Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowarka Ultimate Speed z Lidla pokazuje po 5 minutach aku. 100% naładowany.

porlock 02 Kwi 2016 18:50 1902 9
  • #1 02 Kwi 2016 18:50
    porlock
    Poziom 13  

Hej, dziwnie się ten mój Ultimate Speed z Lidla zachowuje. Gdy podłączyłem rozładowany 12v akumulator od motocykla z napięciem około 11V po 5 min pokazuje wszystkie "kreski" na wyświetlaczu ładowarki oraz napięcie 12.4, co wg instrukcji znaczy ze akumulator naładowany w 100%, tyle ze jakim cudem po 5 minutach ? Następnie ładowarka przechodzi w tryb konserwacji, po kolejnych 15 minutach napięcie spada i ładowanie znów się rozpoczyna, zostawiłem go na noc, i rano na wyświetlaczu Ultimate Speeda pokazywało napięcie 14V. Zanosiłem akumulator do motocykla i normalnie odpalił bez żadnych problemów. Nie bardzo rozumiem co tu się wydarzyło, "kreski" na wyświetlaczu powinny chyba rosnąć proporcjonalnie.. a nie po 5 min od razu na 100%.

0 9
  • #2 02 Kwi 2016 18:58
    zdzichra
    Poziom 30  

Maże być że wina nie leży po stronie ładowarki lecz akumulatora.Może już się kończy.Podłącz inny akumulator i sprawdź

0
  • #3 02 Kwi 2016 19:15
    porlock
    Poziom 13  

Tak bym tez własnie zrobił, problem w tym ze nie mam innego rozładowanego akumulatora. Może masz jakiś inny pomysł jak sprawdzić czego to wina ?

0
  • #4 02 Kwi 2016 19:21
    zdzichra
    Poziom 30  

Przejdź się po sąsiadach może ktoś ma akumulator do podładowania.
    Sprawny akumulator powinien po postoju nocnym mieć ok 13V jak ma poniżej 12,6V to raczej dogorywa

0
  • #5 02 Kwi 2016 21:14
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

Nie od parady ładowarka nazywa sie "speed". 5 min. i naładowane. :D
    A tak poważnie masz padnięty akumulator ( zasiarczony lub rozwarte cele) albo uszkodzona ładowarkę. Raczej to pierwsze.
    Dołącz równolegle do akumulatorka żarówkę 12V i sprawdź jego stan. Z naładowanego i sprawnego powinna długo świecić, z padniętego zaraz przygaśnie.

0
  • #6 07 Kwi 2016 15:36
    rafbid
    Poziom 32  

porlock napisał:
    akumulator od motocykla
    Akumulator małej pojemności to takie zachowanie. Ładowarka pewnie ładuje prądem 0.8 A przy 14,4 V. I obsługuje akumulatory od 4-100 Ah lub od 4-120Ah. Jak akumulator ma małą pojemność np 4 Ah to prąd 0.8 A wynosi dla nie niego 1/5C napięcie szybko dochodzi do 14.4V i ładowanie się kończy. Jak akumulator ma np 80 Ah to wtedy prąd ładowania 0.8 A wynosi dla niego 1/100C i napięcie rośnie proporcjonalnie.

0
  • #7 07 Kwi 2016 16:43
    porlock
    Poziom 13  

rafbid, jest jak mówisz, ładowarka ładuje 0.8A na programie dla motocykli, a samo aku miało 8Ah
    Czyli mam rozumieć ze się naładował w 5 minut ?

0
  • #8 08 Kwi 2016 13:46
    rafbid
    Poziom 32  

porlock napisał:
    Czyli mam rozumieć ze się naładował w 5 minut ?
    Nie mógł się naładować w 5 minut do pełnego naładowania przy tym prądzie potrzebuje z 10 godzin. Przez 5 minut naładował się 0,066 Ah. Jeśli ładowarka ładuje 5 minut a akumulator potrzebuje 15 minut przerwy średni prąd ładowania wynosi 0,2 A musiał byś go teoretycznie ładować 40 godzin. Akumulatorowi trochę brakuje do nowego ale ciągłe doładowywanie pomoże mu zregenerować się chemicznie.

0
  • #9 08 Kwi 2016 14:43
    porlock
    Poziom 13  

Czyli ze ładowarka jest do popsuta, lub zle zaprojektowana, bo skoro wybieram program dla motocykli jest gdzie w instrukcji pisze ze dla aku < 14Ah to czemu ładuje 0.8 A.

0
  • #10 08 Kwi 2016 16:15
    rafbid
    Poziom 32  

porlock napisał:
    Czyli ze ładowarka jest do popsuta, lub zle zaprojektowana
    Akumulatory uszkadzają się na dwa sposoby jeden to uszkodzenie chemiczne( zasiarczenie) odwracalne i drugi to uszkodzenie mechaniczne (opad masy czynnej) nie odwracalne. Jak akumulator jest częściowo zasiarczony nie ma takiego apetytu na prąd to trzeba dłużej czekać i nic się na to nie poradzi.

1