Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

5800s - Nbox wyłącza się lub zawiesza i tylko napis boot

miszeli 01 Apr 2016 14:25 6384 16
    miszeli
    Level 11  
    Witam forumowiczów
    Jak w temacie , sytuacja jest taka że włączam dekoder uruchamia się wszystko ok i po jakichś 5-10 min oglądania dekoder pada tzn dziękuję obrazu nie ma , jest tylko napis boot na dekoderze i na tym stoi i nic więcej , jak odłączenie od prądu i włączę z powrotem to sytuacja się powtarza .
    Szukałem odpowiedzi na ten problem ale niestety nic poza aktualizacja softu
    Mam openpli 8.6
    geco
    Level 26  
    A jak kondensatory na płycie głównej pod główicą.
    miszeli
    Level 11  
    Wymienione nówki sztuki
    charlee
    Level 19  
    Do sprawdzenia kondensatory w zasilaczu (wszyscy o tym zapominają).
    miszeli
    Level 11  
    Zasilacze były testowane 2 na dekoderze żeby wyeliminować
    charlee
    Level 19  
    miszeli wrote:
    Wymienione nówki sztuki

Wymienione teraz, po powstaniu uszkodzenia czy dawniej? Dekoder ma zainstalowany dysk?
    miszeli
    Level 11  
    Kupiłem i od 'nowości' taka usterka
    charlee
    Level 19  
    charlee wrote:
    miszeli wrote:
    Wymienione nówki sztuki

Wymienione teraz, czy dawniej? Dekoder ma zainstalowany dysk?
    pskal32
    Level 13  
    Witam. Próbowałeś połączyć innym kablem z telewizorem?
    Moderated By telesat1:

3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

simhak
    Moderator of SAT
    Osobiście wymieniałeś te kondensatory?
    miszeli
    Level 11  
    W sumie nie próbowałem ale wszystko działa i nagle jest problem i wyłącza się i pisze tylko ten boot wiec chyba kabel z tym nie dużo ma wspólnego ?
    charlee
    Level 19  
    simhak wrote:
    Osobiście wymieniałeś te kondensatory?
    miszeli
    Level 11  
    No nie osobiście :/
    simhak
    Moderator of SAT
    miszeli wrote:
    Wymienione nówki sztuki

Skoro nie osobiście to skąd pewność że wymienione?
    kotek34
    Level 13  
    Witam
    Mialem, mozna powiedziec, identyczny problem. Wiem, ze to juz stary temat, ale postanowilem tutaj opisac co bylo u mnie przyczyna.

Dekoder Nbox 5800S
    Dekoder po jakims czasie zaczal sie wieszac, czasami dzialal kilka godzin, czasami kilka minut. Po zawieszeniu czesto pojawial sie napis "boot" na wyswietlaczu i tak juz zostawał az do czasu restartu zasilania, lub po prostu wyswietlacz dzialal prawidlowo ale tuner na nic reagowal. Dodatkowo w momencie zawieszenia sie tunera bylo slychac charakterystyczne "piszczenie", prawdopodobnie, ktorejs z cewek.

Po demontazu dekodera i glowicy, ukazaly sie wybrzuszone kondensatory w sekcji zasilania tj. C270, C271, C272, C273 Kondensatory zakupilem nowe i wymienilem. Tuner zostal ponownie zamontowany, jednak usterka nie ustapila, co prawda tuner potrafil dzialac kilka, kilkanascie godzin poprawnie, ale po dluzszym czasie i tak potrafil sie zawiesic i piszczec. W niedlugim okresie, moze okolo miesiaca, tuner znow zaczal sie notorycznie wieszac, tak ze korzystanie z niego bylo praktycznie niemozliwe. W tym miejscu dodam, ze w miedzyczasie podmienialem zasilacz dekodera na inny, aby wyeliminowac problem z zasilaniem.

Ponownie rozebralem dekoder, zdemontowalem plyte glowicy i tutaj ciekawostka, jeden z praktycznie swiezo wymienionych kondensatorow, okazal sie "spuchniety" Kondensator wylutowalem, pomiar multimetrem wskazal wartoc ledwie 130uF zamiast wymaganych 470uF. Pozostale kondensatory wizualnie wygladaly w porzadku. Wlutowalem nowy kondensator w miejsce spuchnietego i uruchomilem tuner. Dekoder ponownie po kilku minutach sie zawiesil. W tym miejscu pomysly mi sie skonczyly i zaczalem dochodzic do wniosku, ze padlo po prostu cos innego i bede to musial oddac do kogos z wieksza wiedza i dodswiadczeniem, albo po prostu kupic nowy tuner. Postanowilem jednak wylutowac wszystkie "nowe" kondensatory tj. C270, C271, C272, C273 i sprawdzic je multimetrem. Pomiary wykazaly, ze zaden z kondensatorow nie trzymal swojej wartosci. Wskazania z multimetra wykazywaly zakres pojemnosci pomiedzy 430-450uF, podczas gdy te kondesatory powinny miec co najmniej 470uF. Niewiele myslac, wzialem pare nastepnych kondensatorow, tym razem innej firmy. Przed wlutowaniem pomierzylem je, wszystkie mialy odpowiednio 480uF, czyli ciut powyzej wartosci nominalnej. Po wlutowaniu i uruchomieniu tunera, dekoder zaczal dzialac poprawnie.

Mam nadzieje, ze ten opis komus pomoze. Wniosek jest taki, ze nawet nowy kondensator ze sklepu, moze byc od poczatku wadliwy, lub tak niskiej jakosci, ze w bardzo krotkim czasie utraci pojemnosc. Dlatego dla osob majacych podobny problem, zalecam dokladna weryfikacje wspomianych wyzej kondensatorow, nawet jesli byly stosunkowo niedawno wymieniane.