Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tagan model: TG380-U01 zaniżone +12V

Taradan 03 Kwi 2016 00:29 1698 10
  • #1 03 Kwi 2016 00:29
    Taradan
    Poziom 9  

Witam!

Nie znam przyczyny pierwotnej usterki - uszkodzone były tranzystory 2SC3320 w przetwornicy na pierwotnej stronie. Po wymianie zasilacz nie wstaje - jedynym znakiem życia jest drgnięcie wiatraka po załączeniu. Napięcie 5VSB jest stabilne o wartości +5,19V.

Schemat aplikacji TL494 na płytce sterującej:
    Pominąłem wartości elementów, chodzi o ogólny pogląd. Jak widać wypełnienie regulowane jest na podstawie sumowanych na dzielniku napięć wyjściowych 12V i 5V. Pozostałe napięcia wyjściowe wydają się nie mieć wpływu na proces regulacji.
    Ponieważ brakowało napięcia -5V LM339 podawał 4,9V na wejście nr 4 TL494, co zwiększało "dead time" do 100% i skutkowało faktycznym wyłączeniem przetwornicy.

Gdy obszedłem ten problem zasilacz ruszył, jednak okazało się, że napięcia wyjściowe są niewłaściwe:
    +5V--->6,55V,
    +12V-->5,45V,
    +3,3V->1,53V,
    -5V---->ok. -0,89V,
    -12V--->-3,22V.

Zakładam, że zaniżone napięcia na +12V skutkuje podbiciem +5V. Pod obciążeniem żarówką 20W linii +12V napięcie na niej spada do 0,78V w tym momencie napięcie +5V rośnie do 7,48V. To samo obciążenie w linii +5V skutkuje spadkiem napięcia do wartości 5,5V i wzrostem na linii +12V do 10,75V. Przy jednoczesnym obciążeniu obydwu linii napięcia wynoszą 7V na linii +5V i 3,12V na linii +12V.

Zauważyłem również, że w momencie wyłączenia włącznikiem tak obciążonego zasilacza żarówka w linii +12V rozbłyska niemal pełną jasnością zanim całkiem zgaśnie. Napięcie -5V generowane jest przez 7905CV z napięcia -12V transformatora, które to z kolei powstaje przez prostowanie prądów z tego samego uzwojenia transformatora, z którego zasilane jest +12V stąd i na podstawie powyższych pomiarów mój wniosek o "słabej" linii +12V w zasilaczu.

Podejrzewałem transformator główny, ale jego wymiana (mam drugi taki zasilacz) nic nie dała. Podobnie wymiana transformatora sterującego, oraz wszystkich elementów aktywnych mocy po stronie wtórnej oraz kondensatora elektrolitycznego w linii +12V. Elementy zabezpieczające/sterujące tranzystory po pierwotnej stronie przemierzone po wylutowaniu co najmniej jednej nogi.

Po kilku dniach zmagań brakuje mi pomysłów. Liczę na szanownych Kolegów:) Jeśli konieczne są jeszcze jakieś pomiary czekam na sugestie i wykonam. Dysponuję również oscyloskopem KR7010, ale wstępne pomiary porównawcze(drugi zasilacz działa) nie przynoszą żadnych ewidentnych wniosków. Być może nie potrafię ich wyciągnąć. Jeśli trzeba proszę powiedzieć jakie przebiegi pomierzyć i udostępnić.
    Pozdrawiam!
    Adam

• #2 03 Kwi 2016 00:40
    marci4
    Poziom 28  

Taradan napisał:
    jedynym znakiem życia jest drgnięcie wiatraka po załączeniu.

Podczas naprawy Tagana TG-480W miałem identyczny objaw. Naprawa polegała na wymianie kondensatora elektrolitycznego 4,7?F/50V, z tego co pamiętam po stronie pierwotnej gdzieś przy sterowniku przetwornicy. Spróbuj wymienić ten kondensator elektrolityczny.

