Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja internetu i budowa sieci w domu

kusik20 02 Kwi 2016 14:35 1917 29
  • #1 02 Kwi 2016 14:35
    kusik20
    Poziom 5  

Witam serdecznie. Mam problem ponieważ planuję remont domu a również chciałbym przy okazji tego remontu zrobić domową sieć, Wi-Fi oraz zainstalować dodatkowo 14 kontaktów na kabel internetowy, 8 na parterze oraz 6 na piętrze. Dodam również że chciałbym za pomocą anteny radiowej którą chciałbym zainstalować na dachu udostępnić internet dla dwóch moich znajomych oddalonych o 500-600 metrów a także dla brata który ma dom po sąsiedzku. I moje pytanie brzmi co musiałbym kupić aby to wszystko podłączyć w jednym miejscu w domu. Dodam również że mam internet światłowodowy, dodam zdjęcie jak jest zainstalowany oraz gdyby trzeba to co należało by w tym przyłączeniu zmienić aby mogło to wszystko działać tak jak napisałem wyżej. Instalacja internetu i budowa sieci w domu [/u]

0 29
  • #2 02 Kwi 2016 15:07
    Rtęciówka94a
    Poziom 11  

Z gniazdkami problemu nie będzie. Kupujesz takie oto coś http://go.webkupiec.pl/nav/wk_pt_pl.php?id_ma...ne=&type_r=1&gov2=1&slkw=&ic=1459602158303],.,. Czepiasz w skrajnej części domu ( najbliżej sąsiada ). Od routera ( tego co posiadasz teraz ) prowadzisz przewód do urządzenia z podanego linku. Masz internet ty i on. Raczej będzie to trzeba skonfigurować. Lepiej zwrócić się do kogoś doświadczonego, po zakupieniu przez siebie części. Wiele jest na ten temat stronek, polecam poszukać. Nie ty jeden nie wiesz jak podłączyć.

0
  • #3 02 Kwi 2016 15:19
    kusik20
    Poziom 5  

Dziękuję za odpowiedź, ale ja myślę o czym w rodzaju switcha, żeby kable że wszystkich gniazdek do niego wpiąć.Druga to chciałbym raczej jakoś dookolną antenę na dachu żeby z jednej korzystać mogli dwaj znajomi i brat. Tę antenę też jakoś do tego switcha chciałbym wpiac. Ja tylko pisze jakbym to chciał rozwiązać, bo ja się na tym nie znam dlatego zwracam się do Was o pomoc

0
  • #4 02 Kwi 2016 15:24
    Rtęciówka94a
    Poziom 11  

Antenę podłączamy praktycznie w ten sam sposób jak router. Switch, jak najbardziej.

0
  • #5 02 Kwi 2016 15:37
    kusik20
    Poziom 5  

Tzn ze antenę będę mógł podłączyć bez żadnego problemu do switcha? Oraz wszyscy troje bez problemu będą mogli korzystać z tej jednej anteny u mnie na dachu jednocześnie?. No a jaki musi być podłączony switch tzn. Tak jak widać na zdjęciu,z tej białej skrzyneczki musiały by wychodzić dwa patchcordy jeden do routera drugi do switcha?? Albo jak to rozwiązać??

0
  • #6 02 Kwi 2016 15:58
    Rtęciówka94a
    Poziom 11  

Pytanie jaka to będzie antena. Switch oczywiście technicznie można bardzo łatwo do anteny podłączyć, pytanie jest czy będzie potrzebna konfiguracja ( co zależy m. in. od osprzętu - routera itp ). Co do instalacji to z pewnością prowadzisz łącze od routera ( obecnego ) do switcha-przewodem sieciowym. Od niego masz kilka wyjść z których odprowadzasz ( np jedno wyjście do UBIQUITTI z którego masz internet w domu drugie do anteny na dachu.

