przemysłowych z metalu.
  Te amatorskie oczywiście, bo istnieją także drukarki do metalu. I zapewniam cię, że przemysł z nich korzysta.

  Po drugie - w ogromnej ilości zastosowań tworzywo sztuczne nie tylko jest wystarczające, ale frezowanie danego elementu byłoby całkiem zbytecznym zabiegiem.

  Po trzecie - druk 3D stosuje się do wytwarzania elementów, których nie wyfrezowałbyś sobie na żadnej frezarce - chyba, że rozkładając dany element na wiele mniejszych ( różnego rodzaju elementu o zamkniętej geometrii).

  Jednym słowem - kompletnie nie rozumiesz idei druku 3D. Nawet w wersji druku metalu nie jest to technologia która ma zastąpić obróbkę CNC, a w przypadku druku z innych materiałów to już w ogóle...

  Właśnie skończyłem poważną przeróbkę pewnego pieca reflow.
  Zastosowałem przy tym sporo elementów drukowanych w 3D - elementów wentylacji, mocowań, konstrukcji napędowych itp.
  Zapewniam cię, że próba wykonania tego na CNC byłaby nie tylko absurdem technologicznym , ale niekiedy całkiem niemożliwa ( chyba , że z użyciem poważnego centrum obróbczego) z uwagi na geometrię.
 • #21
  Leon-Kowal
  Level 9  
  Czy jak gdzieś pisałem od druku metalu? Pisałem od wytrzymałości, gęstości nalewanych tworzyw sztucznych. I miałem tutaj rację. Nie miałem natomiast racji pisząc że są bezużyteczne. Faktycznie są media które nanosi się szybko sprawnie i precyzyjnie drukarkami 3d jak żadną inną metodą. Wyobrażam sobie że raz na 1000 przypadków nawet amatorska drukarka 3d za 5000zł wykona porządną i potrzebną robotę i nie będzie to służyło do zabawy. Jednak dalej twierdzę że lepiej wydać pieniądze na frezarkę cnc bo znacznie więcej pożytecznych rzeczy jest w stanie wykonać niż drukarka 3d. Oczywiście mogę się mylić ale myślę że promil ludzi którzy kupili drukarkę 3d wykonuje na niej jakiś zarobek. Zupełnie inaczej przedstawia się sprawa z frezarką cnc. Tutaj zwykle po kilku miesiącach od kupna maszyny wykonuje ona coś użytecznego często za pieniądze. Od kilku lat śledzę fora frezarek cnc i drukarek 3d. Kupno drukarki 3d to w większości przypadków kupno modnego drogiego gadżetu. Tak uważam. Nie mam racji?
 • #23
  sundayman
  Level 25  
  Quote:
  Pisałem od wytrzymałości, gęstości nalewanych tworzyw sztucznych. I miałem tutaj rację


  Znaczy w czym niby miałeś rację ? W odkrywczym stwierdzeniu, że tworzywa są przeważnie mniej wytrzymałe od metalu ? I co z tego wynika - wszystko należy robić z metalu ?

  Quote:
  Wyobrażam sobie że raz na 1000 przypadków nawet amatorska drukarka 3d za 5000zł wykona porządną i potrzebną robotę


  To masz niezbyt mądre wyobrażenia. Dla sporej ilości ludzi ( głównie w firmach) drukarki 3D są jednym z ważnych narzędzi pracy. I to zarówno drukarki za 5000 jak i za dużo, dużo więcej.

  Quote:
  Jednak dalej twierdzę że lepiej wydać pieniądze na frezarkę cnc bo znacznie więcej pożytecznych rzeczy jest w stanie wykonać niż drukarka 3d


  Możesz sobie twierdzić co chcesz, nawet jeżeli to zupełna bzdura.
  Mam kilka drukarek 3D, mam też frezarkę - to są zupełnie inne narzędzia do zupełnie różnych celów.

  Quote:
  promil ludzi którzy kupili drukarkę 3d wykonuje na niej jakiś zarobek. Zupełnie inaczej przedstawia się sprawa z frezarką cnc. Tutaj zwykle po kilku miesiącach od kupna maszyny wykonuje ona coś użytecznego często za pieniądze


  To są tylko twoje wyobrażenia. Mam udział w firmie produkującej drukarki 3D i dystrybuującej materiały do druku 3D. W niemałych ilościach.
  Spora ilość klientów to firmy i przedsiębiorstwa, które zarabiają na tym co robią.

  Quote:
  Od kilku lat śledzę fora frezarek cnc i drukarek 3d. Kupno drukarki 3d to w większości przypadków kupno modnego drogiego gadżetu. Tak uważam. Nie mam racji?


  Słabo śledzisz z tego wynika. I nie - nie masz racji.
 • #24
  Leon-Kowal
  Level 9  
  Jesteś bardzo arogancki po prostu głupi ponieważ nie Potrafisz czytać ze zrozumieniem. Nie porównywałem wylewanych na drukarkach tworzyw z metalem tylko z tworzywami kupowanymi z płyt lub wałków lub wykonywanych w formach na wtryskarkach z dużym ciśnieniem wtłoczenia. Zbyt dużo posługujesz się moimi cytatami a za mało swoimi doświadczeniami i przykładami. Moje konstrukcje Masz upublicznione, możesz je skrytykować lub odnieść się do nich. Próbujesz cwaniaczyć to podaj własne przykłady, wyślij zdjęcia. ja nie robię przytyków do Twojej mądrości choć po tym co przeczytałem to uważam Cię za pospolitego wymądrzającego się idiotę. Piszę w co drugim poście że nie uważam się za nieomylnego. Mam swoje zdanie, mam do niego prawo. Jeśli jest błędne i ktoś przekona mnie argumentami to je zmienie. Pełno jest drobnych cwaniaczków którzy atakują w dyskusji po to żeby zaistnieć... Użytkowe wykorzystanie drukarek 3d jest dużo niższe niż frezarek cnc. Takie mam zdanie. Chcesz obalić moją tezę - Posłuż się argumentami i nie cwaniacz. Zresztą jak nie wiadomo dlaczego gość cwaniaczy to chodzi o kasę. "Mam udział w firmie produkującej drukarki 3D i dystrybuującej materiały do druku 3D. " ... i wszystko jasne...
 • #25
  sundayman
  Level 25  
  Quote:
  porównywałem wylewanych na drukarkach tworzyw z metalem tylko z tworzywami kupowanymi z płyt lub wałków lub wykonywanych w formach na wtryskarkach z dużym ciśnieniem wtłoczenia


  To niczego nie zmienia. Piszesz głupstwa o druku 3D - jak widać pojęcie o możliwościach tej technologii i jej zastosowaniach czerpiesz z magla.

  Quote:
  Moje konstrukcje Masz upublicznione, możesz je skrytykować lub odnieść się do nich


  Odnoszę się do twoich komentarzy na temat, o którym jak widać masz słabe pojęcie. Twoje konstrukcje nie mają tu nic do rzeczy.

  Quote:
  Użytkowe wykorzystanie drukarek 3d jest dużo niższe niż frezarek cnc. Takie mam zdanie


  Tyle, że technologia druku 3D jest jakieś kilkadziesiąt lat młodsza. A mimo to dziś jest to już bardzo przydatne narzędzie. Do pracy - nie do zabawy.

  Quote:
  resztą jak nie wiadomo dlaczego gość cwaniaczy to chodzi o kasę


  Jasne, bo elektroda to forum reklamowe, i setki userów elektrody rzuca się na drukarki :).

  Napisałem ci, że gros naszych klientów to firmy - duże i małe.
  Jeżeli chcesz coś wiedzieć o tej branży, to jedź na targi i zobacz.
  Komentuję twoje głupstwa bo to głupstwa właśnie.

  Quote:
  uważam Cię za pospolitego wymądrzającego się idiotę


  Chyba nie zasnę dziś z rozpaczy... wynalazco od rurek wypełnionych :)
 • #26
  Leon-Kowal
  Level 9  
  DRUKARKA 3D czy FREZARKA CNC
  Moja subiektywna opinia. Jeśli posiadacie trochę grosza i zastanawiacie się które z tych urządzeń kupić - kupcie nawet używaną ale działającą frezarkę cnc. Nie dajcie się mamić marketingowi i głupiej modzie. Po prostu zrobicie na tym urządzeniu więcej pożytecznych i użytecznych rzeczy niż na drukarce 3d. Wytniecie płytę z drewna i zrobicie sobie np. przestrzenną podstawkę pod laptopa. Wytniecie litery, wyfrezujecie kieszenie, zaznaczycie otwory, wykonacie płaskorzeźbę, wygrawerujecie coś. Przy wykonywaniu prototypów urządzeń to nieoceniona maszyna. Jak urządzenie zacznie się sprzedawać - zaczniecie zamawiać elementy w większym nakładzie z cięcia wodą, lasera ale do wypróbowywania różnych koncepcji mając urządzenie na miejscu bez latania to świetna sprawa. Większość elementów prezentowanego wysięgnika ze stojaka została wykonana na frezarce cnc. Rzeźbię na tej maszynie także w drewnie. Wspaniała maszyna. Teraz czekam na lincz tych którzy mają pieniądze ze sprzedaży drukarek 3d ;-)

  Dodano po 2 [minuty]:

  Szkoda że twoja czaszka nie jest wypełniona czymkolwiek zamiast pustki... ;-)
 • #27
  sundayman
  Level 25  
  A ja nie pisałem, że drukarki 3D są lepsze od frezarki.
  Sam mam zarówno frezarkę, drukarki oraz laser.
  Bo to są zupełnie inne narzędzia, do zupełnie innych zastosowań.

  I nie chodzi mi o to, żeby kogoś namawiać do drukarek 3D tylko, że komentarze w rodzaju "raz na 1000 przypadków nawet amatorska drukarka 3d za 5000zł wykona porządną i potrzebną robotę" to przejaw ignorancji.

  Dla jednego optymalnym zakupem będzie frezarka, dla drugiego drukarka.
  Jeżeli ktoś zajmuje się zawodowo produkcją (jak ja) powinien mieć oba urządzenia.

  Quote:
  czekam na lincz tych którzy mają pieniądze ze sprzedaży drukarek 3d


  Drukarki 3D, z których są prawdziwe pieniądze, to nie zabawki za 3000 zł.
  Klientów na taki sprzęt nie trzeba przekonywać na elektrodzie - więc daruj sobie te żałośliwe komentarze...
 • #28
  Leon-Kowal
  Level 9  
  Dobra obniżmy ton dyskusji i nie skaczmy sobie o oczu. Ja przyznałem się że słowo "bezużyteczne" było niezbyt mądrym nadużyciem. Zostańmy przy swoich racjach. Przepraszam za obelgi!

  Dodano po 1 [godziny] 3 [minuty]:

  Schowałem sobie ambicję do kieszeni schyliłem łeb i powiedziałem "przepraszam" szkoda że podobnej rekcji nie ma z drugiej strony. No cóż... wróćmy do tematu. Zacytuję adwersarza:

  "Drukarki 3D, z których są prawdziwe pieniądze, to nie zabawki za 3000 zł."

  Za takie pieniądze jeśli budujemy sami zrobimy już użyteczną frezarkę cnc. Dlaczego wogóle poruszyłem wątek drukarek 3d. Ponieważ śmieszy mnie takie poddawanie się marketingowi i kupowanie przez rodziców młodzieży drukarek 3d które w większości stają po prostu drogimi zabawkami. Ale postawię konkretne pytanie wydaje mi się że nie jest głupie:
  Jaką komercyjną czy po prostu domowo użyteczną rzecz można wykonać na drukarce 3d za 3000 nawet 5000zł której nie da się wykonać na frezarce cnc za 3000zł? Poproszę o przykłady praktycznych rzeczy z obu urządzeń z małych przedziałów cenowych. Dzięki.
 • #29
  sundayman
  Level 25  
  Quote:
  szkoda że podobnej rekcji nie ma z drugiej strony


  W którym miejscu nazwałem Cię "idiotą" lub użyłem innej obelgi ?
  Bo chyba nie oczekujesz przeprosin za to że nie zgadzam się z twoimi poglądami ?

  Quote:
  śmieszy mnie takie poddawanie się marketingowi i kupowanie przez rodziców młodzieży drukarek 3d które w większości stają po prostu drogimi zabawkami


  W ciągu roku sprzedajemy kilka ton filamentu do drukarek 3D. Zdecydowana większość jest kupowana przez firmy - wspominałem już o tym.
  Przesadzasz z tym "kupowaniem zabawek". To się oczywiście zdarza, ale wśród osób prywatnych kupujących drukarki zdecydowana większość to hobbyści, modelarze, elektronicy - ludzie, którzy wykorzystają to urządzenie do czegoś bardziej sensownego niż drukowanie misiów z tworzywa.

  Quote:
  jaką komercyjną czy po prostu domowo użyteczną rzecz można wykonać na drukarce 3d za 3000 nawet 5000zł której nie da się wykonać na frezarce cnc za 3000zł?


  Nadal nie rozumiesz - to nie chodzi o to, że się "nie da". Jak się ktoś uprze - to da się. Tylko po co, skoro można łatwiej, szybciej i taniej ?

