Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czynny czy bierny element?

03 Kwi 2016 10:17 1986 7
  • Poziom 6  
    Witam!
    Mam szybkie pytanie czy te elementy poniżej są czynne czy bierne, bo nie jestem pewien, a w internecie ciężko znaleźć prawdomówną odpowiedź. Wiem, że elementy czynne to te, które przemieniają prąd, zmieniają go itd. A bierne to te, które magazynują lub tracą (rezystor, cewka, dławik, kondensator). Według mnie podział tych elementów powinien wyglądać tak:

- dioda prostownicza - bierny
    - stabilizator napięcia 78xx - czynny
    - transformator - czynny
    - dioda zenera - bierny
    Ale to jest oczywiście moje przypuszczenie, więc ja proszę o poprawkę.

Z góry dziękuję i pozdrawiam!
  • Moderator Robotyka
    Dlaczego ciężko o poprawną odpowiedź?
    Skoro znasz definicję, to już jej samo zastosowanie do konkretnego przypadku daje ci odpowiedź. Nie musisz się uczyć jakiejś tabelki nazw, tylko po zwyczajnie pomyśleć: co robi dany element z przepływającą energią?
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Wg. mnie jest to podział trochę sztuczny. Bo np. rezystor, a fotorezystor, albo termistor. Albo cewka. Raz w niej jest magazynowana energia, a raz indukowana, gdy znajduje się w zmiennym polu magnetycznym. Można też się zastanawiać co nazywamy elementem. Czy jest nim np. wymieniony stabilizator bo jeżeli tak to równie dobrze elementem może być wzmacniacz, generator i każdy dowolnie złożony układ zamknięty w "czarnej skrzynce". Wg. mnie należy przyjąć, że elementy bierne to RLC i układ złożony z nich nie wymaga zasilania, a układ złożony z elementów czynnych wymaga. Choć też są wyjątki bo np. można sobie wyobrazić układ z cewką wymagającą wstępnego magnesowania prądem stałym z zewnętrznego źródła i na wskutek nasycania się wpływać na przepływający przez nią sygnał z innego źródła. Znacznie większe znaczenie praktyczne ma podział na elementy liniowe i nieliniowe.
  • Poziom 6  
    Dziękuję! Czyli te elementy raz mogą być czynne, a raz bierne?

Dodano po 2 [minuty]:

Ale na przykład ciężko jest określić czynność lub bierność rezonatora kwarcowego?
    I co to jest ten podział liniowy i nieliniowy?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Cytat:
    Mam szybkie pytanie czy te elementy poniżej są czynne czy bierne, bo nie jestem pewien, a w internecie ciężko znaleźć prawdomówną odpowiedź. Wiem, że elementy czynne to te, które przemieniają prąd, zmieniają go itd. A bierne to te, które magazynują lub tracą (rezystor, cewka, dławik, kondensator).

To rozważania teoretyczne, elektronikowi na codzień nie potrzebne ale w szkołach tego wymagają, wszystko zależy jaką znajdziesz/przyjmiesz definicję jedne są mniej, inne bardziej ścisłe.
    Jak definicja będzie dobra to będzie mozna jednoznacznie stwierdzić czy element jest czynny czy bierny.

Mnie uczyli że elementy czynne to takie co zawierają w schemacie zastępczym źródła sterowane. Albo krócej mogą wzmacniać.

Cytat:
    - dioda prostownicza - bierny
    - stabilizator napięcia 78xx - czynny
    - dioda zenera - bierny

Tak
    Cytat:

- transformator - czynny

Nie, bo bierny

->Macosmail cewka nie stanie się elementem aktywnym z powodu ze gromadzi i oddaje energię.

Oczywiście zawsze bedą elementy trudne do sklasyfikowania:

Cewki z rdzeniem ferromagnetycznym można uzyć jako wzmacniacza magnetycznego i to juz bedzie element czynny.
    Z fotoelementami moze być kłopot bo chocby fotorezystor uznać za bierny to z LEDem może stanowić transoptor który bedzie wzmacniał wiec bedzie czynny.
    A fototranzystor (bez wyprowadzonej bazy) skoro to tranzystor to automatycznie powiemy że czynny ale od fotodiody to on sie charakterystykami niewiele rózni tylko czułość ma większą.
    Dioda to element bierny ale na diodzie tunelowej mozna zrobić generator więc raczej czynny, itp.
  • Poziom 6  
    Doba dzięki czyli to nie potrzebne na co dzień elektronikowi.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Gimbul2000 napisał:
    Doba dzięki czyli to nie potrzebne na co dzień elektronikowi.

Wystarczy ogólna orientacja, np w sklepach internetowych masz kategorię bierne i trzeba wiedzieć żeby rezystorów szukać właśnie tam ;)
    Albo kiedy inny elektronik wspomni o elementach czynnych, trzeba wiedzieć że najczęściej ma na mysl tranzystory.
  • Poziom 6  
    Dobra dzieki