Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nissan Primera P11 SR20DE - Za wysokie obroty, nauka wolnych obrotów.

01 Kwi 2016 13:10 2901 14
  • Poziom 18  
    Witam.
    Mam Primere p11 2000 rok kombi 2.0 benzyna 141 km silnik SR20DE manualna skrzynia.
    Brak żadnego błędu Check Engine.

Otóż od początku kupna auta miałem problem z obrotami na biegu jałowym.
    Są po prostu za wysokie, stoją na poziomie 1200-1300 obrotów, kiedy zimny silnik jest na sssaniu ma 1500 obrotów.
    Była czyszczona przepływka preparatem do tego przeznaczonym, później zrobiłem pomiar jej na 5 styku na zgaszonym rozgrzanym silniku miał 1,19 v a na odpalonym 1.59v.

Zdarzało się że te obroty lekko falowały. Przy schodzeniu z obrotów lekko się zawieszają i dopiero schodzą.

Orientuje się ktoś, jak pomierzyć czujnik położenia przepustnicy TPS ? Delikatnie go ruszałem ale miałem wcześniej zaznaczone jak było pierwotnie ustawione.Podpiąłbym go do miernika i sprawdził jakie daje wyniki.
    TPS z dwoma wtyczkami brązową od góry i białą od dołu.

Na koniec robiłem próbe nauki wolnych obrotów Idle Air Volume Learn.
    Kiedy rozpoczął się ten test, obroty przyjemnie spadły na poziom 850-900 o niebo lepiej i już mogło by tak zostać. Po jakichś 7 min kończy się test i wyjmuję kluczyk oraz odpalam silnik ponownie i z powrotem ta sama sytuacja z wysokimi obrotami.

Dysponuję interfejsem Diagun X431 .

P.S. Dodam, że w teście IACV na biegu jałowym jest poziom 23 % aż. Kiedy go zmniejszam manualnie w dół aż do 1 % obroty są idealne.
  • Poziom 18  
    No właśnie kurczę nie ma tej śrubki.
    A co dokładniej ma pokazać sonda ? Chodzi o pomiary ?
  • Poziom 18  
    Dodam, że silniczek krokowy który jest pod przepustnicą również był czyszczony oraz cała przepustnica z nagaru.

Jak pomierzyć sondę - multimetrem ? W sondzie są 3 przewody.
  • Poziom 39  
    Kiedyś tak sprawdzałem.
    Ma zapalonum aucie wpinasz miernik ustawiony na voltomierz w kostkę sondy są tam dwa białe i jeden czarny albo na odwrót nie pamiętam wpinasz w dwa tego samego koloru i sprawdzasz napięcie powinno sie wahać pomiedzy 0 a 1v .Autko nagrzane do 90 st,obroty ok 2500 utrzymane przez 30 s i nie rozpinaj wtyczki.
  • Poziom 18  
    Na odpalonym i rozgrzanym silniku odpiąłem całkowicie wtyczkę od sondy i zero różnicy.
    Odpaliłem go, bezproblemowo. Żaden błąd nie wyskoczył ani żadnej różnicy w pracy silnika.

Można obstawiać że walnięta sonda ? Czasami sobie lubił zakopcić ale nie regularnie.
  • Poziom 18  
    Któryś raz odpiąłem sonde i wkoncu wyskaczyl Check.
    Usunąłem błąd i zrobiłem pomiar.
    Rośnie od 0,1 v do ~ 0,3 v

Dziwne bo nie moge mu dać gazu tak co do tysiąca obrotów. Tylko idzie od razu do góry na lekki ruch pedału gazu.
    Jak mu dam tak trochę to zatrzymuje się na 1,5 tyś obrotów i faluje góra dół góra dół tak szybko.

Edit.

W sumie jak by była walnięta to by palił dużo i kopcił. A tu nic.
  • Poziom 18  
    Przesłona okej, nic nie widze nie pokojącego.

Bawiłem się troche położeniem TPS'a.
    Obroty albo rosną albo schodzą ale nie niżej niż 1100 obrotów.
    Lecz na pewnym położeniu obroty falują na poziomie 1500 obrotów (góra dół, góra dół)

Dodam, że jak odepnę kostkę od TPS i wepnę ją w tym momencie kiedy obroty troche schodzą i nagle obroty się stabilizują i spadają elegancko na poziom 750-800 (idealnie jak dla mnie)

Ale po wyjęciu kluczyka i zapaleniu silnika ponownie jest to samo :(

Ma ktoś na to jakąś solucje ?
  • Poziom 39  
    Jak dla mnie to albo sam tps albo sterowanie nim. Może też być gdzieś na przewodach jakaś usterka. Skoro po wypięciu i
    wpięciu jest ok,a resetuje się wyjęciem
    kluczyka to bym to przejrzał.
    to znalazłem
    http://forum.nissanklub.pl/index.php/topic/82284-nauka-wolnych-obrotow-w-primera-p11144/
  • Poziom 18  
    Tak, tylko z tym że gdzie go dostanę ?
    I ciekawe ile takie ustrojstwo kosztuje, najlepiej jak by podmienić taki czujnik od kogoś kto ma sprawny i wtedy badać.
  • Poziom 18  
    Okazał się uszkodzony silnik krokowy.
    Po podmiance normalnie przechodzi naukę wolnych obrotów i zapamiętuje ją.

Pozdrawiam.