Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowarka Erbauer - Identyfikacja sterownika zasilacza impulsowego

01 Kwi 2016 16:55 6144 16
 • Poziom 12  
  Mao prośbę o identyfikację układu (smd) 8 pin, jest to sterownik zasilacza w ładowarce do wiertarki. Niestety nie mogę go odszyfrować,a nie ma na nim żadnych napisów. Wygląda że na 1-masa, 2- sprzężenie z transoptora, 3-zasilanie startowe przez dwa oporniki R5,R6, 8- to wyjście na tranzystor kluczujący DG10N60, 7- nie widać na zdjęciu połączona jest z T1. Ładowarka nie działa, na 1-3 jest 14v. Ładowarka Erbauer - Identyfikacja sterownika zasilacza impulsowego
 • Poziom 38  
  Pewnie jak każdy chińczyk to i ten również zeszlifował oznaczenia układu. Mi czasami udawało się coś odczytać zamalowując układ rysikiem od ołówka (jeśli nie zeszlifował za mocno to w miejscu oznaczeń będą zagłębienia i jak zamalujesz całą obudowę to te miejsca powinny zostać czarne a nie szare). Możesz spróbować rozrysować schemat i spróbować znaleźć coś podobnego.
 • Specjalista - zasilacze komputerowe
  foreman1 napisał:
  na 1-3 jest 14V
  Jeśli mierzyłeś miernikiem to właściwie nie wiadomo ile tam jest. Tu miarodajny pomiar można wykonać używając oscyloskopu.
  Jeśli jednak miernik coś wskazuje to już wygląda obiecująco.
  Na początek warto wymienić kondensator elektrolityczny połączony (+) z emiterem Q1 i (-) z masą.
  Zakładam, że napięcie na mostku sieciowym to ok. 325V.

  Proszę zachować szczególną ostrożność podczas pomiarów i pamiętać o rozładowaniu kondensatora filtru zasilacza po odłączeniu od sieci (rezystorem, żarówką ale nie wkrętakiem).

  Strona pierwotna znajduje się na potencjale sieci zasilającej.
 • Poziom 12  
  Tak, napięcie po mostku jest, kondensatory podmieniłem i dalej to samo. Zastanawia mnie uzwojenie pierwotne transformatora jest 0,25 Ohm ,czy nie przygrzane i ten sterownik, bo pomiędzy 1 a 2 jest 8 Ohm (oczywiście odlutowane) ?
 • Pomocny post
  Specjalista - zasilacze komputerowe
  Rezystancją uzwojenia nie przejmuj się. To kilkanaście zwojów drutu miedzianego.
  Nie potrafię tego oszacować, bo nigdy nie mierzyłem rezystancji uzwojenia. Po prostu ten pomiar nic nie wnosi poza ustaleniem wyprowadzeń. Istotna jest indukcyjność.

  Wynika z tego, że uszkodzony jest sterownik.
  Teraz trzeba zastanowić się nad potrzebą naprawy. Wymiana sterownika raczej nie wchodzi w rachubę bo nie wiadomo co to jest. Można więc próbować skonstruować prosty sterownik bazując na aplikacji dowolnego układu, łatwo dostępnego w handlu.

  Zabawa na 2-3 godziny, mały pajączek na kilku przewodach zabezpieczony koszulką termokurczliwą i zasilacz działa.
 • Poziom 12  
  Rzeczywiście uszkodzony był sterownik. Wobec tego, że nie mogłem rozpoznać jaki tam był pierwotnie poszedłem za radą kolegi W.P. i zmontowałem sterowanie na UC3842. Zostawiłem po pierwotnej mostek, kondensator i tranzystor kluczujący , a resztę dorobiłem według aplikacji UC3842. Dziękuję wszystkim za zainteresowanie.
 • Poziom 16  
  Gdyby ktoś potrzebowal to ten scalak to ob2269cp
  Ja z kolei szukam jaki tranzystor qo2 i dioda zenera zd2 idaca na bramke tego tranzystora (strona wtorna) zapewne stabilizator 18v. Brak obu czesci .
 • Poziom 15  
  Jeżeli to taka ładowarka to u mnie jest ten ośmio pinowy OB2269CP.sam mam zagwozdkę..na wyjściu z przetwornicy zasilającej jest coś koło 110 V.raczej nieprawidłowo bo przełożenie trafa wskazuje inaczej.podejrzewam wadliwy kondensator w ukł przetwornicy..jak byś coś wiedział cjętnie cię wysłucham.pozdro
 • Poziom 1  
  Panowie ma ktoś pomysł jak najprościej zmniejszyć prąd ładowania w tej ładowarce. O ile bateria się nie nagrzewa mocno, to ładowarka jest mocno gorąca. Nie zależny mi aż tak na czasie ładowania, mam trzy baterie, a nie chciałbym tak katować teł ładowarki bo pewnie zaraz padnie. Zastanawiam się nad ładowaniem przez ładowarkę modelarską powiedzmy prądem 1 A do napięcia 5 x 4,2 V, bateria ma balanser wbudowany i dodatkowo ciekawy jestem jak działa ta ładowarka złącze oznaczone T to chyba temperatura baterii a BS coś od balansera chyba. Moja oryginalna ładowarka ładuje do 20,87V, nie sprawdzałem końcowego prądu odcięcia.
 • Poziom 18  
  Mam taką samą ładowarkę jak w tytule, problem polega na tym iż ona nie działa, czyżby sterownik jak koledzy wcześniej opisywali?
  Wstępnie pomierzyłem napięcia, Tranzystor kluczujący wydaje się być sprawny, diody w układzie pierwotnym sprawne.
  Napięcie na pierwotnym prawidłowe, na transformatorze po stronie pierwotnej brak napięcia.
  Fotkę zrobiłem z dwóch stron, odbiłem i osadziłem z boku żeby elementy się zgadzały i był lepszy pogląd na schemat. Co jeszcze sprawdzić?

