Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kopia Tonsil Aktiv 250

bartastorun 03 Kwi 2016 13:52 10770 21
  • Kopia Tonsil Aktiv 250

Witam. Chciałbym przedstawić moją konstrukcję subwoofera. Jest to kopia Tonsil aktiv 250. Co do wyglądu starałem się skopiować tak jak mogłem. Niestety napotkałem wiele przeciwności np. brak wymiaru średnicy otworu bass-reflex czy też ogólne wymiary subwoofera. Okazało się podczas pracy, że wymiary podane przez producenta są nie w pełni prawdziwe. Oczywiście przetwornik to GDN 20/100/3. Wzmacniacz jest na parze tranzystorów Toshiby 2SA1962 + 2SC5242 osiągający 120W/4ohm przy THD 1%. Panel posiada układ zabezpieczeń na uPC1237 jak również automatykę załączania wzmacniacza po podaniu sygnału, regulację odcięcia 50-150Hz, regulację fazy 0-180stopni, wejście nisko i wysokopoziomowe oraz układ wykrywania napięcia stałego na wyjściu.

Konstrukcja jest zbudowana na płycie MDF 18mm. Skręcona i klejona. Przednia płyta ze względu na frezowane zaokrąglenie krawędzi i jedyny element nieoklejony jest gęsto sklejona na kołkach. Wymiary ogólne to: 350x470x410. Ktoś by powiedział, że są to wymiary takie jak podał producent. Tak, tylko 470mm to wysokość z kolcami! Uprzedzam przyszłych budujących. Obudowa jest podzielona w środku dla głośnika i wzmacniacza. Litraż dla głośnika to 34l netto. Program WinIsd zaproponował mi zestrojenie obudowy na 44Hz. Trochę wysoko jak na subwoofer. Na obudowę założyłem okleinę a płytę czołową pomalowałem farbą czarną matową.

Koszta:
    Płyta MDF - 40zł
    Głośnik GDN 20/100/3 - 120zł
    Panel do subwoofera - 220zł
    Okleina i farba - 30zł
    Bass-reflex - 20zł
    Emblemat Tonsil - 10zł
    Drobnica (śruby, klej, przewód) - 30zł
    Suma: 470zł

Fajne!
  • #2 03 Kwi 2016 13:58
    WędkarzStoLica
    Poziom 28  

Zabrakło najważniejszego: Jakie wrażenia odsłuchowe? Warte tych 470zł?
    Nie wszyscy mieli okazję słuchać Tonsila :)

• #3 03 Kwi 2016 14:41
    bartastorun
    Poziom 8  

Powiem tak. Ten subwoofer najlepiej się czuje w pomieszczeniach 18-22m2 wtedy bas jest miażdżący i bardzo niski. W mniejszych pomieszczeniach też jest obecny tylko nie jest już on tak monumentalny i niski jak w pomieszczeniu większym. Ogólnie zrywa ubrania :D

• #4 03 Kwi 2016 15:14
    mdm150
    Poziom 26  

Nie powiem, ładnie to wygląda. :) Gdzie kolega zdobył moduł końcówki mocy? Odnośnie zabezpieczenia na tym scalaku, jest ono kapryśne niczym blondynka. :( Piszę bo sam mam wzmacniacz mocy z takim zabezpieczeniem.

• #5 03 Kwi 2016 15:38
    Lechito
    Poziom 12  

Odnośnie mdf-u, materiał trochę kapryśny i pracochłonny (lubi się rozwarstwiać itd) nie jedną rzecz wykonywałem z mdfu, polecam albo całość szpachlować szpachlą do drewna, dotrzeć a potem malować, lub dobrze wykończyć w mdfie, ubytki poszpachlować potem całość pomalować 2-3 razy lakierem bezbarwnym nitro (wchłania go bardzo mocno) a następnie kilka warstw czarnego lakieru nitro z polerką między lakierowaniem, jeśli ktoś to zrobi pistoletem i się przyłoży to efekt może być super (idealnie gładkie i świecące się kolumny)

• #6 03 Kwi 2016 16:27
    bartastorun
    Poziom 8  

mdm150 napisał:
    Nie powiem, ładnie to wygląda. :) Gdzie kolega zdobył moduł końcówki mocy? Odnośnie zabezpieczenia na tym scalaku, jest ono kapryśne niczym blondynka. :( Piszę bo sam mam wzmacniacz mocy z takim zabezpieczeniem.

Co do końcówki to na alledrogo :D na razie zabezpieczenie działa poprawnie. Czas pokaże.

• #7 03 Kwi 2016 17:28
    toopcool
    Poziom 13  

mdm150 napisał:

Aplikowałem kilkasest uPC1237 i nawet przy pomyłce działały poprawnie bez anomalii.
    Może aplikacja miała jakiś błąd przez co układ nie działał poprawnie.
    Które uPC1237 używałeś ?
    Kopia Tonsil Aktiv 250

• #9 03 Kwi 2016 18:36
    kotuniunia
    Poziom 28  

bartastorun napisał:
    Program WinIsd zaproponował mi zestrojenie obudowy na 44Hz. Trochę wysoko jak na subwoofer.

To czemu nie zbudowałeś go na Gdn 30/100/.... czy nawet 25/80/... Pewnie niżej by stroił i buda nie aż tak wiele większa,moim zdaniem takie pudło robi się po to by najniższe częstotliwości chodziły pięknie.

• #10 03 Kwi 2016 22:27
    bartastorun
    Poziom 8  

Trzeba zacząć od tego, że jakbym zrobił na GDN 30/100 czy GDN 25/80 to już nie byłaby kopia Tonsil Aktiv 250. Po drugie nie narzekam na brak niskich częstotliwości. Nic takiego nie napisałem.

• #11 04 Kwi 2016 09:42
    kotuniunia
    Poziom 28  

Sam dalej napisałeś ze trochę za wysoko jak na subbufer . Co do modelu to nie mam uwag i cieszę się że ci dziala jak sobie życzysz, bo najgorsza jest frustracja po skończonej robocie.

• #12 04 Kwi 2016 12:10
    bartastorun
    Poziom 8  

Może źle mnie zrozumiałeś. Chodziło mi o to, że program zaproponował trochę wysokie strojenie obudowy jak na subwoofer. Dla mnie brzmienie jest odpowiednie i subwoofer gra już pełnym brzmieniem od 35Hz czyli tak jak oryginał. Chociaż z pewnym spadkiem db i 30Hz z siebie wydobywa.

• #13 05 Kwi 2016 15:02
    siewcu
    Poziom 32  

bartastorun napisał:
    subwoofer gra już pełnym brzmieniem od 35Hz czyli tak jak oryginał. Chociaż z pewnym spadkiem db i 30Hz z siebie wydobywa.

A jakiś pomiar masz na poparcie tego co napisałeś, czy tylko tak Ci się wydaje?

• #14 05 Kwi 2016 15:40
    bartastorun
    Poziom 8  

Pomiar polegał na włączeniu generatora sinus w programie winisd od 20hz w górę i obserwacji zachowania subwoofera w pomieszczeniu. Częstotliwość rezonansowa głośnika to 35Hz i od tej częstotliwości subwoofer gra jak na niego przystało. Na słuch niestety pomiar jest subiektywny i brak tu wartości fizycznych o które na pewno pytasz.

• #15 22 Kwi 2016 17:30
    kris6661991
    Poziom 25  

Przepiękne wykonanie, niezły wzmacniacz, tylko dlaczego ten Tonsil... Według mnie - jeśli odsłuchujesz w pomieszczeniu 20 metrów i wyżej - nie warto robić subwoofera na 8 calowym głośniku, a jak już to przynajmniej na Visatonie W200S...

• #16 22 Kwi 2016 17:34
    toopcool
    Poziom 13  

Słyszałeś tego TONSIL-a ?
    Nie jest on do robienia trzęsień ziemi w KD ale nie jest jakiś ułomny.
    W pomieszczeniach do 20m spokojnie podoła.

• #17 22 Kwi 2016 22:25
    bartastorun
    Poziom 8  

kris6661991 napisał:
    Przepiękne wykonanie, niezły wzmacniacz, tylko dlaczego ten Tonsil... Według mnie - jeśli odsłuchujesz w pomieszczeniu 20 metrów i wyżej - nie warto robić subwoofera na 8 calowym głośniku, a jak już to przynajmniej na Visatonie W200S...

Zgodzę się z Tobą co do idei, ale chciałem wykonać kopię Tonsila Aktiv 250 i to zrobiłem. Na pewno nie zakończę pracy na tym subwooferze i pojawią się inne konstrukcje. Może ten subwoofer nie przestawia ścian, ale przecież czego można wymagać od 8 calowego głośnika (tym bardziej w większym pomieszczeniu).

• #18 22 Kwi 2016 23:33
    dominator8
    Poziom 20  

Witam. Na wstępie zgodzę się z przedmówcami co do wykonania - piękne. Patrząc na ten subwoofer niepokoi mnie jedno - zbyt niskie stopki. Zbyt mała odległość głośnika od podłogi może skutkować podwyższeniem częstotliwości granicznej F3 (gorszym zejściem). Porównywałeś brzmienie dla różnych sposobów ustawienia subwoofera (mam na myśli np. odwrotne ustawienie typu głośnikiem do góry).

• #19 23 Kwi 2016 09:12
    bartastorun
    Poziom 8  

dominator8 napisał:
    Witam. Na wstępie zgodzę się z przedmówcami co do wykonania - piękne. Patrząc na ten subwoofer niepokoi mnie jedno - zbyt niskie stopki. Zbyt mała odległość głośnika od podłogi może skutkować podwyższeniem częstotliwości granicznej F3 (gorszym zejściem). Porównywałeś brzmienie dla różnych sposobów ustawienia subwoofera (mam na myśli np. odwrotne ustawienie typu głośnikiem do góry).

Zostało już to poprawione po kilku dniach grania. Teraz subwoofer stoi na co najmniej dwukrotnie wyższych stopkach (plus podstawki pod kolce). Nie sprawdzałem brzmienia w innej pozycji niż zaleca producent, ale chętnie spróbuje.

• #20 01 Maj 2016 09:34
    darek kanik
    Poziom 14  

Witam wszystko fajnie,ale gdzie schemat?

• #21 19 Maj 2016 20:51
    eMeFx
    Poziom 8  

Schemat czego ?
    Panel z tego co widzę został zakupiony gotowy

• #22 11 Lis 2016 19:15
    operator321
    Poziom 6  

Starannie wykonane.Szkoda,że nie pokusiłeś się o głośnik 30cm. Włożyłeś sporo pracy,ale nie da się ukryć,że GDN20/100 ma dolne pasmo 50Hz. Praktycznie każdy 30cm to już co najmniej 10Hz niżej.Fizyki nie da się oszukać.Powierzchnia membrany robi swoje.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME