Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TP-LINK TD-W8970 - Uszkodzony router po burzy.

Adrian12692 01 Kwi 2016 18:27 1542 2
  • #1 01 Kwi 2016 18:27
    Adrian12692
    Poziom 8  

Witam,
    Mam pytanie odnośnie routera ADSL TP-LINK TD-W8970.
    Mianowicie, ostatnio była u mnie pierwsza wiosenna burza.
    Zachmurzyło się, ale nic nie grzmiało... Ale jak zagrzmiało, to tylko raz a porządnie (uderzenie pioruna gdzieś blisko) :D
    Więc w ten głupi sposób straciłem router, już za późno na odłączenie bo walnęło bez ostrzeżenia.
    Gdy wyciągałem wszystko z gniazdek, zauważyłem dziwne piszczenie w routerze, ciężko określić ten dźwięk. Od tej pory wszystko działa (chyba?), z wyjątkiem DSL.
    Router działał na Neostradzie, podejrzewam że doszło do jakiegoś przepięcia z linii telefonicznej, od tamtego momentu routerek już się nie synchronizuje z centralą (dioda ADSL w ogóle się nie świeci) :|
    Ok, jako że uczę się w technikum elektrycznym, zwyczajnie zaciekawiło mnie co się stało.
    O dziwo, nic takiego nie widzę, z wyjątkiem tej dziwnej dziury w chipie:
    TP-LINK TD-W8970 - Uszkodzony router po burzy. TP-LINK TD-W8970 - Uszkodzony router po burzy.
    TP-LINK TD-W8970 - Uszkodzony router po burzy. TP-LINK TD-W8970 - Uszkodzony router po burzy.
    Dodam że ten chip w momencie gdy router jest uruchomiony, jest ciepły podobnie jak wszystkie inne, może wszystko z nim ok? Ok dalej.
    A kondensatory wydają się ok, wiem że ciężko będzie to naprawić, że się to pewnie nie opłaca. Ale może akurat się uda? Tak jak wspomniałem wszystko działa z wyjątkiem DSL-a, to trzyma mnie przy nadziei.
    Sprawdziłem miernikiem gdzie "ginie" napięcie z przewodu telefonicznego i w tym miejscu się "zaciąłem":
    TP-LINK TD-W8970 - Uszkodzony router po burzy.
    Co to w ogóle za element? Sprawdziłem w internecie oznaczenie, widzę "line transformer". Myślę ok, mam mały transformator, tylko co on robi w obwodzie od sygnału telefonicznego? Przecież przewód telefoniczny ma prąd stały więc jakim prawem jest tu transformator? Nie rozumiem tego (jak ktoś może byłbym wdzięczny za wyjaśnienie). Za tym transformatorem na zaciskach już nie ma napięcia. Jeszcze tak zapytam, co to jest w zaznaczonym miejscu?:
    TP-LINK TD-W8970 - Uszkodzony router po burzy. ?
    Dodam że przez przewód Ethernet w momencie burzy był podłączony oddzielny router D-Link DSL-2640B, był wyłączony z sieci ale mimo to też się spalił najprawdopodobniej właśnie przez ten nieszczęsny Ethernet (nie przydziela adresu IP, nawet po resecie i nic nie mogę na nim zrobić). Na tym routerze aż tak bardzo mi nie zależy. Szczerze średnio wiem co dalej robić, nie wiem na jakiej zasadzie działa ten "transformator" dlatego wstrzymałem się do sprawdzania dalej czegokolwiek.
    Czekam na jakieś odpowiedzi co z tym dalej zrobić, może do kosza?

0 2
  • Pomocny post
    #2 01 Kwi 2016 19:13
    junior84
    Poziom 22  

Ogólnie to cudo z dziurą jest trwale uszkodzone. Za pewne masz ubezpieczone mieszkanie ... więc można z tego skorzystać.

0
  • #3 01 Kwi 2016 22:37
    Adrian12692
    Poziom 8  

Dziękuję za odpowiedź.
    No niestety nie mam ubezpieczenia, to jest ten ból :/
    Nie długo zmienię internet na mobilny to przy okazji zmienię też sprzęt.
    Temat zamykam.

0