0
  • #7 02 Kwi 2016 16:11
    kusik20
    Poziom 5  

Obecnie mam internet za pomocą światłowodu doprowadzony tak jak widać na zdjęciu. To znaczy to do końca nie jest router, podaję nazwę
    EP 8101G to bardziej jest jakiś transmiter a nie dało by się podłączyć bezpośrednio z tej białej skrzyneczki co widoczna na zdjęciu za pomocą Patchcorda wprost do switcha?? Czy switche nie posiadają takowego wejścia?. Antenę będę szukał aby była zakończona RJ 45 żeby można skoro napisałeś podłączyć ją do switcha

0
  • #8 02 Kwi 2016 18:49
    matek451
    Specjalista Sieci, Internet

Zacznijmy od tego że do stworzenia sieci domowej dla wielu klientów potrzebujesz najpierw wydajnego routera. Jakie to łącze światłowodowe? Router musi mieć Gigabitowe porty WAN/LAN oraz WiFi, najlepiej AC i obsługiwać wielu klientów. Router podpinasz do tego terminala PON od dostawcy internetu. Do LAN routera podepniesz 16 -portowy switch a do niego te kable LAN z gniazd w pokojach. Switch oczywiście najlepiej Gigabitowy, może być zarządzalny lub zwykły. Oddzielna sprawa to zewnętrzny punkt dostępowy z anteną dookólną na twoim domu. Podłączysz go do kolejnego portu LAN w routerze. Najlepiej coś z Ubiquiti ale tanio nie będzie, . Jeśli twój dom jest duży i ma kilka kondygnacji to na każdej musisz postawić dodatkowe AP do WiFi. Ogólnie przedsięwzięcie złożone i potrzebny pokaźny budżet. Switch w nim to najtańsza rzecz.

0
  • #9 02 Kwi 2016 18:57
    smario11
    Poziom 31  

Od poczatku.
    To co Ci zamontowali to ONT GEPON netisa i jego nie zlikwidujesz. Jakby Ci podlaczyli jako active ethernet to bys mogl do switcha podpiac ale na to nie licz ze Ci tak zrobia. Wsumie mozesz spytac moze za pareset albo pare tysiakow podlacza jesli wlokna beda wolne.
    Kolejna sprawa to kolega Ci zle poleca sprzet. Takie unifi to sie stosuje we wentarz to raz a dwa tylko na suficie. Mozna na scianie zamontowac ale sygnal jest bardzo slaby wtedy. Charakterystyka anten nie jest do tego przystosowana. No i najwazniejsze jesli unifi to wersja ac lite. Troche drozsza ale ma 5ghz dodatkowo.
    Jesli chcesz sasiadom udostepnic internet to jakie przepustowosci checie osiagnac? 200mbit jest realne.
    Nie bede sie rozwodzic nad kwestiami prawnymi bo dzielic nie mozesz i kary za to bym sie nie bal ale bardziej o to ze ktos cos narobi w sieci no i Ty masz wtedy problem.
    Nie ma miesiaca zebysmy nie dostawalo pisma z prokuratury o udostepnienie danych osobowych.
    Co ciekawe w ostatnim okresie duzo bylo zwiazanych z allegro a coraz mniej z piractwem.
    Ostatni wniosek dotyczyl handlu bronia palna :)

Jeszcze jedno zaplanuj wszedzie gniazda podwojne i najlepiej conajmniej jedno do kazdego pokoju.
    Masz swiatlo to i TV bedzie jak nie teraz to pozniej i dlatego dobrze miec w kazdym pokoju gniazdo na skretke zeby STB podlaczyc.
    Switch to tylko zarzadzalny. Bedziesz chcial iptv na jakims porcie to na switchu ustawiasz inaczej bedziesz musial miec dwa oddzielne switche.
    Zarzadzalny z 24 portami 1gbit i 4xsfp to koszt okolo 600zl.
    N kazde pietro po jednym unifi to bedziesz mial roamimg.
    Osobiscie wolalbym dwa unifi a zwykly switch niz dwa jakies ap z zarzadzalnym switchem.
    Nie ma nic bardziej wkurzajacego jak klient trzyma polaczenie z ap o slabszym sygnale mimo ze obok ma silniejsze. Dwa rozne SSID to tez klopotliwe bo samo zwykle zle sie przelacza a jak dojdzie siec na 5ghz to juz w ogole meksyk bo klient nie wie czy sie laczyc na 2,4ghz czy na 5ghz i czy do ap o lepszym sygnale czy slabszym.
    Majac dwa pietra to licz ze okolo 1500m skretki pojdzie jak bedziesz chcial to zrobic porzadnie a uwierz ze warto zainwestowac bo jestem pewny ze za 10 lat predzej bedziesz mial w kazdym pokoju jakies urzadzenie do sieci podlaczone niz tv a kable tv ludzie wszedzie ciagna mimo ze koncentryk jest drozszy.

