Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zamiana tranzystorów mocy we wzmacniaczu audio

ametyst12 01 Apr 2016 18:41 1290 17
    ametyst12
    Level 14  
    Witam, mam pytanie dotyczące zamiany tranzystorów mocy we wzmacniaczu audio
    http://www.jabel.com.pl/files/instrukcje/J-057.pdf Czy mogę zamienić jak w schemacie tranzystory BD911 i BD912 na tranzystory TIP3055 i TIP2955, aby zwiększyć moc wzmacniacza. Jeżeli tak jaką moc bym uzyskał przy 8ohm?
    _PREDATOR_

VIP Meritorious for electroda.pl
    Tak trudno poszukać i porównać parametry? Masz bana na Google?
    L_M
    Level 32  
    ametyst12 wrote:
    Czy mogę zamienić jak w schemacie tranzystory BD911 i BD912 na tranzystory TIP3055 i TIP2955, aby zwiększyć moc wzmacniacza

Możesz,ale moc wzmacniacza wzrosła by tylko w przypadku zmniejszenia impedancji głośników do 2Ω oraz zwiększenia prądu w zasilaczu.
    ametyst12 wrote:
    Jeżeli tak jaką moc bym uzyskał przy 8ohm?

Dokładnie połowę mocy którą uzyskujesz przy 4Ω.
    ametyst12
    Level 14  
    _PREDATOR_ wrote:
    Tak trudno poszukać i porównać parametry? Masz bana na Google?
    Nie oczywiście, że poszukałem parametrów i według mnie tak, ale nie byłem pewien!
    _PREDATOR_ wrote:
    Masz bana na Google?
    Bez przesady!?

Dodano po 2 [minuty]:

L_M wrote:
    Możesz,ale moc wzmacniacza wzrosła by tylko w przypadku zmniejszenia impedancji głośników do 2Ω
    Czemu 2ohm przecież są 4ohm na schemacie?
    L_M wrote:
    zwiększenia prądu w zasilaczu.
    To nie ma problemu, byle zostać przy napięciu 40v pojedynczego.
    jarek_lnx
    Level 43  
    Te 50W jest nieco naciągane TDA2030 moze pracować z zasilaniem do 36V a nie jak w kicie 40V 50W było by możliwe tylko jeśli wzmacniacz osiągnął by 40Vpp, w praktyce wzmacniacze zasila się z zasilaczy niestabilizowanych których napięcie znacząco spada pod obciążeniem a więc te 50W w jest nieosiągale.

To znaczy że przy obciążeniu 4Ω nie osiągniesz 50W nie ważne jakich uzyjesz tranzystorów, sposoby na zwiększenie mocy pozostają dwa 1) zmniejszyć rezystancję obciążenia i wydajbność prądową wzmacniacza 2)zwiększyć wydajność prądową i zwiększyć napiecie na głośniku 4Ω łącząc dwa wzmacniacze mostkowo.

Nie wiem jaki jest sens takiej konstrukcji jak J-057 chyba tylko to że cena elementów jest bardzo niska, jako wzmacniacz 50W zdecydowanie lepiej użyć TDA7294 a jeśli chcesz 100W i więcej, to buduj na elementach dyskretnych, no chyba żeby coś w klasie D (pamiętając jakie są wady i zalety takiego rozwiązania)
    ametyst12
    Level 14  
    jarek_lnx wrote:
    To znaczy że przy obciążeniu 4Ω nie osiągniesz 50W nie ważne jakich uzyjesz tranzystorów
    Czyli rozumiem, że żadne tranzystory jakie kolwiek zmienie nie podwyższą mi mocy?
    jarek_lnx wrote:
    2)zwiększyć wydajność prądową i zwiększyć napiecie na głośniku 4Ω łącząc dwa wzmacniacze mostkowo.
    Jak już to ta opcja, A jak połączyć je mostkowo?
    jarek_lnx wrote:
    jako wzmacniacz 50W zdecydowanie lepiej użyć TDA7294
    Też o tym myślałem tylko w tym problem, że potrzeba zasilania symetrycznego, a na pojedynczym będzie na nim za mała moc i tutaj mi się nie opłaca, wolałbym coś tańszego. I na pojedynczym zasilaniu najlepiej i o mocy okolo 40-50w na kanał przy 8ohm.
    L_M
    Level 32  
    ametyst12 wrote:
    I na pojedynczym zasilaniu najlepiej i o mocy okolo 40-50w na kanał przy 8ohm.