  Ładowarka Erbauer - Identyfikacja sterownika zasilacza impulsowego
 • Specjalista - zasilacze komputerowe
  No jeśli pomiędzy bramką a źródłem masz 350V to już coś wiadomo. Jest źle.
  Dalej to już mozolne sprawdzanie - rezystor w źródle tranzystora, kontroler i reszta półprzewodników po stronie pierwotnej.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Dobrze zrobione i zestawione zdjęcia. Przynajmniej coś widać.
 • Poziom 18  
  Kondensator c6 ma zwarcie. Jednak po wylutowaniu kondensator c6 nie ma zwarcia.
  Zwarcie występuje na kontrolerze pwm na nóżkach 1 i 6. Czy tak ma być to nie wiem.
  Załączam schemat podobnego kontrolera.

  Czy ewidentnie uszkodzony kontroler?
  Ładowarka Erbauer - Identyfikacja sterownika zasilacza impulsowego
  Dodano po 1 [godziny] 9 [minuty]:
  Jeszcze sprawdziłem ten duży rezystor, nie wiem czy to jest rezystor zwykły czy jakiś bezpiecznikowy. W każdym razie z pomiarów wychodzi mi iż ma on 0,3 ohm, a z kolorów wychodzi mi całkiem coś innego, czyli 220 megaom? Czy ja coś źle patrzę ?

  Ładowarka Erbauer - Identyfikacja sterownika zasilacza impulsowego

  Eh, z przelicznika wyszło mi 220 mOhm (miliOhm) czyli około 0,3 ohm więc jest dobrze. Sorki :)
 • Specjalista - zasilacze komputerowe
  lowermann napisał:
  Kondensator c6 ma zwarcie. Jednak po wylutowaniu kondensator c6 nie ma zwarcia.
  Zwarcie występuje na kontrolerze pwm na nóżkach 1 i 6.
  Z obrazka w #10 wynika uszkodzenie tranzystora. Przez niego wysokie napięcie przedostało się na sterownik, on tez poległ.
  Rezystor sprawny. Trzeba też sprawdzić D4 i R4, nie wierzę, by przetrwały. Do tego jeszcze "pod lupkę" Q1 i ZD1.
 • Poziom 18  
  Tranzystor sprawdzałem testerem wyglądał na sprawny, wszystko wyglądało ok ale... z braku zasilacza laboratoryjnego wylutowałem kontroler wpiąłem ładowarkę w gniazdko by dokonać pomiarów i rozwaliło bezpiecznik, rezystor ten ze zdjęcia oraz tranzystor mosfet dg10n60. :) Ja to jestem zdolny :), zamiast wpierw sprawdzić iż zwarcie jest na tranzystorze mosfet :)
  Ale kurcze jakim cudem tester wykazał iż jest sprawny to nie wiem.
  Przed tym zabiegiem D4 i r4 były wylutowane i sprawdzone. zd1 sprawdzałem jako zwykłą diodę i było ok, nie sprawdzałem na przebicie.
  Teraz od nowa trzeba sprawdzić wszystko :) Dzięki, będę dalej męczył biedaka


  Zamiast tego rezystora dam 2 watowy 0.33R, tego dg10n60 zastąpię 11N60c3, no i zamówię sterownik. Jeszcze raz wszystko posprawdzam ze szczególnym zwróceniem uwagi na q1
 • Poziom 18  
  Po wymianie w/w części jeszcze raz sprawdziłem polecane przez Ciebie układa ale wszystkie po pomiarach wyglądały na dobre. Odpaliłem zasilacz i wystartował. Po chwili zapaliła się zielona kontrolka . Nie mam baterii by sprawdzić ten zasilacz. Ale teoretycznie działa :)
 • Poziom 12  
  Mógł bym prosić o wartości kond c5 i c6 ?