Pomysl tez czy chcesz miec w przyszlosci inteligentny dom. Jesli tak to pociagnij skretke do kazdego gniazdka z pradem i zrob puszke. Zamalujesz a jak w przyszlosci bedziesz chcial siec to gniazdo montujesz. Wbrew pozorom gniazda podtynkowe potrafia byc polowa kosztu sieci

0
  • #10 02 Kwi 2016 19:04
    kusik20
    Poziom 5  

Ooo i teraz już mam jakiś punkt odniesienia co o jak :-) Widzę że Pan jest obeznany w tym temacie bo ja jestem niestety zielony w tych sprawach :-/ Łącze mam 200Mb, gdyby Pan mógł jeszcze jakieś linki dodać odnośnie sprzętu aby to wszystko super działalo bym był niezmiernie wdzięczny, dodam że antena musiała by być taka aby trzech ludzi mogło z niej korzystać

0
  • #11 02 Kwi 2016 19:16
    smario11
    Poziom 31  

Doczytaj co z edytowalem.

Zrob schemat jak beda sasiedzi podlaczeniu chodzi o to czy kierunkowo czy dookolnie i czy na kazdego jest widocznosc optyczna.

0
  • #12 02 Kwi 2016 19:22
    kusik20
    Poziom 5  

Panie kolego dookolną, a mógłby mi Pan jakieś linki do tych polecanych rzeczy wysłać? Bo Pan ma pojęcie i wie czego szukać,.A tak jak Pan napisał chciałbym zrobić inteligentny dom, jak będę wykonywał remont to odrazu bym kable pociagl.

0
  • #13 02 Kwi 2016 19:42
    matek451
    Specjalista Sieci, Internet

Zacznij od jakiegoś ogólnego projektu. Jeśli ma to być remont to poprowadź te 14 czy więcej kabli UTP , skrętka minimum 5 kategorii , dobrej jakości. Do tego z jednej strony gniazda z RJ45 a z drugiej wtyki RJ45. Wszystkie schodzą się do miejsca gdzie planujesz switch. Od tego zaczynasz. W międzyczasie rozglądasz się za routerem i switchem. Switch to już prostsza sprawa ale kolega dobrze radzi aby mieć na nim zapas. Tak jak pisze kolega myśl z wyprzedzeniem. Póki co zajmij się okablowaniem, gniazdami, nie zapomnij o kablu do zewnętrznego AP.Wybór uzależniony od budżetu. Dobrym rozwiązaniem byłby router z Mikrotika ale możesz mieć problemy z jego konfiguracją. Pewnie będziesz musiał zastosować router SOHO z konfiguracją przez GUI. Musisz pomyśleć gdzie ustawisz ten router i czy w jego pobliżu będzie switch. Jak ma być porządnie to nie będzie tanio. Np, porządny punkt dostępowy z anteną na 5GHz to koszt minimum 1000 zł. Na dzień dzisiejszy skoncentruj się na sieci LAN. Jak zakończysz ten etap dobierzesz dalszy sprzęt.

0
  • #14 02 Kwi 2016 19:52
    kusik20
    Poziom 5  

Już to mam mniej więcej rozplanowane gdzie pójdą kable, router będzie na parterze switch na piętrze. Sprawa finansowa nie gra dla mnie zbyt dużej roli, oczywiście wiadomo że nie będę dystrybutorem :-) poprostu potrzebny jest taki człowiek jak Pan który mi napisze co należy konkretnie kupić jak podłączyć a konfiguracją zajął by się znajomy od mojego kolegi co trochę ma pojęcia w tych sprawach, ale musi być już wszystko przygotowane.

