Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenia różnicowoprądowe, RCD - #08 edu elektroda.pl

TechEkspert 01 Kwi 2016 22:19 6369 8
  • W tym odcinku podstawowe informacje o RCD (zabezpieczeniach różnicowoprądowych). Sprawdzimy w praktyce różnice w działaniu RCD typ AC i A.

Link

W skrócie:
    -RCD typ AC - reakcja na prąd upływowy przemienny
    -RCD typ A - AC + reakcja dodatkowo na prąd zmienny odkształcony ze składową stałą
    -RCD B - A + reakcja na składową stałą

G (kV) - RCD krótko zwłoczna
    S - RCD selektywna

RCCB - zabezpieczenie różnicowoprądowe
    RCBO - RCD zintegrowane z zabezpieczeniem nadprądowym

Parametry robocze:
    Prąd upływu wyzwalający RCD (najczęściej 30mA, dostępne są wysokoczułe RCD 10mA a także na większe prądy np. 300mA).
    Prąd roboczy styków: np. 25A, 40A, 63A
    Ilość styków: 2P, 4P
    Zdolność rozłączeniowa (z dobezpieczeniem lub bez) np. 6kA.

Temat RCD nie jest moim codziennym zajęciem, dlatego do dyskusji która może wzbogacić materiał zachęcam szczególnie osoby zajmujące się instalacjami elektrycznymi.

Często spotykam się z podejściem użytkowników instalacji "mam w rozdzielnicy różnicówkę, więc nic mi nie grozi", warto uświadamiać że prąd elektryczny jest niebezpieczny mimo posiadania bardzo użytecznego i zwiększającego bezpieczeństwo zabezpieczenia różnicowoprądowego.

Fajne! Ranking DIY
    arecoag
    Poziom 19  
    Bardzo pożyteczny odcinek w prosty sposób dla laika wyjaśnia zasadę działania wyłącznika ratującego życie. Więcej takich tematów.
    djlukas
    Poziom 27  
    Tylko trzeba pamiętać, że rcd to nie jest panaceum a wszystko. Podstawa to dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja. Rcd to urządzenia bardzo awaryjne i dlatego nawet producenci zalecają wykonać test co miesiąc.

Ale filmik jak najbardziej na plus, szczególnie porównanie typu AC do A bo nawet wielu elektryków co znam nie mam pojęcia o różnicach w typach.
    Akrzy74
    Poziom 39  
    TechEkspert napisał:
    Prąd upływu wyzwalający RCD (najczęściej 30mA, dostępne są wysokoczułe RCD 10mA a także na większe prądy np. 300mA).

Wyłączniki/bloki różnicowopradowe mają swój przedział już od 0,1mA do 1000mA, każdy z nich ma swoje przeznaczenie, w niektórych pomieszczeniach (oraz gniazdach obsługiwanych przez laików czy placach budowy) jest wyposażeniem obowiązkowym, a prąd wyzwalania określony jest nie na aparacie a w polskiej normie. Na schemacie widoczna jest wkładka topikowa a nie wyłącznik nadprądowy (nie wiadomo jaka pętla zwarcia- podobno duża, moja żona mówi, że jej "polówka" jest duża a ja przy wzroście "słusznym" :lol: ledwo się mieszczę). Mowa jest o zabezpieczeniu i żarówce dużej mocy (elektrycy wiedzą, że wystarczy 15W, (duża moc oznacza kilka kW), a to przekrój przewodu wymusza zabezpieczenie a nie odbiornik- szczególnie żarówka w obudowie nieznanej klasy ochronności. :)
    Nie powiedziano o zasilaczach i filtrach połączonych z przewodem PE, niebezpiecznej sytuacji kilku stanowisk komputerowych przyłączonych do jednego obwodu lub sytuacji, gdy po zaniku napięcia i ponownym pojawieniu się napięcia RCD wyłączy. Ciekawy jestem, czy któryś z użytkowników zauważył inne nieścisłości. :)

Jak dla mnie, informacje dla zupełnych amatorów.
    TechEkspert
    Redaktor
    Ciekawe informacje, najniższy prąd RCD na jaki trafiłem to właśnie 10mA natomiast 0,1mA muszą być super czułe i zastanawiam się ile jest fałszywych wyzwoleń. Podobnie 1A RCD to dla mnie widok niecodzienny.

Warta podkreślenia jest wspomniana informacja, że zabezpieczenie nadprądowe dobrane jest do przewodów.

Obwody wejściowe zasilaczy impulsowych do PC wnoszą pojemność między przewodem L i PE,
    na czym polega niebezpieczeństwo kilku PC na jednym obwodzie?

Ponowne pojawienie się napięcia na obwodzie z dużą ilością zasilaczy impulsowych może wywołać zadziałanie RCD (stan nieustalony wywołany wspomnianymi pojemnościami?) natomiast czasami duża ilość zasilaczy impulsowych włączonych równocześnie może wywołać zadziałanie zabezpieczenia nadprądowego (obwód mostek prostowniczy->kondensator w zasilaczu).

Generalnie bardzo trudno jest zrobić jakikolwiek dłuższy materiał, w którym nie będzie można znaleźć jakiejś nieścisłości czy nawet błędu,
    nie wierzycie? Spróbujcie umieścić coś w Artykułach i przeczytajcie swoją treść za tydzień, sami przyczepicie się do wielu nieścisłości :)
    Materiał kierowany głównie do początkujących i mam nadzieję że coś wnosi i ułatwia dalsze własne poszukiwania.
    Wśród podstawowych informacji starałem się przemycić np. informacje o RCD typu AC i A.