  Prosta rzecz ;

  Wysięgnik do laptopa z jeżdżącym stojakiem do korzystania w pozycji leżącej

  Tunel do wentylatora 60x60mm. Nie da się wyfrezować ? Pewnie się da.
  Tylko - ile materiału się przy okazji zmarnuje ? Ile czasu to będzie trwać ?
  Zrobienie tego na drukarce to przede wszystkim zrobienie projektu 3D - po wysłaniu do drukarki można się przestać tym zajmować a po kilkudziesięciu minutach zdjąć gotowy element. Tworzywa zużyje się dokładnie tyle ile waży detal.

  Wysięgnik do laptopa z jeżdżącym stojakiem do korzystania w pozycji leżącej

  To jest fragment układu wentylacji. Oczywiście - da się wyfrezować.
  Z bloku tworzywa 16x16x4 cm. Tymczasem wydrukowany detal waży 100g.
  Mimo, że jest w środku mocno pusty miałbyś problem, żeby go zniszczyć w ręku - jest wystarczający mocny do swojego zastosowania.

  Ponadto musiałbyś użyć frezarki z bocznym podejściem, żeby zrobić "rowek" na obwodzie. Albo bawić się z tym drobiazgiem inaczej. Po co ?
  Drukarka zrobi to sama bez mojego udziału.

  Wysięgnik do laptopa z jeżdżącym stojakiem do korzystania w pozycji leżącej

  Wysięgnik do laptopa z jeżdżącym stojakiem do korzystania w pozycji leżącej

  To jest uchwyt żarówki LED GU10. Jak widać - jest to jeden element. Po zdjęciu z drukarki jest gotowy do użycia. Jak chciałbyś sobie wyfrezować coś takiego ?
  Powiesz pewnie "jak się inaczej zaprojektuje to wyfrezuję".
  No zapewne - tylko po co kombinować, skoro można się w takim przypadku skupić na potrzebnej formie, włączyć druk - i załatwione ?

  To tak z rzeczy, które mam pod ręką...
  A oto fragment pewnego urządzenia - rodzaj wbudowanego wyświetlacza LCD, w zamykanej "klapie" (projekt komercyjny więc bez szczegółów) - wszystko co widać jest wydrukowane (na drukarce przemysłowej) ;

  Wysięgnik do laptopa z jeżdżącym stojakiem do korzystania w pozycji leżącej

  Wysięgnik do laptopa z jeżdżącym stojakiem do korzystania w pozycji leżącej

  Wysięgnik do laptopa z jeżdżącym stojakiem do korzystania w pozycji leżącej

  Wysięgnik do laptopa z jeżdżącym stojakiem do korzystania w pozycji leżącej


  Tanie drukarki znajdują zastosowanie przede wszystkim w wytwarzaniu elementów konstrukcyjnych, które nie są widoczne - wszelkiego rodzaju wewnętrzne szkielety, uchwyty, elementy napędów itp.

  Ponadto - ponieważ można drukować z materiałów elastycznych np. gumy - można drukować uszczelki czy inne elastyczne komponenty.
  Można drukować także w taki sposób, aby wykorzystać naturalną elastyczność tworzyw "twardych" - czyli można wykonać elementy zawierające "zatrzaski".

  Biorąc pod uwagę jak szeroka jest gama materiałów do druku - tworzywa typu PLA, ABS, nylon, tworzywa przezroczyste, guma a nawet przewodzące prąd - to jest wymarzone narzędzie w warsztacie prototypowania.
  Ale też z tego co wiem korzystają z nich rozmaite serwisy (widziałem druk elementów lodówki na przykład), firmy produkcyjne.

  Poza tym - drukarka 3D pracuje cicho, bez śmietnika wytwarzanego przez frezarkę - może bez problemu stać na biurku tuż obok komputera.

  Ale powtarzam jeszcze raz - druk 3D jest "lepszy" do określonych zastosowań. Są rzeczy, które zdecydowanie lepiej jest robić na frezarce ( myślę głównie o obróbce metali ).

  A co do korzystania z druku 3D w domu - mnie to specjalnie nie interesuje, choć dla zabawy można sobie czasem coś wydrukować ;

  Wysięgnik do laptopa z jeżdżącym stojakiem do korzystania w pozycji leżącej

  Ale poza tym - w domu nierzadko się przydaje możliwość zrobienia jakiegoś drobiazgu z tworzywa. Czy to odtworzenia uszkodzonego elementu mocowania drzwi w szafie, czy to połamanego uchwytu od lodówki.