0
  • #15 02 Kwi 2016 20:21
    smario11
    Poziom 31  

Tak sie sklada ze projektuje sieci w firmach glownie.
    Router bym polecil RB3011. Skonfigurowac ktos moze z forum albo nawet ja w wolnej chwili.
    Zejscie wszystkich kabli bym proponowal w piwnicy jak jest. Chodzi o stala temperature. Wszystko zamkniete w lato bedzie sie grzalo.
    W piwnicy szafa rack wiszaca. 9u proponuje bo nie jest za duza ani za mala. Dobrze tez pomyslec o zasilaniu awaryjnym tego wszystkiego. W przypadku unifi i mikrotika jest to latwiejsze bo spokojnie z zasilacza buforowego mozesz zasilic. Podtrzyma Ci okolo 45% dluzej niz z upsa majac ten sam akumulator.
    Jesli robisz faktycznie generalny remont to pomysl o oswietleniu led zasilanym z 12v. Tasmy nie sa drogie ale zarowki juz drozsze. W hurcie kolo 20zl sztuka. Pisze o tym dlatego bo bys mogl od razu zrobic oswietlenie z zasilania awaryjnego tanim kosztem. Tylko wlaczniki trzeba zrobic ale jak generalny remont to polecam.
    Niestety prad DC ma duze spadki napiecia na kablu i najlepiej puscic 48v z bufora i nie dalej niz 5m po kablu dac przetwornice step down na 12v. Taka przetwornica dc-dc nie jest droga a oswietlenie led duzego obciazenia nie robia.
    Przy 48v musisz miec 4 akumulatory ale mozna dac mniejsze.
    Pamietaj ze na skretce telefon, kamery analog, kamery ip czy rozne czujki podlaczysz.

Wiec przemysl wszystko bardzo dobrze i jak przemyslisz to dojdziesz do wnuosku ze robiac tak jak sie powinno plus inteligenty dom to wyjdzie 4-5km kabla :)
    Jak pisalem wczesniej kabel chowasz w puszce i mozesz zagipsowac i pomalowac. Bedzie sobie czekac na kamerke, czujke czy inne ustrojstwo

0
  • #16 03 Kwi 2016 13:34
    kusik20
    Poziom 5  

Panie smario11 gdy tylko rozpoczne remont napewno się do Pana odezwę na priv w celu dokładnego omówienia tej kwestii. A mam drugie pytanie bo obecnie jestem w pracy w Niemczech i znajomy u którego mieszkam prosił mnie abym jeśli mogę zapytał się jak zrobić u niego w miarę tanim kosztem sieć WiFi korzystając z WiFi sąsiada bo dostał hasło. Nie ma możliwości aby zalogować się na jego router poprostu ma tylko hasło do WiFi. Jaką antenę należy kupić aby była na kablu Ethernet zakończony RJ45 oraz jaki akces Point albo router bardzo prosty w konfiguracji a najlepiej żeby poprostu tylko podłączyć ta antenę i żeby to działało?? Oczywiście tak aby było to w miarę tanim dla niego kosztem

0
  • #17 03 Kwi 2016 13:57
    smario11
    Poziom 31  

Nanostation m2 loco albo z nowszych nanobeam m2 13dbi ale obecnie cena tego drugiego jest mocno przesadzona.

0
  • #18 03 Kwi 2016 14:37
    kusik20
    Poziom 5  

Tak czytam na forach i myślę aby zwykłą antenę kierunkową typu Yagi 2,4 GHz zastosować na krótkim kablu koncentrycznym do akces Pointa podłączyć w miejsce wykreconej antenki a następnie z akces Pointa kablem Ethernet do routera, można tak to zrobić?