Dzięki za komentarz praktyka-profesjonalisty.

Jak trafiłeś na materiał?
    Akrzy74
    Poziom 39  
    TechEkspert napisał:
    Obwody wejściowe zasilaczy impulsowych do PC wnoszą pojemność między przewodem L i PE,
    na czym polega niebezpieczeństwo kilku PC na jednym obwodzie?

Filtr, czyli kondensator między L a PE.
    TechEkspert napisał:
    materiał kierowany głównie do początkujących

Więc należało zaznaczyć, że materiał w szczególności kierowany jest do... :)
    TechEkspert napisał:
    Jak trafiłeś na materiał?

Wysłano mi link. Uważam, że powinieneś zaznaczyć, że materiał kierowany jest dla amatorów, z zaznaczeniem, że cmentarze pełne są miłośników wiedzy ogólnej, domorosłych projektantów oraz tych, którzy uważają, że RCD jest panaceum na wszelkie zło- na defryt, na niedoróbki wykonawców, wystarczy wyposażyć ją w drukarkę i pieczątkę dla dobrego samopoczucia. Warto też wspomnieć o ochronie kaskadowej w pewnych układach sieciowych.
    TechEkspert napisał:
    Wśród podstawowych informacji starałem się przemycić np. informacje o RCD typu AC i A.
    TechEkspert napisał:
    Materiał kierowany głównie do początkujących

Wg mojej oceny (oczywiście to tylko moja ocena) amator nie powinien majstrować przy ochronie przeciwporażeniowej, bo cmentarze pełne są bohaterów w swoich domach. Dobór RCD do łatwych nie należy (nawet ja mam często z tym problemy), a po montażu należy wykonać pomiary. Dobór charakterystyki i typu często przysparza problem kwalifikowanym elektrykom, dlatego jestem pełen podziwu pomysłu, pod którym nie miałbym odwagi się podpisać.

Ps. Czy tego ludka porazi prąd gdy będzie bardzo dobra izolacja (przewód N też jest przewodem czynnym)? Czy ptak siedzący na linii 110kV zostanie porażony? Czy prąd w przewodzie N będzie równy temu w przewodzie L?

Pozdrawiam. :)
    TechEkspert
    Redaktor
    Akrzy74 napisał:
    Nie powiedziano o zasilaczach i filtrach połączonych z przewodem PE, niebezpiecznej sytuacji kilku stanowisk komputerowych przyłączonych do jednego obwodu lub sytuacji, gdy po zaniku napięcia i ponownym pojawieniu się napięcia RCD wyłączy.

Do pojemności występujących we wspomnianych filtrach często podłączone są równolegle rezystory rozładowujące kondensatory,
    w filtrach występują także indukcyjności,
    ale o jakim zagrożeniu mówimy ze strony tych filtrów?

Jak dla mnie wiedza sama w sobie nie jest ani zła ani dobra, osoby które się uczą korzystają z różnych materiałów, dyskutują, konfrontują informacje,
    kwestia podejmowania działań praktycznych to kwestia osobna, których materiał nie porusza.

Co myślisz o aparatach AFDD+ ?

Akrzy74 napisał:
    Ps. Czy tego ludka porazi prąd gdy będzie bardzo dobra izolacja (przewód N też jest przewodem czynnym)? Czy ptak siedzący na linii 110kV zostanie porażony? Czy prąd w przewodzie N będzie równy temu w przewodzie L?

Tutaj chyba zagadek brak, "ludek" zostanie porażony, gdy będzie przez niego płynął prąd o odpowiednich parametrach,
    natomiast co do "równości" prądu w L i N to RCD sprawdza przekroczenie określonej wartości różnicy prądu w L i N,
    w warunkach rzeczywistych ciężko mówić o "równości" prądu lub np. nieskoczenie dokładnym pomiarze.

Co jeszcze można napisać o RCD?

Materiały o RCD w sieci są różne, ale raczej nie ma się czego wstydzić w temacie materiału z pierwszego postu,
    zresztą często bywa tak że dyskusja pod materiałem jest równie cenna lub nawet lepsza niż sam materiał.
    Tutaj inne przykładowe filmy o RCD:

Link

Link

Link

Link
    Materius1994
    Poziom 6  
    1:20 w filmie z pierwszego posta. " Rezystancja pętli zwarcia ma niską wartość, dlatego też tutaj nie ma możliwości, aby napięcie na obudowie wzrosło do jakichś niebezpiecznych wartości. " Myślałem, że jak wystąpi przebicie to na obudowie znajdzie się napięcie sieciowe. Może ktoś wytłumaczyć dlaczego się tak dzieje ?
    TechEkspert
    Redaktor
    Rezystancja pętli zwarcia jest niska, napięcie jakie pojawi się na obudowie to spadek napięcia na odcinku obwodu U=R*I.
    Ponieważ rezystancja pętli zwarcia jest niska to napięcie także będzie niskie, nawet przy dużym prądzie.
    Duży prąd spowoduje zadziałanie zabezpieczenia nadprądowego, które odłączy zasilanie od odbiornika.