  Nikogo nie zniechęcam do inwestowania we frezarkę - o ile ma taką potrzebę.
  Sam muszę czasem z niej korzystać (głównie do wycinania elementów z ALU), i jest to również wspaniałe narzędzie.
  Ale druk 3D jest równie przydatny - dziś nie wyobrażam sobie jak wcześniej dawałem sobie radę bez tego urządzenia :)
 • #30
  Leon-Kowal
  Level 9  
  No wszystko ładnie. Dziękuję za bardzo ciekawe przykłady. Niestety nadal nie Rozumiesz - postawiłem tezę że mając 5000zł i nie mając sprecyzowanej potrzeby tylko chęć nauki sterowania urządzeniami cnc ZDECYDOWANIE LEPIEJ KUPIĆ FREZARKĘ CNC.
  Przykłady które Podałeś to bardzo rzadkie specjalistyczne zastosowanie. Zadaj sobie pytanie czy do posiadacza drukarki 3d przyjdzie kolega który uszkodził kanał dolotowy powietrza do silnika np w motorze? Wg mnie mało prawdopodobne. Pójdzie do sklepu i zakupi nowy.
  Gość od którego kupiłem swoją frezarkę kupił większą ponieważ sąsiad stolarz zapytał go czy by mu nie wykonywał rzeźbień na drzwiach od szafek kuchennych.
  Do mnie przyszedł góral czy nie wycinał bym wzorów w sklejkach na wystrój wnętrz hotelu w Zakopanem. Pytał o techniczną możliwość rzeźbienia sosrębów. Jest możliwość rzeźbienia głównej belki w domu góralskim ponieważ stół mam nieruchomy a przez bramę jest przelot.
  Wykonywałem reklamy. Wycinałem blachę stalową (bez chłodzenia na wolnym wrzecionie samoróbce) , blachy duralowe nawet 25mm grube, tarnamid. Pilotowałem otwory w elementach powtarzalnych w uchwycie obróbkowym, otwory podłużne (fasole).
  Wiele elementów wysięgnika zostało zrobionych na tej frezareczce na etapie prototypów a nie mam nawet porządnego stołu T-owego i chłodzenia. Najtańsze wrzeciono Kress.
  Wysięgnik do laptopa z jeżdżącym stojakiem do korzystania w pozycji leżącej
  Moja teza jest taka że ilość zastosowań komercyjnych dla frezarki cnc jest ZNACZNIE znacznie większa niż dla drukarki 3d i tylko tyle. Na pewno się ze mną zgodzisz bo nie da się zignorować faktów.
  Poza tym kilka spraw:
  1. Drukarka 3d leje nieprecyzyjnie, przeciętna mała frezarka dobrze zbudowana ma 0,02mm dokładności. Tak czy nie?
  2. Frezarka pozostawia śmietnik. Zgadzam się. Tylko że posprzątanie tego śmietnika trwa krócej niż zabawy z nożykiem i odcinanie podpór, nadbudówek i zbędnych rzeczy po drukarce 3d. Więc też zostaje śmietnik...
  3. W kwestii "da się tylko po co się męczyć" to nie Zrozumiałeś jednej sprawy. Podam przykład. Wykonujemy podobny geometrycznie element. Ja zrobię go z dowolnego materiału wiec będzie mógł pełnić funkcję będąc mocno obciążony mechanicznie, Twój element nie będzie miał wytrzymałości. Podpory kanały, wsporniki, mocowania O.K.
  4. Gęstość i wytrzymałość tworzywa wydrukowanego jest znacznie niższa niż tworzywa do obróbki skrawaniem. Porównajmy najczęściej stosowany tarnamid do wylewki. Pisałeś że to nieprawda. Obal tą tezę podając parametry i medium. Poza oczywiście drukarkami 3d które sypią proszek metalowy i rozpuszczają go silnym laserem diodowym. Maszyny za setki tyś zł...
  5. Błędną jest teza że to takie wspaniałe urządzenie produkcyjne że szybko i tani. BZDURA. Dla kilku skomplikowanych przestrzennie przedmiotów tak. Dla reszty wystarczy że zamówię formę na wtryskarkę. Mam szybciej znacznie, znacznie taniej, o większej dokładności i przede wszystkim wytrzymałości...
  6. Nalewanie, druków, gęstych farb, mediów przewodzących to zdecydowanie mocny punkt drukarki 3d.
  Więc dalej twierdzę że dla przeciętnego majsterkowicza jeśli nie ma konkretnej potrzeby, kupno drukarki 3d zamiast frezarki cnc to CZYSTY BEZSENS, pieniądze wyrzucone w błoto na drogi nieprzydatny gadżet...