Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] E3372 LTE - Jaka antena dla LTE

beniek_007 01 Kwi 2016 21:59 1809 10
  • #1 01 Kwi 2016 21:59
    beniek_007
    Poziom 7  

Witam,
    Interesuje mnie parametry nadajnika PLAY LTE w miejscowości Pieniężno (warmińsko-mazurskie) a dokładnie jaką antenę (na jaką częstotliwość ) musiał bym zakupić.
    Odległość od nadajnika ok. 6 km (z mapy brak zasięgu), obecnie jakoś to działa hspa czy hsdpa już sam nie wiem :D , modem jest wpięty do routera.
    Rozważam ryzyko zakupu anteny i przetestowania czy jest szansa na LTE.

Może ktoś podpowie, doradzi.
    Pozdrawiam

0 10
  • #2 01 Kwi 2016 23:01
    matek451
    Specjalista Sieci, Internet

A jaka to miejscowość ? Modem E3372 jaka wersja i jaki router? robiłeś jakieś testy wymuszając tylko LTE na zewnątrz domu, ewentualnie w twojej okolicy zbliżając się do Pieniężna?

0
  • #3 02 Kwi 2016 11:47
    beniek_007
    Poziom 7  

Wersja modemu - jeszcze nie dotarł :D będzie w poniedziałek (przy przedłużeniu umowy dostałem go) więc testów jeszcze nie robiłem a ten który mam teraz nie obsługuje LTE.
    Router Pentagram P6367, a teraz tak myślę czy ten router będzie działał z modemem 3372.
    Dobrze prawisz :D jak będę miał modem będę próbował zbliżając się do Pieniężna bo Orneta to już zupełnie daleko.

0
  • #4 02 Kwi 2016 23:29
    matek451

Wziąłeś na przedłużenie modem za 100zł? To jakiś żart, zapłacisz za niego 240-720 zł w zależności od wyboru taryfy. Na jakich warunkach przedłużyłeś umowę? W Play to pewnie E3322h-153 lub s-153 w wersji zwykłej. Trudno oczekiwać, że ten Pentagram czyli Tenda go obsłuży. W Play trzeba było złożyć wypowiedzenie i negocjować z GU ofertę z dużym rabatem i routerem LTE. Co do zasięgu to wg. mapy Play ten BTS sieje blisko. Brak LTE1800 u ciebie a nawet z 3G na UMTS900 są problemy o ile działa bo to strefa przygraniczna i możliwe, ze tylko UMTS2100 jest dostępny. Korzystałeś wcześniej z Play, na jakim sprzęcie, antenie? W jakiej technologii i jakie prędkości. Play w tej lokalizacji to słaby wybór,

0
  • #6 03 Kwi 2016 22:01
    matek451

Antena AKc2uni to zbędna ozdoba domu. Dookólny szmelc o zerowym zysku. Masz zabytkowy wręcz modem działający w HSDPA do 3,6Mb/s więc wyniki i tak OK. Dobrze , że chociaż to wersja E160E to obsługuje UMTS900. A oferta mówiąc szczerze to dno i 2 metry mułu. Łaskawa Pani dała ci 3 m-ce rabatu po 3 zł. Obecne oferty dla ludzi z ulicy są lepsze. Z tym modemem E3372 za 1 zł mają za 39,99 50GB limitu w tym 6 m-cy internetu bez limitu. Przedłużający dostają jeszcze rabat 50% na 3 m-ce. Dlatego zawsze składa się wypowiedzenie obecnej umowy a następnie negocjuje nową z Grupą Utrzymania w Play. Do uzyskania rabat 50% na 12 m-cy co oznacza zniżkę 25% w umowie dwuletniej. Zresztą w Play można mieć Internet na kartę bez limitu za 45 zł/m-c. A jak ma się zasięg LTE Play to korzysta z usługi Darmowego Internetu LTE bez limitu na karcie RBM II new , starter z puszką za 9 zł. Minimum 100GB z pełna prędkością , potem 2Mb/s a wszystko za darmo. Oferta od 30 m-cy do odwołania. Wystarczy tylko doładować konto za 50 zł co 100dni i włączać usługę Darmowy Internet LTE co 30 dni. Kasa zostaje na koncie. Wnioski wyciągnij sam, wszak umowa zawarta na odległość. Taki E3372s-153 HiLink kupisz za 100-120zł. Dysponując telefonem z LTE można by sprawdzić zasięg na zewnątrz zbliżając się do Pieniężna. Od tych wyników jest uzależniony dobór anteny i w ogóle działanie LTE.

0
  • #7 07 Kwi 2016 19:42
    beniek_007
    Poziom 7  

Witam ponownie,
    Matek451 modem dotarł, na razie odpuszczamy temat oferty, mam jeszcze kilka dni, zastanowię się.

Z moim routerem oczywiście nie działa. Znalazłem informację że PLAY LTE pracuje na 1800 MHz.
    Jaką teoretycznie proponujesz antenę, teoretyczne, bo po testach dla mnie to jest i tak skok technologiczny nawet z tą "atrapą" anteny (kable 10 m) którą mam mogło by zostać. Testy robione z modemem wpiętym do laptopa, przy dobrej pogodzie, pytanie jak będzie przy złej?
    Sygnał od _79 do 89 dBm, prędkość jak w załącznikach.

0
  • #8 07 Kwi 2016 23:41
    matek451

Prędkości całkiem OK. Modem E3372 z Play to pewnie wersja zwykła( zarządzasz nim przez aplikację Play OnLine?) Ona pokazuje moc sygnału RSSI, na zewnątrz jest lepiej bo ta niby antena przenosi punkt poboru . Kable do niej są zamontowane na stałe? Potrzebujesz anteny Dual LTE na 1800MHz, polecany Sorensen 17dBi lub Cybertech 15dBi.

0
  • #9 08 Kwi 2016 21:20
    beniek_007
    Poziom 7  

Modem zarzadzany przez aplikację PLAY INTERNET.
    RSSI teraz mam -82dBm. Zdecydowałem się i zamówiłem Sorensen 17dBi, i na tą chwilę dosyć inwestycji.
    Pozostaje kwestia dobrego routera ale to musi poczekać, na razie musi być demobilowy EDIMAX LT-6408n.
    Jaki ewentualnie na przyszłość polecił byś router ze średniego poziomu cenowego ? :D

0
  • #10 23 Kwi 2016 16:26
    beniek_007
    Poziom 7  

Żeby zakończyć temat, po podłączeniu anteny SORENSEN 17 dBi - (ANTENA ZAINSTALOWANA NA STRYCHU, POD DACHEM Z DACHÓWKI CERAMICZNEJ) bo nie mam kiedy zainstalować na dachu, szybkości jak na załączniku.
    Teoretycznie moja miejscowość nie jest objęta zasięgiem LTE PLAY.

0
  • #11 22 Lut 2018 22:00
    beniek_007
    Poziom 7  

Po długim okresie testowania w/w antena spisuje się bardzo dobrze.
    Czasu, żeby ją przenieść na dach zabrakło !
    Pozdrawiam.

0
  Szukaj w 5mln produktów