Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Fabryka Prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obliczanie oszczędności na LED dla odbiorcy przemysłowego

01 Kwi 2016 23:52 1482 9
 • Poziom 11  
  Witam.

  Jak wiadomo każdy dziś próbuje szukać oszczędności na przeróżne sposoby. Obecnie na topie jest na przykład przechodzenie z oświetlenia żarnikowego na LEDowe. Problem w tym, że obliczenie (bardziej oszacowanie) oszczędności wcale nie jest tak łatwe, jak wydaje się być.

  Chciałbym zrobić sobie w domu małe laboratorium do pomiaru zużycia energii, wyznaczenia mocy biernej i w końcu do obliczenia względnej oszczędności w jakiejś tam dalszej perspektywie czasu.
  Temat pozornie był już poruszany wielokrotnie i nigdy nie został tak naprawdę rozstrzygnięty, podejrzewam ze względu na ogólnikowe sformułowanie problemu/pytania.

  Do rzeczy, o co mi chodzi:
  Mam lampę LED 9W 230V, 100mA.
  Wiadomo, że pobiera ~23VA mocy pozornej. Producent deklaruje jej moc jako 9W.

  Ile prądu pobiera taka lampa jestem w stanie zmierzyć amperomierzem. Jaka jest jej moc czynna jestem w stanie zmierzyć watomierzem.
  Pojawia się jednak nieuniknione pojęcie mocy biernej, tak bardzo znienawidzone przez wielu. Z trójkąta mocy wynika, iż lampa taka pobiera 21var (co do zasadności użycia w tym przypadku trójkąta mocy można polemizować, nie jestem w stanie znaleźć w 100% wiarygodnych źródeł ze sposobem obliczania mocy biernej, nawet na elektrodzie).

  Ale nie to jest meritum mojego pytania, a liczniki ENERGII.
  Jak wiadomo, elektrownia inaczej rozlicza się z klientem indywidualnym, inaczej z przedsiębiorcą przemysłowym.

  Chciałbym się od kolegów dowiedzieć, jakie wartości (na przykładzie podanej lampy) wskażą kolejno liczniki: taki, jaki mamy w większości mieszkań oraz taki dla fabryki. Czy za pomocą prostych mierników tj. amperomierz i watomierz (pomijając ich dokładność) jestem w stanie obliczyć moc bierną i jednoznacznie oszacować względne oszczędności?

  Pozdrawiam.
 • Fabryka Prądu
 • Użytkownik usunął konto  
 • Fabryka Prądu
 • Poziom 11  
  Witam,
  Swego czasu przebrnąłęm przez Twój temat, którego głównym postulatem był wywód prof. Czarneckiego (http://www.cire.pl/pliki/2/Czarnecki-Nr5.pdf) i gdyby on (temat) wyczerpywał w zupełności problem, pewnie nie byłoby moich dywagacji. Jak wiesz poddano w wątpliwość artykuł w/w człowieka, co jeszcze bardziej zaciemniło obraz mocy biernej i jej podobnych/tożsamych.

  Skoro za moc odkształcenia nie płacimy, a liczniki w przedsiębiorstwach mierzą energię czynna i bierną, to jak elektrownia jest w stanie narzucić na nas odpowiedzialność za odkształcenie sinusoidy u innych odbiorców poprzez używanie np. lamp LED, skoro jest to przez elektrownie niemierzalne i w jaki sposób owe odkształcenie zmierzy? Pytam, bo chcę w przyszłości uniknąć takich ewentualnych obciążeń.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 11  
  Dobrze, widzę że zaczyna się powoli wszystko układać. Teoria z mojego pierwszego posta dotycząca pomiaru amperomierzem została obalona, ponieważ ten mierzy prąd uśredniony, a lampy LED i większość dzisiejszej elektroniki pobiera prąd impulsowo. Pozostaje miernik True RMS. Stąd moje finalne pytanie, czy jestem w stanie "domowymi" metodami zmierzyć pobór mocy biernej lampy LED bez konieczności zakupu drogiego waromierza (zakładając, że dysponuję miernikiem True RMS)?
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 11  
  Dziękuję, byłbyś w stanie mnie naprowadzić na temat/wątek w którym kolega Ronin64 poruszył ten temat?
  Pozdrawiam
 • Poziom 43  
  Wystarczy watomierz i waromierz, te w pomiarach w firmie mierzą to samo, choć nie wiadomo co bo pomiar mocy odkształconej nie jest jakoś zdefiniowany.
  PO drugie jak masz pomiar mocy biernej to i kompensator, najwyżej przełączy kondensatory na inną konfiguracje.
 • Specjalista elektryk
  W pewnym obiekcie handlowym wymieniono poczciwe świetlówki na LED-y. Po kilku dniach awaria! Izolacja na N (instalacja TN-S) zaczęła płynąć. Zamontowany analizator sieci wykazał wielokrotne przekroczone wartości harmonicznych, wszystkich. Zamienił stryjek .......
 • Użytkownik usunął konto