Na pojedynczym zasilaniu i przy 8Ω to musiałbyś go zasilać napięciem co najmniej 60V.
    jarek_lnx
    Level 43  
    ametyst12 wrote:
    Jak już to ta opcja, A jak połączyć je mostkowo?

Musiał byś przerobić jeden na odwracający, albo zbudować odwracacz fazy na wzmacniaczu operacyjnym,
    W mostku, przy zasilaniu nieco większym niż 30V, 50W jest osiągalne.
    ametyst12
    Level 14  
    L_M wrote:
    Na pojedynczym zasilaniu i przy 8? to musiałbyś go zasilać napięciem co najmniej 60V.

No właśnie wiem, dlatego napisałem, że mi się nie opłaca wolałbym tak maksymalnie do 40V pojedyncze zasilanie.

Dodano po 1 [minuty]:

jarek_lnx wrote:
    Musiał byś przerobić jeden na odwracający, albo zbudować odwracacz fazy na wzmacniaczu operacyjnym,
    W mostku, przy zasilaniu nieco większym niż 30V, 50W jest osiągalne.

Dobra, ale jak to zrobić? Jakiś może schemat?

Dodano po 7 [minuty]:

Może być inny pomysł (schemat) na innym scalonym układzie lub na tranzystorach bez różnicy, ale tak, aby miał około 40W lub więcej na kanał przy 8ohm przy zasilaniu maksymalnie 40V pojedynczego może być mniej. Myślałem też o LM3886, ale nie wiem czy to nie tak samo jak z TDA7294, czyli przy moim zasilaniu za słaba moc, którą chciałbym osiągnąć.
  • Helpful post
    jarek_lnx
    Level 43  
    ametyst12 wrote:
    Dobra, ale jak to zrobić? Jakiś może schemat?

Przykładowo odwracacz fazy na wzmacniaczu operacyjnym.
    http://www.sound.westhost.com/project14.htm
    Prostsze rozwiązanie jest w dokumentacji TDA2030 (Fig 20) - jak połączyć w mostek dwa wzmacniacze dodając tylko kilka rezystorów, ale tego schematu ci nie pokażę bo musiał bym narysować wersję z zasilaniem niesymetrycznym, a rysować schematów na kompie mi sie poprostu nie chce, chyba że sam sobie skleisz fig 17 z fig 20 i zewnętrznymi tranzystorami z kitu jabla.

ametyst12 wrote:
    Może być inny pomysł (schemat) na innym scalonym układzie lub na tranzystorach bez różnicy, ale tak, aby miał około 40W lub więcej na kanał przy 8ohm przy zasilaniu maksymalnie 40V pojedynczego może być mniej.
    Przy takim niskim zasilaniu w stosunku do mocy jesteś skazany na układ mostkowy. Obojętnie czy scalony czy dyskretny.
    ametyst12
    Level 14  
    jarek_lnx wrote:
    Przy takim niskim zasilaniu w stosunku do mocy jesteś skazany na układ mostkowy. Obojętnie czy scalony czy dyskretny.
    A mam jeszcze w pomyśle, aby zrobić wzmacniacz na samochodowym TDA7560, tylko jaka to będzie moc przy 4ohm 30W na kanał czy więcej, a ile mocy przy 2ohm na kanał ? Czytałem jak coś datasheet, ale nie wiem, która to moc oddawana na kanał, za dużo mają napisane.

Dodano po 3 [minuty]:

jarek_lnx wrote:
    Rozumiem, ale za dużo roboty z tym, więc myślę nad samochodowym TDA7560.

Dodano po 14 [minuty]:

ametyst12 wrote:
    A mam jeszcze w pomyśle, aby zrobić wzmacniacz na samochodowym TDA7560, tylko jaka to będzie moc przy 4ohm 30W na kanał czy więcej, a ile mocy przy 2ohm na kanał ? Czytałem jak coś datasheet, ale nie wiem, która to moc oddawana na kanał, za dużo mają napisane.
    Dobra już wiem, znalazłem wykres. To robię chyba na TDA7560 tylko, że on ma 4 wejścia czy mogę te wejścia złączyć 2 w 1 i kolejne 2 w 1 chodzi o plusy na wejsciu, bo chciałbym dać potencjometry 2 zamiast 4?
  • Helpful post
    jarek_lnx
    Level 43  
    TDA7560 jest właśnie wzmacniaczem mostkowym, da ci do 35W na 4Ω przy maksymalnym dopuszczalnym napięciu 18V żeby go tak żyłować musiał byś mieć stabilizowane 18V żeby była pewność że napięcie nigdy nie będzie wyższe.
    Przy 2Ω i 18V 60W

Wejścia możesz połączyć razem, ale wyjść nie wolno.
    ametyst12
    Level 14  
    jarek_lnx wrote:
    przy maksymalnym dopuszczalnym napięciu 18V żeby go tak żyłować musiał byś mieć stabilizowane 18V
    A ile on może z zasilacza pobierać Amper(prądu) z zasilacza przy 18V? Mam wiele transformatorów i wiele diod i kondensatorów, że jakoś poskładam tak zasilacz, by nie siadało napięcie, zbyt mocno, bez stabilizatora. Dla mnie wystarczy by było 16V nie niżej. Wiem, że bez podłączenia wzmacniacza i tak będzie większe napięcie na zasilaczu a przy wzroście głośności na wzmacniaczu napięcie w zasilaczu będzie siadać ale dam dużo kondensatorów więc powinno być ok. A co do potencjometrów to jaki najlepszy 47kohm?
  • Helpful post
    jarek_lnx
    Level 43  
    Quote:
    A ile on może z zasilacza pobierać Amper(prądu) z zasilacza przy 18V?
    Zależy jakiej impedancji dasz głośniki ile kanałów obciążysz i jaką mocą.

Quote:
    Mam wiele transformatorów i wiele diod i kondensatorów, że jakoś poskładam tak zasilacz, by nie siadało napięcie, zbyt mocno, bez stabilizatora. Dla mnie wystarczy by było 16V nie niżej.
    Transformator 12V da ci bez obciążenia 16-18V na kondensatorze a pod obciążeniem nominalnym będzie 12V albo mniej, chyba że weźmiesz z dużym zapasem np taki na 0,5kW jak obciążysz mocą 50W to napiecie nie spadnie za bardzo. Mozesz robić próby co ci sie uda osiągnąć ale zasada że nie da sie jednocześnie zrobić dobrze, prosto i tanio zawsze obowiazuje.
    ametyst12
    Level 14  
    jarek_lnx wrote:
    Zależy jakiej impedancji dasz głośniki ile kanałów obciążysz i jaką mocą.
    To podaje głośniki wszystkie kanały: (1 kanał: głośnik 2ohm 80W), (2 kanał: głośnik 4ohm 50W), (3 kanał: głośnik 2ohm 80W), (4 kanał: głośnik 4ohm 50w), zakładając te 16-18V zasilanie.
    jarek_lnx
    Level 43  
    Quote:
    (1 kanał: głośnik 2ohm 80W), (2 kanał: głośnik 4ohm 50W),
    Tego napewno nie przekroczysz bo to są wartości wymagające zasilania 18-20V,biorąc to do obliczeń wyjdzie prąd ok 18A a jak moc będzie mniejsza to mniejszy.
    W praktyce pewnie chłodzenie uniemożliwi wyciągnięcie takiej mocy ale zasilacz możesz na tyle zaprojektować
    ametyst12
    Level 14  
    jarek_lnx wrote:
    biorąc to do obliczeń wyjdzie prąd ok 18A
    Serio? Jak zrobię to sprawdzę i napisze, bo nie wierze. Chodziło mi o głośniki, a zrozumiałeś pewnie że moc wzmacniacza więc nawet jeżeli biorać jak pisałeś 30W / 4ohm , 30W/4ohm, 50W/2ohm, 50W/2ohm, to i tak nie wydaje mi się , żeby pobierało przy 16-18V ponad 5A z zasilacza.
    ametyst12
    Level 14  
    A czym się różni TDA7850 od TDA7560 , wiem że TDA7850 jest wykonany na tranzystorach MOSFET, ale co po za tym, który jednak lepszy czy bez różnicy?