Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
OxomiOxomi
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Elektrolux ESI46500 - Zwarcie na kostce sterownika

02 Apr 2016 13:43 2334 6
 • Level 10  
  Witam. Mam taki problem, zmywarka elektrolux esi46500 po około 45 mintach pracy wywala bezpieczniki. Po zdjęciu pokrywy drzwiczek i otwarciu programatora okazało się, że duża kostka, do której dochodzą cztery przewody, jest praktycznie stopiona, izolacja na przewodach popalona. O ile dobrze się zorientuję w tej wtyczce są dwa przewody zasilające, i dwa idące na grzałke... Tylko że nie zaznaczyłem, a po wyjęciu wtyczka rozkruszyła się i nie wiem teraz które przewody gdzie podłączyć... Gdzie idzie zasilanie, na które piny, a gdzie do grzałki... I czemu mogło się tak stać? Żeby nie było że jestem leniwy i nie czytam, to znalazłem, że często zgrzewa się przekaźnik podający napięcie na grzałkę... Czy jeśli tak się stało, to ciągła praca grzałki mogła stopić wtyczkę..? Który to przekaźnik? Czy da się go sprawdzić bez wylutowywania z płytki? Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
  Model sterownika to ELED046 328604680 911666001
  [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
 • OxomiOxomi
 • OxomiOxomi
 • Level 10  
  Elektrolux ESI46500 - Zwarcie na kostce sterownikaElektrolux ESI46500 - Zwarcie na kostce sterownika
  Wklejam pierwszy raz, więc nie jestem pewien czy tak. W każdym razie po znalezieniu przekaźnika na Google już wiem, że ma być zasilanie/grzałka, zasilanie/grzałka. Tył teraz jak sprawdzić czy przekaźnik nie daje napięcia na grzałkę na stałe? Wtyczkę spalona wywaliłem, kable przyciales i założyłem kolektory damskie w plastikowych oprawkach. Wystarczą?
 • Home appliances specialist
  Totalna lipa :( . Resztki gniazda zwęglone zostały - trzeba to usunąć
  Lutujesz przewody bezpośrednio do druku tam gdzie były na konektorach. Męskie wyprowadzenia straciły swoją "męskość" ;)
 • Level 10  
  Większość gniazda była tak nadpalona, że rozpadła się w ręku. Część musiałem wyciąć aby weszły nowe konektory damskie w plastikowych osłonach. Te męskie na plytce, dla pewności poprawiłem lutowanie i oczyściłem styki drobnym papierem ściernym. Chciałem aby zostało to rozłączane. Nowe konektory wchodzą bardzo ciasno i trzymają lepiej niż oryginalne. Kilka testów już zrobionych, zmywarka zasuwa jak nowa i chyba nawet lepiej domywa ;) Tylko boję się aby to się nie powtórzyło. Przecież musiał być jakiś powód tego, kostka i przewody nie topią się tak po prostu z wieku... Bardzo wiele postów jest tutaj o tym, że skleja się przekaźnik grzałki i ona grzeje naokraglo, czy to może być powodem? Jak to sprawdzić? Od razu powiem, że moja zmywarka nie ma "zimnego" programu, na ktorym grzać nie powinna a grzeje przy sklejonym przekaźniku.
 • Helpful post
  Home appliances specialist
  No dobra :) Jak zrobiłeś - tak masz :) .
  Takich gniazd spalonych akurat w tej wersji modułu to "w karierze" miałem kilkanaście - tak więc nie panikuj - nie Ty pierwszy popadłeś na tę usterkę. Przekaźniki też się sklejają losowo i również nie ma powodów do niepokoju. W module Twojej zmywarki się nie skleił. Używaj maszyny i śpij spokojnie - do następnej awarii ;)
 • Level 10  
  Bardzo dziękuję za zainteresowanie, wszelkie sugestie i słowa otuchy :-) Oby chodziła jak najdłużej bezawaryjnie. A wdzięczność żony... ;-)