Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Proszę o pomoc SUBWOOFER estradowy

Dj Amper 24 Jun 2005 18:31 4796 22
    Dj Amper
    Level 11  
    Mam zamiar złożyć dwa subwoofery estradowe na głośnikach STX GDN 42/300/4 bo posiadam takie dwie sztuki. Na początku myślałem nad skrzynią zamknietą o pojemności 323 L, ale z tego co się dowiedziałem to mają one słabą efektywność. Z tego co wiem to obudowy bandpass i odwrotki dobrze sprawdzają się jako suby. Interesuje mnie ta konstrukcja www.paplans.de.vu ( jest w: subs -> 18" BPHorn ). Co o niej sądzicie? Kiedyś jak będę miał więcej kasy to wymienię głośniki na leprze ale skrzynia musi być porządna! Prowadze imprezy na sali dla 200-300 osób. Tego suba chcę zasilać osobnym wzmacniaczem przed którym będzie filtr aktywny subniskotonowy. Jeśli możecie to załaczcie jakieś sprawdzone zwymiarowane projekty. Z góry dziekuje i proszę o pomoc.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Helpful post
    toadi
    Level 36  
    szczeze to te glosniki sobie mozesz wsadzic ...... ale nie w te obudowy jedynie widze dla nich ratunek montujac w HD15 duzo chamskiego basu bedzie (lup lup) chyba ze ktos sie skusi zaprojektowac dla nich prawdziwa tube .... pogneb DJBOLO bo ma wakacje moze ci cos pomoze to sa glosniki z przenzczeniem szczegolnie wybitnie domowym....

a poza tym to jest glosnik rozmiaru 15" a ni 18" bo te dodatkowe 4cm to tylko blacha
    Dj Amper
    Level 11  
    Wiem że na tych głośnikach cudów nie osiągnę. Ale mam takie więc muszę je wykorzystać, wyciągajcąc "troszeczkę" basu bo tego na sali mi brakuje :( niestety. Może po wakacjach kupie leprze głośniki, a póki co te muszą starczyć. Zobaczymy ... ile wytrzymną bo ostatnio miałem pecha i troszkę popaliłem. :)
  • Helpful post
    toadi
    Level 36  
    Wiesz bede na dniach probowal cos wlasnie z takiego zrobic bo lezy na poczatek wsadze w HD15 obudowe bo tez lezy i zobacze moze cos wykombinuje :D
    Dj Amper
    Level 11  
    Będę naprawdę wdzięczny, a póki co to zabieram sie dalej za szukanie materiałów. A co sądzisz o tej obudowie jak by to grało z tym głośnikiem bo jak już wcześniej pisałem to za jakiś czas zmienię je na bardziej profesjonalne.
  • Helpful post
    Banasiewicz02
    Level 31  
    Ten głośnik to jest niestety domowa lub samochodowa pierdziawka (wystarczy spojrzeć na nieproporcjonalny magnes który jest poprostu zamały! to tak jak ciągnąć wagon z węglem za pomocą malucha)i tak jak koledzy wyżej słusznie napisali te owe "42 cm" to właśnie 4 cm blachy montażowej a głośnik faktycznie ma 38cm :( w dodatku kiepska efektywność na estrade...na estrade musisz mieć prawie 100db efektywności na pojedyńczym głośniku.Zbudujesz z tego skrzynie i sie okaże że bass będzie zamulony i cichy w dodatku a po dodaniu mocy z dymem pójdą głośniki :( takie realia...to nie jest głośnik estradowy...jak już to było brać 38\300 na twardym zawieszeniu i z tego to już mógłbyś myśleć nad czymś estradowym.
    Dj Amper
    Level 11  
    Masz rację, myślałem nad kupnem głośników STX-a GDN-38-300-4-AE, ale dopiero na koniec wakacji. No to może tak zrobię skrzynie na głośnik GDN-38-300-4-AE, a póki ich nie kupię to będą w nich te GDN 42/300/4. Co o tym sądzicie i czy ta obudowa o której pisałem w pierwszym poście nada sie na te GDN-38-300-4-AE???
  • Helpful post
    jakubkrawiec
    Level 18  
    Głośników tych nie sposób spalić (oczywiście Polak potrafi), ale podobno mają one wade konstrukcyjną - źle ukształtowany kosz, o który przy większych impulsach uderza membrana. Proponuję sprzedać na Allegro.
    Ja proponuję BP6th na głośniku STX. Głośniki (niektóre) STX w BP6th uzyskują w paśmie od 45 - 50 Hz efektywność 4 - 6 dB wyższą od podawanej przez producenta. Możliwe jest więc wykonanie paczek o efektywności po ok. 96 dB.
    Dj Amper
    Level 11  
    Jeżeli macie jakieś linki stron, na których jest podana budowa i wymiary "skrzyni" to podajcie np. :BP6th, HD15.

