Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Transformator TWOP jako sieciowy ?!?!

Xyrovaqs 26 Mar 2003 19:08 2440 6
    Xyrovaqs
    Level 23  
    Mam pytanko: czy nic się nie dzieje jak używam w zasilaczu transformatora TWOP jako sieciowego? A jeżeli tak to do czego są transformatory TWOP? Symbolu niepamiętam, ale produkcji Zatry jest. :) Wyciąga 1,5A, ale zauważyłem że jest jakby "mało sztywny" tzn już przy obciążeniu 800 mA spada napięcie...
    olcha0098
    Level 28  
    Nie jest to przypadkiem transformator od dawnych stabilizatorów napięcia?
    Xyrovaqs
    Level 23  
    Nie wiem co i jak dlatego pytam czy to może pracować jako sieciowy (wiecie, wymogi bezpieczeństwa itd :) )
    oldboy
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    O ile dobrze pamiętam jest to transformator wyjściowy ramki stosowany w lampowych OTV. Uzwojenie wtórne jest nawinięte stosunkowo cienkim przewodem (0,3mm) stąd duży spadek napięcia przy większym obciążeniu.
    jozefg
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Zgadza się - jest to Transformator Wyjściowy Odchylania Pionowego z dawnych telewizorów lampowych,
    Często był stosowany przez majsterkowiczów jako sieciowy.
    oldboy
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Tak, tylko trzeba pamietać, że ze względu na przepływająca składową stałą przez uzwojenie pierwotne, rdzeń posiada szczelinę powietrzną. W przypadku stosowania transformatora jako sieciowego należy rozebrać rdzeń i złożyć go bez szczeliny.
    Izolacja między uzwojeniami nie spełnia warunków bezpieczeństwa dla transformatorów sieciowych ze względu na odmienną funkcję i miejsce zastosowania.
    scalak
    Level 2  
    W dawnych czasach i ja stosowalem go jako sieciowy .Zlikwidowac szczeline i chodzi jako-tako!!!