Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Audi a4 b5 - Pompka centralnego zamka - zamiennik

02 Kwi 2016 19:44 4380 12
  • Poziom 9  
    Witam.
    Mam do wymiany pompkę centralnego (8D0862257C). Czy muszę wymienić na dokładnie ten sam model czy mogę zamienić np na inną literkę, np. na 8D0862257B ? - jeżeli tak to jakie inne ewentualnie wchodzą w grę. Układ pinów i wtyczki muszą być takie same, ewentualnie bogatsze niż moja.

Problem jest taki, że jak podaję masę na pin 10, kostki C, 12-pinowej (pin odpowiedzialny za zamykanie) to mi pompka nie reaguje. Do samej kostki sygnał dochodzi. No chyba że wiecie który element elektroniki może tutaj być do naprawy/wymiany?

Jak podaje masę do pinu 9, brązowej kostki B, 16-pinowej (otwieranie) to pompka reaguje i otwiera.
  • Poziom 27  
    Ja w autach montowałem pompki z golfa 3 tylko jak dasz inną i wtyczki nie będa pasować to trzeba zasilania poprzerabiać i podłączyć do pompki, noi węża pneumatycznego ale to nie problem.
  • Poziom 9  
    Podmieniłem pompkę na ten sam numer. Niestety mam ten sam objaw - nie zamyka mi samochodu :cry: za to otwiera bez problemu.

Zastanawia mnie luźno wiszący przewód, który nie wiem do czego idzie - patrz niżej zakończony tylko taśmą.

Prawdopodobnie idzie on do przekaźnika 4D0 907 131 pokazany na zdjęciu

albo do tej fioletowej kostki (od tyłu) bądź tych przekaźników szarych nad nią

Czy może to być przewód z jakiejś krańcówki, która jest niezbędna do zadziałania zamykania? Wiem, że muszą być spełnione wszystkie wymogi dotyczące zamykania drzwi... może tutaj tkwi szczegół... Wiem, że w momencie otwarcia drzwi auta jest na nim ok 12V (+) ale jak po czasie (przy otwartych drzwiach) zgaśnie mi światło w przedziale kierowcy to napięcie spada (próbówka mi gaśnie).

Będę niezmiernie wdzięczny za pomoc w diagnozie.
  • Poziom 27  
    Kolego, prosty temat, podłącz pompkę weź kontrolkę i przez kontrolkę podawaj masę na wszystkie kable idące do pompki, powinieneś znaleźć dwa kabelki sygnałowe od zamykania i otwierania (pompka zacznie pracować), jak je znajdziesz to, podłącz kontrolkę do plusa i dotknij po koleji tych dwóch kabelków i patrz czy podczas zamykania, otwierania pojawia się na tych kabelkach masa.
  • Poziom 38  
    Akurat w Audi sterowanie było naprzemiennie plus/minus na jednym przewodzie, przynajmniej we wczesnych rocznikach. Nie masz tam dołożonego jakiegoś sterowania z pilota?
  • Poziom 9  
    Witam Panowie.

Dzisiaj sobie wziąłem pompkę na stół i trochę pokombinowałem. Okazało się, że dotychczasowa pompka sprawdzenia nie przeszła - podanie masy na pin 10 kostki C nie skutkuje uruchomieniem pompki, natomiast na nowej zadziałało, więc ja podłączyłem do auta, ale mimo jej podłączenia do auta dalej mi nie zamyka samochodu. Wiec musi być coś na kabelkach/wtyczkach, itp.

Czy znacie Panowie warunki, jakie trzeba spełnić żeby pompka zamknęła centralny? Na pewno muszą być zamknięte drzwi więc sygnał z krańcówki musi być. Impulsy z zamka przy jego zamykaniu/otwieraniu dochodzą do kostek przy pompce. Brakuje pewnie jakiegoś ważnego sygnału, że powoduje to brak pracy pompki przy zamykaniu. Czy może mieć to związek z klapą bagażnika? Czy jest tam również jakiś element, który wpływa na to, iż pompka zadziała lub nie?

Ciężko stwierdzić.
  • Poziom 27  
    Wiązka w drzwiach się rozwaliła i nie działa, pompka była uszkodzona a teraz nie działa na nowej, skoro autor podaje sygnał i pompka otwiera zamyka to tylko uszkodzone wiązki od drzwi pozostają lub uszkodzone zamki.
  • Poziom 9  
    Jak sprawdzałem moja oryginalną pompkę, to mierzyłem napięcie po podaniu masy na piny: 10, kostka C - zamykanie oraz pin 9, kostka B - otwieranie. W obu przypadkach podanie masy (przekręcenie kluczyka w bębenku zamka kierowcy) pojawiało się napięcie ok 12V ("+" podany na miernik bezpośrednio z aku). Drzwi miałem w czasie testu zamknięte.

Zatem:
    - przekręcenie zamka w pozycję "zamknij" - pojawia się 12V, pompka nie reaguje.
    - przekręcenie zamka w pozycję "otwórz" - pojawia się 12V, pompka wzbudza się na 2-3 sekundy.

Nie wiem czy klapa bagażnika musi być też zamknięta na czas takiego testu, ale jak przy zakmniętej klapie mi reagune w taki sam sposób, wywnioskowałem, że raczej to nie ma wpływu.

Wziąłem pompkę na stół i po podaniu zasilania na pompkę podawałem masę na te same piny, i tak samo - na otwarcie reaguje, na zamknięcie nie. WIęc obstawiłem pompkę.

Nabyłem używaną pompkę o tym samym numerze, podpiąłem do auta i objaw jest ten sam, ale pomiary na stole wykazały, że sama pompka działa w obie strony. Więc problem pewnie z jakimiś połączeniami/kabelkami lub pommpka nie dostaje jakiegoś sygnału albo dostaje inny, który blokuje działanie pompki w stronę "zamknij". Planuję sprawdzić przewody czy się nie przełamały w sł. A.

Dodatkowo, jak przekręcę kluczyk w pozycję "zamknij" to pompka nie reaguje, ale po 2-3 sekundach słychać jakby jakiś stycznik w drzwiach kierowcy (możę jakieś ryglowanie, itp i musi tak być - tego pewny nie jestem). To samo w zamku klapy bagażnika.

Zastanawia mnie jakie sygnały musi otrzymać pompka i na które piny, aby działać w pełni (sygnały z krańcówek, jakiegoś oświetlenia, itp) - tutaj niestety jestem dość zielony :)

Jak sprawdzałem sygnały na sł. A przy kostkach, to przekręcanie kluczyka w obie pozycje wzbudzało napiecie 12V na obwodach więc chyba zamek kierowcy jest OK.
  • Poziom 27  
    Jeszcze dam ci radę jak sprawdzasz pompkę w aucie to trzymaj ją tak by była wypoziomowana bo często pompki nie pracują w pozycji przekręconej a wystarczy delikatnie ją ruszyć i działa, ale no szukaj dalej.
  • Poziom 12  
    Odłącz kostkę z wkładki bagażnika.Może ona coś tu miesza.Aha,krańcówki drzwi nic nie mają do tego.