Jaki materiał mam uzyć na te suby (lub tuby)? Zastanawiałem sie nad płytą wiórową lub sklejką ale chyba bardziej płyta no i oczywiście o jakiej grubości?
  • Helpful post
    DJ_Czyżyk
    Level 18  
    Hey!
    Szczerze to zrob sobie na ta sale subbasy na 2x38-300 stx-a w normalnej obudowie bass-reflex.
    /Ja takie cos planuje w przyszle lato bo na razie ida 4 'nadstawki' na 15"+driver - ef. okolo 98dB :) /
    Zalezy jakie masz kolumny pelnopasmowe - wtedy 2szt takiegoi podwojnego suba albo 4szt - no wtedy na 300osob tez raczej wystarczy - chyba ze otwierasz profesjonalny na ful-a odjechany klub techno-house-d'n'b to wtedy stx-a sie nie lap :D
    Pozdro!!!
    Dj Amper
    Level 11  
    No właśnie gram techno-house-d'n'b. Narazie imprezy są w ośrodku kultury na sali mam 4xEltron ciągnięte z ADS-a 500 i jeszcze dwie moje prywatne Vermony bodajże L9061 na dwuch gł Alpharda "180 W" 30 cm w sumie "360 W" na kolumne ;-). Kiedyś grałem jeszcze oprucz tego na Elestrach 250 W ale gdy spaliłem zwrotnice w nich szefowa nie chce mi juz ich dawać. Jak zrobię te suby to zabiorę sie za satelity do nich. No a oprucz kolumn składam za jakieś 2 tygodnie HexFet-a 400 (2x400W) tylko że będę musiał sie z nim na razie ograniczać. ;) A na razie mam wzmaka Sony TA-A400. Powoli lompletuje sprzęt i jak tak dalej pójdzie to może za rok otworze coś swojego bo nie ma jak to na swoim... no nie? :)
    Dj Amper
    Level 11  
    Co sądzicie o Bassrefleksie o pojemności 210L i otworze 10 cm do tego GDN-42-300-4-SC. Wychodzi mi f3 40Hz. No i jeszcze co poradzicie mi na temat otworów ile ich i jakie wymiary.
  • Helpful post
    Pyroaniah
    Level 28  
    źle. Po pierwsze - wykres transfer function nas nie interesi. Patrzysz na spl. Niby to samo, ale czasem dziwne rzeczy się dzieją. Szczególnie przy porównaniach. Po litrażu i wykresie widzę że za duża ta obudowa... Wrzuć zipa z tym stx'em bo nie mam czasu przepisywać parametrów lub ich szukać. To ci przesymuluję te pudło.
  • Helpful post
    plik4
    Level 26  
    210 litrow ??!!??!!??!! troche cos ci nie poszlo. Ten głosnik jesp podobny do GDN 38-300 AE tej samej wielkosci membana tylko zawieszona na gumie a nie na tekstylnym. Do tego glonika to obudowa ok 100-120L i strojenie na 40 HZ. Mniej wiecej bedize tak jak na AE tylko bedzie mniejwytrzymaly.
    Dj Amper
    Level 11  
    Proszę was o pomoc przeanalizujcie mi skrzynkę pod ten głośnik załączam plik do programu WinISD alpha z parametrami głośnika. Tyle że jeśli sie nie mylę to w zakładce DRIVER wpolu Added mass trzeba wpisać 66g, a w SIGNAL Series resistance 4 ohm.
    djbolo
    Level 31  
    Posiedzialem chwilke nad tym 42-300-4 i musze powiedziec, ze jest on bardzo dobry do tuby. Z wychyleniem w okolicach 14mm (@35Hz) mozna sobie poradzic filtrem subsonicznym.

Ps. Unikaj HD-15, jesli myslisz o basie.
    plik4
    Level 26  
    widzieliscie projekt KS cw218 pamietam jak graly suby firmy OHM mialy wlanie taka obudowe i chyba to jest bardzo wydajne (tak mi sie zdaje ) bo naglosnili duzy plener dwoma takimi albo to bylo D&B B2 lub AL infra wszystkie sa podobne. Aha mam tez pytanie bo slyszlaem jak gra spogladnolem na parametry http://polaudio.pl/zestawy/tp_118.html i nei wiem jakim cudem gra to od 35 HZ i przy 103 dB. Wyjasnijcie mi to.
    djbolo
    Level 31  
    Nie podali warunkow pomiaru, wiec nie wiadomo czy jest to przy -3dB czy -6dB...
    micho a
    Level 35  
    on nie gra od 35 hz z spl 103 db bo początek i koniec pasma zawsze podaja dla określonego spadku ( na estradzie prawie zawsze -6db lub -10db ) więc przy 35 hz ma z 93-96 db ( i tak sporo :D)
  • Helpful post
    tomaszo
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Odnosnie tego GDN42-300-4... Juz kilkukrotnie gdzies przy okazji napomkiwalem - bede robil na nim taki przenosny subwooferek, 70 litrow BR, strojenie do okolo 40Hz. Powinno zaczac od okolo 45 Hz.

Do domu nie ma sensu dawac wiecej niz 100 litrow z podobnym strojeniem. Glosnik sam w sobie nie jest zly, podobno ma mala wade - dolne zawieszenie przy wychyleniu okolo 12-14mm uderza o nadbiegunnik i w sumie zabezpiecza karkas przed rabnieciem w dno - ale jednak ogranicza wychylenie maksymalne do tych 14 mm okolo - JA TEGO NIE SPRAWDZALEM, doszly mnie sluchy - sprawdze to za okolo miesiac - dam znac wtedy co i jak.
    Tak czy siak to nie przeszkadza - wychylenia jest sporo. Glosnik moze wytrzymac moc 400W spokojnie, tylko nie mozna przesadzac z objetoscia - bo wtedy wiadomo co sie dzieje z wytrzymaloscia mocowa. 100 litrow na jedna sztuke to dobre rozwiazanie.
    Ogolnie - to chyba najlepszy kompromis w cenie ponizej 120 zl - ten glosnik ma naprawde przyzwoite parametry, nie mozna narzekac (CENA!!!). Jednak jest to glosnik raczej domowy - na estrade tylko wersje estradowa...ktora tez spokojnie pobierze 400W.

Ten moj przenosny, quasiestradowy subwooferek bedzie w stanie troche halasu wytworzyc - zejscie do 45 Hz okolo to juz nie jest zle, male podbicie efektywnosci jak najbardziej wskazane - mowie o tej obudowie 70 netto. Jesli ma to robic halas nie ma co pchac w duze pudlo dla tych paru Hz - lepiej wlasnie takie 70 litrow z podbiciem okolic 50Hz, dodatkowo jest cholerna wytrzymalosc mocowa, spokojnie mozna ladowac 400W w niego - nie omieszkam sprawdzic co sie dzieje przy pol kilowata z tym glosnikiem, a moze i dam wiecej?... Zobaczymy ;)
    Dj Amper
    Level 11  
    Dzisiaj miałem podłączony ten głośnik pod ADSa 500. Na początku miałem podłączone dwa głośniki więc dostawały w do 250 W pożniej kolega podłączył go w mostku i tez to wytrzymał tylko troszkę wzmacniacz sie spocił bo zamiast 8Ω podczas pracy mostkowej miał tylko 4Ω (niedopatrzenie kolegi).
    plik4
    Level 26  
    czyli dobry glosnik a jeszcze lepszy wzmacniacz...
    Dj Amper
    Level 11  
    Ten głośnik nie nalezy do najleprzych ale jeśli biorąc pod uwagę stosunek jego ceny (117zł) do możliwości to jest super według mnie nie ma sobie równych. Wydaje mi się że STX jest zdecydowanie leprzy od Alpharda. Nie pozostaje mi nic innego niż czekać na wzmacniacz co najmiej 2x500W żeby ruszyć te dwa głośniczki. :D