0
  • #19 03 Kwi 2016 14:47
    smario11
    Poziom 31  

W ogole nie oplacalne. Zaoszczedzi 30-50zl a efekt bedzie marny.
    Takie zestawy to na zlom oddawalem. Anteny wiadomo wagowo a z ap wyciagalem plytki i tez szly na skup elektroniki.
    Zreszta radiowka ma opinie jaka ma wlasnie przez takie druciarstwo

0
  • #20 03 Kwi 2016 14:52
    kusik20
    Poziom 5  

Dobrze tylko ze nie ma możliwości wejść w ustawienia routera sąsiada, a pewnie antena którą wymieniles będzie tego wymagała. Załóżmy że kupiliśmy antenę o której wspomniałeś i połączymy ją do naszego routera za pomocą Ethernet kabla co będzie kolejnym niezbędnym krokiem aby to działalo??

0
  • #21 03 Kwi 2016 15:34
    smario11
    Poziom 31  

Wybierasz siec do ktorej sie ma podlaczyc i wpisujesz haslo

0
  • #22 03 Kwi 2016 15:39
    kusik20
    Poziom 5  

Bez żadnego ustawiania w routerze który jest w tej antenie i bez żadnej ingerencji w routerze sąsiada?

0
  • #23 03 Kwi 2016 20:01
    smario11
    Poziom 31  

Jak laptopem sie podlaczasz do routera to tez robicie jakies zmiany w routerze?
    Moze jakies filtrowanir mac tam maja...

0
  • #24 03 Kwi 2016 20:18
    kusik20
    Poziom 5  

To znaczy mamy hasło laptop ma strasznie słaby zasięg ale po wpisaniu hasła Internet działa

0
  • #25 03 Kwi 2016 21:43
    smario11
    Poziom 31  

No to podobnie z nanostation jest

0
  • #26 03 Kwi 2016 21:46
    kusik20
    Poziom 5  

To potem wystarczy podłączyć nanostacion pod router i będzie normalnie działać? Nic nie będzie trzeba ustawiać?

0
  • #27 04 Kwi 2016 20:59
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

@kusik20
    Rozumiem, że ten net do brata i sąsiadów na antenach zewnętrznych?.
    Oczywiście oni wiedzą, że też będą musieli kasę w to zainwestować?, oczywiście fizyczna widoczność anten i strefa fresnela będzie zachowana i nie ma żadnych przeszkód terenowych po drodze, że o innych sieciach już nie wspomnę?.

No i na koniec, wie Kolega, że udostępnianie neta innym jest zabronione (poza osobami gdzie ten net fizycznie zainstalowano).
    No i miej świadomość, że to TY i TYLKO Ty będziesz bulił za prąd na to wszystko u Siebie w domu.

0
  • #28 15 Kwi 2016 19:37
    kusik20
    Poziom 5  

Jeszcze jedno pytanie a mianowicie czy antena WiFi max 18Dbi do routera wysokość 78 cm mógłbym zastosować np.na dachu budynku?? Oraz gdy nie będą się widziały bezpośrednio moja antena o której wspomniałem a router oddalony o 100metrów w linii prostej od mojej anteny będzie sygnał czy nie??

0
  • #29 15 Kwi 2016 20:28
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

Jaka znowu antena do routera - wskazujemy jak i czym to zrobić.
    Ta antena to zwykły "patyk" czy co - jedna burza i tyle będziesz miał ze sprzętów.
    Antena musi być kierunkowa a nie dookólna.

kusik20 napisał:
    gdy nie będą się widziały bezpośrednio moja antena o której wspomniałem a router oddalony o 100metrów w linii prostej od mojej anteny będzie sygnał czy nie??

Ale chcesz konkretów czy gdybania na odległość:
    - jeśli konkretów - zainstaluj i testuj,
    - jeśli gdybania - to tylko Bóg raczy to wiedzieć.
    Wszystko masz u Siebie, my tego nie widzimy - rozwiązania na odległość nikt Ci nie da.

0
  • #30 22 Wrz 2016 18:21
    kusik20
    Poziom 5  

Temat zamknięty-rozwiązanie ant.typu yagi + access point :)

0