• #3 03 Kwi 2016 11:47
    lisek
    Spec od monitorów

To jest odpowiednik schematu tego zasilacza w 99%, bez APFC i ukłądu stby
    - ukł.stby to polowy +TL3842
    - APFC zrealizowano na L6561.
    - + LM339
    Polowe w kluczach wej. to 2SC3320

Wymień na pocz. odp. C13 (na rys.)/ u Ciebie kol. może inna numeracja + 2200uF/16V na linii +12V
    Poniżej masz właściwy wycinek schematu tego PSU bez stby i APFC

• #4 03 Kwi 2016 14:02
    Taradan
    Poziom 9  

Wymieniłem zarówno kondensator 47µF/50V w przetwornicy standby (chociaż nie widzę związku, ale i tak miałem robić recap), wspomniane C13 (47µF/25V), C7 i C8(4,7µF/50V) jak i kondensatory stabilizujące -5V (470µF/16V) -12V (470µF/16V) i 12V(2200µF/16V). Niestety brak poprawy. Podmieniałem również z drugiego zasilacza tranzystory sterujące Q3 i Q4 (2SC3209), gdyż jeden z przebiegów delikatnie różni się od drugiego, ale to również nie przyniosło żadnego efektu. Kondensatory elektrolityczne nowe Panasonic FC i FM.

Czy mógłby kolega wyjaśnić jaką rolę spełnia T3? Przenosi sygnał prądu obciążenia ze strony pierwotnej żeby zabezpieczyć prądowo przetwornicę przed przeciążeniem? W moim zasilaczu na uzwojeniach wtórnych T3 są diody tak jak na pierwszym schemacie, ale sygnał prowadzony jest podobnie do tego z drugiego schematu poprzez kilka diod i dzielników do LM339.

• #5 03 Kwi 2016 20:45
    lisek
    Spec od monitorów

Q3/Q4 (2sc945, S8050) to tranzystory sterujące poprzez trafo.T3 polowe.

Masz na pin.14 +5V +/-5%
    Masz stby +5V
    Pomocne Link_ jeden z kilu na tym forum o Tagan model: TG380-U01.

Kontrola napięć wyj. podobna do rozwiązania poniżej

Cytat:
    Fraza: TG380   Znaleziono 67 wyników(0,36 s)

• #6 03 Kwi 2016 23:55
    Taradan
    Poziom 9  

Jeśli mówimy o pierwszym schemacie, który kolega załączył, to zdaje się, że transformator sterujący jest na nim oznaczony jako T2. O tym, że 5VSB jest obecne i stabilne pisałem na początku, więc temat, zlinkowany przez kolegę niestety nic nie wnosi.

Napięcie na pinie 14 TL494 wynosi ok. 5V, gdyby go nie było zakładałbym, że TL jest uszkodzony, bo wg noty powinien je generować. Swoją drogą podmieniałem całą płytkę sterującą, o czym wcześniej nie napisałem- bez zmian.

Co do innych tematów, o których kolega wspomina, to większość z frazą 380-U01 przeczytałem. Gdybym znalazł podobny temat, który nakierowałby mnie na rozwiązanie nie zakładałbym nowego.

• #7 07 Kwi 2016 23:22
    Taradan
    Poziom 9  

Czy ktoś mógłby się podzielić przebiegami oscyloskopowymi sygnału z wyjść nr 8 i 11 TL494 oraz ich odpowiednikami za transformatorem sterującym(sygnały z bramek tranzystorów mocy po stronie pierwotnej) przy włączonym zasilaczu ("zielony do masy") z obciążeniem i bez? W jakiejkolwiek aplikacji z TL494, poglądowo :)

• #9 08 Kwi 2016 23:51
    Taradan
    Poziom 9  

W podanych linkach są wykresy przedstawiające zasadę działania - to samo można spokojnie znaleźć w nocie katalogowej i to w bardziej przystępnym, przynajmniej dla mnie, języku (angielski). Chodziło mi o zrzuty z oscyloskopu rzeczywistych przebiegów w działającym układzie.

• #10 09 Kwi 2016 00:29
    lisek
    Spec od monitorów

Masz kol. po polsku, na tym forum działa taka opcja Szukaj

Cytat:
    TL494 przebiegi Znaleziono 251 wyników(0,02 s)

Wpisz frazę i poczytaj np. 2-gi temat wyszukany.

• #11 09 Kwi 2016 11:01
    Taradan
    Poziom 9  

Dziękuję za sugestię i przepraszam za własną niefrasobliwość :| Bardzo dobry temat kolega wskazał.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME